Teraz jest niedziela, 28 czerwca 2026, 18:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Polskie "termopile"
PostNapisane: czwartek, 13 listopada 2003, 17:47 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 8 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 104
Kazdy z was zapewne wie, że jest to okreslenie obrony Wizny, jednak kto taką nazwe nadal? Jakas partia polityczna, czy...

Z pozdr. Monia :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 listopada 2003, 19:15 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 25 sierpnia 2003, 16:16
Posty: 75
Lokalizacja: Gdańsk
Co to za post khe khe :D. Chodzi ci dlaczego? jaka grupa ? czy kto konkretnie :)


Nie jestem pewien moze mi sie do ubzduralo ale moze jakas gazeta z wrzesnia 39 napisala po upadku wizny ze to polskie termopile :)



Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 listopada 2003, 20:11 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 8 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 104
Wiesz, przygotowuje sie do konkursu i bardzo mozliwe, ze bedzie to pytanie. Pytalam kogo znam, ale bez rezultatow, wiec pomyslalam o was...:D:D:D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 listopada 2003, 20:43 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): piątek, 22 marca 2002, 01:00
Posty: 450
A ja wiem, że to obrona Zadwórza - a więc historycznie wcześniejsza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 listopada 2003, 23:13 
Offline
Weteran
Weteran

Dołączył(a): czwartek, 28 listopada 2002, 01:00
Posty: 1278
Lokalizacja: Kraków
Cześć, jest takie powiedzene: "gdzie dwóch Polaków tam trzy różne zdania" :lol: Ja z kolei słyszałem, że to określenie bitwy pod somossierrą :que
Kto nam to wyjaśni i oświeci nasze umysły?
Pozdrawiam - El Loco.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 listopada 2003, 23:24 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 8 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 104
O rany, jak kogos urazilam stwierdzajac, ze "Wizna zwana jest polskimi termopilami", to nieswiadomie i przepraszam :D Druga droga, wychodzi, ze mielismy kilka "termopilskich bitew" :P No coz, polski narod przeciez zawsze byl waleczny... :lol:

W takim wypadku zostaje tylko jedno zad., czyli przypisac ktora bitwe naprawde okreslono "polskimi termopilami (znowu sie powtarzam, ale coz...:D) :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 14 listopada 2003, 00:40 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 25 sierpnia 2003, 16:16
Posty: 75
Lokalizacja: Gdańsk
Obrona Wizny byla na 100% polskimi termopilami i dam sobie głowe za to uciąć. Pod termopilami chyba spartanie walczyli do śmierci i to gd persi mieli kilku krotna przewage. Dowodca obrony Wizny popelnil samobojstwo a szwaby mialy wielka przewage wiec pasuje :). Somosierra to nasze zwyciestwo z malymi naszymi stratami wiec "na pewno" pisze się oddzielnie - błąd ortograficzny!!! nie to hihi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 14 listopada 2003, 00:46 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 25 sierpnia 2003, 16:16
Posty: 75
Lokalizacja: Gdańsk
Leonidas (?-480 p.n.e.), król Sparty w latach 491-480 p.n.e. Obrońca Termopil, kiedy to na czele oddziału spartiatów (300) i ok. 700 żołnierzy państw sprzymierzonych odpierał przez 2 dni ataki wojsk króla perskiego Kserksesa I. Gdy zdrajca Efialtes doprowadził Persów na tyły wojsk greckich, Leonidas odesłał oddziały sprzymierzeńców i sam z garstką pozostałych spartiatów bronił do końca przejścia.

Jego poświęcenie dało czas Grekom na przygotowanie obrony kraju. Uważany za symbol nieugiętego męstwa w beznadziejnej sytuacji.

Najsłynniejsza bitwa rozegrała się między Grekami a Persami (480 p.n.e.), kiedy król Sparty Leonidas wraz z 300 Spartanami bronił przejścia do Grecji wielotysięcznej armii perskiej króla Kserksesa
--------------------
Raginis Władysław (1908-1939), kapitan Wojska Polskiego, absolwent oficerskiej szkoły piechoty (1932). Pełnił służbę m.in. w 76 pułku piechoty w Grodnie. Od lipca 1939 dowódca odcinka obrony Wizna w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew, broniącej przeprawy na Narwii i Biebrzy.

