Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 16:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Szukam] Dylągówka, 12 dywizja Piechoty
PostNapisane: poniedziałek, 6 stycznia 2020, 12:52 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): sobota, 20 października 2012, 21:59
Posty: 33
Cytując z Wiki "W samym dworze stacjonowały oddziały artylerii krakowskiej 12. Dywizji Piechoty, dowodzone przez gen. Tadeusza Jordan Rozwadowskiego". Pomijam już ciężkie walki w okolicy o których nie słyszałem to zainteresowała mnie ta informacja. Próbowałem szukać, pytać ale nigdzie nie ma informacji czy na dworze stacjonowały podane oddziały. Może ktoś z kolegów pomoże jak potwierdzić tą informację.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: [Szukam] Dylągówka, 12 dywizja Piechoty
PostNapisane: sobota, 25 grudnia 2021, 18:53 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 grudnia 2016, 14:42
Posty: 9
O którą Dylągówke chodzi?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: [Szukam] Dylągówka, 12 dywizja Piechoty
PostNapisane: niedziela, 26 grudnia 2021, 08:52 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2005, 20:42
Posty: 974
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyl%C4%85g%C3%B3wka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: [Szukam] Dylągówka, 12 dywizja Piechoty
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2022, 21:17 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): czwartek, 19 stycznia 2006, 15:25
Posty: 630
Lokalizacja: Galicyja
Przednią straż 12. Dywizji, która nadeszła w międzyczasie, skierowałem na skraj lasu, a szwadronowi kawalerii pozwoliłem zakwaterować się w doskonałych stajniach dworskich z nakazem wysunięcia własnej osłony na ostrzeliwane co dopiero wzgórze, a sam z moim sztabem nocowałem w lesie, w pobliżu armat. Noc była znów piękna i księżycowa, lecz chłodna, a że nie miałem ze sobą burki, zmarzłem nieco i z wielką przyjemnością udałem się wczesnym rankiem pieszo do Dylągówki, by rozprostować nogi i zagrzać się marszem.

W miłym dworze w Dylągówce gościłem przed półtora rokiem wraz z generalnym inspektorem artylerii, arcyksięciem Leopoldem Salvatorem, zwiedzając piękną stadninę dobrego mego znajomego Mariana Jędrzejowicza, znanego sportsmena i znakomitego hodowcy i najmilsze wyniosłem wspomnienie gościnnego przyjęcia i wysoce kulturalnej atmosfery. Obecnie nie było właściciela w domu, gdyż wyjechał z rodziną na zachód, wyprowadzając swe ukochane konie niemal w ostatniej chwili przed wejściem Rosjan podczas ich pierwszej jesiennej ofensywy na Małopolskę, lecz dworu i reszty dobytku pilnowała dzielnie siostra jego żony, panna Anna Jędrzejowiczówna, która cale swe życie poświęciła Dylągówce i pracy nad jej ludem. Potrafiła ona w tych ciężkich chwilach swą energią i od wagą osobistą, połączoną z taktem kobiecym, ochronić dwór i majątek od niejednokrotnych prób bezwzględnej rekwizycji i rabunku. Opowiadała mi, że miała poprzedniego dnia ostrą rozprawę z dowódcą wypędzonej następnie przez nas tylnej straży rosyjskiej, który groził jej spaleniem dworu, jeśli natychmiast wpływem swym nie nakłoni włościan do pomocy w sypaniu okopów. Zarządził on również zabranie wszystkich podwód chłopskich, nie dworskich, szczęściem spłoszyliśmy wówczas tak nagle tych Moskali, i zpierzchli w najwyższym pośpiechu, porzucając konie i załadowane już częściowo wozy. Panna Jędrzejowiczówna ugościła nas też wówczas najserdeczniej, a muszę przyznać, że byłem zgłodniały i że mi dawno nic tak nie smakowało jak ofiarowane mi tego dnia doskonałe poranne śniadanie. Po krótkim niestety postoju ruszaliśmy zaraz dalej, ale już świetnie nakarmieni, umyci i odświeżeni w tym gościnnym domu, a żegnając się, obiecałem zawiadomić natychmiast kochanego właściciela o zupełnym ocaleniu dworu i zabudowań i prawdopodobnej możności rychłego powrotu.
Generał broni Tadeusz Jordan Rozwadowski, "Wspomnienia Wielkiej Wojny"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: [Szukam] Dylągówka, 12 dywizja Piechoty
PostNapisane: czwartek, 10 lutego 2022, 16:16 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): sobota, 20 października 2012, 21:59
Posty: 33
Fikon dzięki wielkie bardzo cenne informacje! :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: [Szukam] Dylągówka, 12 dywizja Piechoty
PostNapisane: sobota, 12 lutego 2022, 00:20 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): czwartek, 19 stycznia 2006, 15:25
Posty: 630
Lokalizacja: Galicyja
Nie ma sprawy :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL