https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| Gdńsk, Katownia https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=7011 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | joseph [ wtorek, 14 września 2004, 17:34 ] |
| Tytuł: | Gdńsk, Katownia |
http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,2283539.html Archeolodzy odkryli korytarze z Katowni do Bramy Wyżynnej Podczas prac wykopaliskowych w gdańskiej Katowni odnaleziono wejścia do dwóch tajemnych tuneli. Prawdopodobnie łączyły XVI-wieczną kazamatę z Bramą Wyżynną. Za kilka lat podziemia będą udostępnione zwiedzającym. Gdańscy archeolodzy wiedzieli o istnieniu lochu pod Katownią, ale zastanawiali się, w jakim celu powstał. Od wczoraj prawie wszystko jest jasne. - Po wejściu do kazamaty znaleźliśmy dwa zamurowane przejścia, świadczące o istnieniu w tym miejscu podziemnego ciągu komunikacyjnego - mówi Aleksandra Pudło, kierownik badań archeologicznych w Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Najprawdopodobniej Katownia połączona była z oddalonymi ok. 20 metrów murami obronnymi i dalej z Bramą Wyżynną. - Komunikację podziemną budowano w celach obronnych. Poza tym, w Bramie Wyżynnej też odkryto niedawno dwa zamurowane wejścia do podziemnych korytarzy [pisaliśmy o tym 11 marca br. - red.] - mówi Maria Bojarska, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Prace archeologiczne - polegające na jednoczesnym drążeniu tuneli i wykopaliskach na powierzchni ziemi - rozpoczną się w przyszłym roku. Rozkopany zostanie teren między Katownią, Bramą Wyżynną, budynkiem LOT-u i NBP. Czy w Gdańsku istnieje zapomniane podziemne miasto, które czeka na odkrycie? - To możliwe - odpowiada dyrektor MHMG Adam Koperkiewicz. - Od starszych kolegów słyszałem, że przed wojną piwnice były połączone i można było przejść od Ratusza Głównego Miasta aż do Wielkiego Młyna. |
|
| Autor: | sothoth666 [ poniedziałek, 27 września 2004, 00:21 ] |
| Tytuł: | |
Jakie to miasto jest piekne :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :jump |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|