Dowodząc 720 żołnierzami toczył w dniach 8-10 IX 1939 walkę w obronie umocnionych stanowisk z 19 Korpusem Pancernym generała H. Guderiana, liczącym 42 tys. żołnierzy. Po wyczerpaniu możliwości prowadzenia walki popełnił samobójstwo.

-------

i widac podobienstwa :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 14 listopada 2003, 07:48 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 8 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 104
Popelnil samobojstwo, gdyz dal slowo honou, ze bedzie stal na posterunku do konca, nie opusci go (czyli Wizny)...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 14 listopada 2003, 10:58 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): poniedziałek, 28 października 2002, 01:00
Posty: 431
Lokalizacja: okolice
Witam
Ja też spotkałem się z takim określeniem Wizny. Moze to był tytuł jakiejs książki albo artykułu.
Popytaj na liście duskusyjnej pl.sci.historia.
pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2003, 13:46 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): wtorek, 29 października 2002, 01:00
Posty: 567
Lokalizacja: Pooolska, mieszkam w Pooolsce ...
mi się wydaje ze moze byc to nazwa wywodzaca się nie tyle z jakiejs gazetki co po prostu okreslenie nadane w zwyklych rozmowach miedzy oficerami (bo w szkołach oficerskich i podoficerskich uczono takze historii i na bank wymieniano tam obrone pod termopilami) w czasie okupacji ... dobrze się zadomowiło w jezyku codziennym i tyle ... podobnie jak "Lwy z Westerplatte" - ale wracając do tematu w polskiej historii to własnie o obronie Wizny w 1939 mówi się jako o "polskich termopilach" :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 21 listopada 2003, 02:08 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 24 września 2003, 04:36
Posty: 3129
Lokalizacja: Górny Śląsk
Witam
Taka to już nasza historia, że co krok to Termopile. Dołożę swoje, również tak historycznie "zakwalifikowane" zdarzenie: "Obrona Węgierskiej Górki"( http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/bi ... /slask.htm ).
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 października 2008, 10:22 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): poniedziałek, 28 stycznia 2008, 17:58
Posty: 1
do posłuchania : http://www.radio.bialystok.pl/tnc/archiwum

03.06.2008 Mity II wojny światowej
W kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej otwierają się archiwa i wiele wydarzeń, które obrosły mitami i legendami nabiera innego wymiaru. Tak jest np. z obrona Wizny i "bohaterską" śmiercia kapiatana Raginisa czy też z obroną Grodna. Czy ponownie trzeba będzie napisać historię II Wojny Światowej?
Na to pytanie odpowiada dr Tomasz Wesołowski z Uniwersytetu
w Białymstoku
9.09.2008 Mity i legendy września 1939 - Wizna kontra Nowogród


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 października 2008, 19:11 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 10 stycznia 2008, 12:10
Posty: 875
dawno, dawno temu, gdy chodziłem do szkoły określało się jako "polskie Termopile" bitwę pod Wizną..
ale..
spotkałem się z takim samym określeniem wobec bitwy pod Zadwórzem - z okresu obrony Lwowa w roku chyba 1920-tym.. Ktoś wcześniej wspominał o Zadwórzu.. Jak ktoś zainteresowany to proponuję portal miłośników Lwowa, można tam znaleźć wiele cennych informacji o Lwowie i okolicach.. lwow.com.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 października 2008, 18:02 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 18:08
Posty: 1565
Lokalizacja: Podlasie
Wizna była rozpropagowana przez komunistów prawdopodobnie w celu usunięcia w cień Zadwórza,gdyż po pierwsze Zadwórze to wojna 1920r. z ,,bratnim" Związkiem Sowieckim ,po drugie wśród 318 polskich żołnierzy którzy zginęli w tej bitwie byli również jeńcy i ranni,a po 1945 mówienie o mordowaniu bezbronnych przez ,,bohaterską " armię radziecką było niedopuszczalne.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL