Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 02:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: czwartek, 19 listopada 2020, 23:27 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 28 grudnia 2006, 20:15
Posty: 1743
Lokalizacja: STRZELCE OPOLSKIE
Witam
Sam jestem ciekawy kiedy to powstało.
Może powiększenia głównych "rowków" pozwoli nam określić jakie narzędzia zostały tu użyte.
Na zdjęciu nr 1 i 2 widoczne są półkoliste rysy prostopadłe do linii zarysu - może to jakieś okrągłe narzędzie
Nr 3 i 4 może nóż jak sugeruje Frank/proste równoległe rysy/
Zastanawia mnie także wiek samego rogu .Jak już wspomniałem jest siwawy .
Na załączonych zdjęcia z miejsca odłamania i złamania widać mocno już skrystalizowana strukturę. Może to pomoże określić jego wiek ale
pewno nie jest to takie proste .A ja się na tym specjalnie nie znam
Kolejnym elementem jest miejsce znalezienia i to co tam zobaczyłem.
Było to mocno pochyłe pole na skraju lasu w pobliżu wysypiska kamieni z pola oraz duża ilości nowożytnych i współczesnych śmieci.
Te trzy przedstawiłem na poprzednich zdjęciach. Nie muszą być powiązane z rogiem
Gdy już dojdę do formy pewnie wybiorę się na to miejsce bo jeszcze kilka rzeczy zainteresowało mnie w tym miejscu.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: piątek, 20 listopada 2020, 19:17 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3643
Lokalizacja: Górny Śląsk
Zbyszek146 napisał(a):
Może powiększenia głównych "rowków" pozwoli nam określić jakie narzędzia zostały tu użyte.
Na zdjęciu nr 1 i 2 widoczne są półkoliste rysy prostopadłe do linii zarysu - może to jakieś okrągłe narzędzie
Nr 3 i 4 może nóż jak sugeruje Frank/proste równoległe rysy/

Zdjęcia są mało czytelne, musisz dokładnie przyjrzeć się mikrośladom w miejscach nacięć. Pojedyncze, długie i głębokie nacięcia mogą wskazywać, że przed obróbką róg był zmiękczony, a nacięcia wykonano nożem krzemiennym, lub metalowym, nacięcia krótkie, wielokrotne, „wymęczone”, że róg nie był zmiękczony i użyto noża metalowego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: piątek, 20 listopada 2020, 21:37 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
A dlaczego ''toto'' ma 3 oczy ?
Ja rozumiem że autora nie było stać na lusterko, ale chyba widział kiedyś osobnika swojego gatunku ?
Pomijam, że oglądanie swojego ryja w kałuży jest darmowe ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: piątek, 20 listopada 2020, 21:48 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3643
Lokalizacja: Górny Śląsk
To tzw. trzecie oko. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: sobota, 21 listopada 2020, 00:18 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 28 grudnia 2006, 20:15
Posty: 1743
Lokalizacja: STRZELCE OPOLSKIE
Albo nie zdążył wyciąć trzeciego oka albo to tak właśnie miało wyglądać :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: sobota, 21 listopada 2020, 00:54 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): środa, 21 listopada 2012, 14:44
Posty: 1371
Czyżby tzw. Oko Saurona?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: sobota, 21 listopada 2020, 14:02 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
Istotne jest (jak to dzieło człowieka) do czego miało służyć - szpikulec (brak końcówki) do robienia otworów np. w skórach itp. jeżeli miło być narzędziem można zakładać że z nudów ktoś sobie wyrzeźbił ozdóbkę lub w celu odróżnienia?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: niedziela, 22 listopada 2020, 02:14 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 28 grudnia 2006, 20:15
Posty: 1743
Lokalizacja: STRZELCE OPOLSKIE
Witam
Jeszcze raz spróbowałem obejrzeć mikroślady,nie mam aż tak precyzyjnego mikroskopu -rowki zostały wykonane co najmniej w 3 do 4 "cieciach" .Ślady jakie udało mi się zarejestrować na bocznych ściankach raczej są wykonane długimi ruchami tak jakby materiał był zmiękczony lub narzędzie było bardzo twarde. Może to i było ostrze krzemienne - niestety nie mam możliwości porównania z innymi tego typami śladów na wyrobach z rogu obrobionych za pomocą krzemieni./ jeżeli tak to być może w pobliżu miejsca znalezienia znajdę jakieś krzemienie /
Ciekawa jest sugestia ,ze to może być jakieś narzędzie do przekuwania np. skór - niestety dolna część jest odłamana i trudno coś w tym względzie zawyrokować.
Ale czy to miało być j koniecznie jakieś narzędzie , może to jakieś „ówczesne działo sztuki „ wykonana z dostępnego materiału. Myślicie że nasi przodkowie/ o ile ta rzeźba pochodzi z daleki przeszłości/ nie robili takich rzeczy?

Raczej nie jest to wyrób pradziejowy. Analizując tego typu sztukę „ dawne symbole płodności były bardziej uwydatniane a głowy i twarze w tych rzeźbach ledwo były zaznaczone. Tutaj z kolei bardziej wyróżniono głowę a tylko dwie kreski i „wyprofilowane biodra” mogą świadczyć ,że jest to postać kobieca.
Zauważyłem też ,że nacięcia maja trochę inny kolor niż powierzchnia - może to świadczyć ,że ryty zostały wykonane na już "starym materiale". Tak naprawdę to tylko określenie wieku rogu może wykazać kiedy mogło to powstać -tylko pytanie jak to można zbadać w warunkach domowych?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Coś
PostNapisane: wtorek, 1 grudnia 2020, 18:25 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 28 grudnia 2006, 20:15
Posty: 1743
Lokalizacja: STRZELCE OPOLSKIE
Witam
Rożek zobaczył znajomy myśliwy i okazało się że może mieć kilka do kilkunastu lat, Nie jest to wiec coś bardzo starego ,raczej cos w typie współczesnej "cepelii" a szkoda :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL