Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 16:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 11:31 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
gnom napisał(a):
Rozumiem że w Bielsku mieli przy sobie blachy?


No to był regularny cmentarz 1939-44. Każdy z blaszką i każdy w osobnym grobie.

gnom napisał(a):
Bjar w razie co można na priv do Ciebie?


Pisz co i jak.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 12:22 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3189
Lokalizacja: Dolny Śląsk
No, buciki jak nowe. :D Tylko wypastować i nosić :666 Aż wierzyć się nie chce, że na takie fanty byli amatorzy. Ale pewnie nie mieli świadomości ich pochodzenia. A może mieli, ale było im wszystko jedno :roll: Ciekawe zdjęcia. Niestety internet nie potrafi jeszcze przekazywać zapachów :evil: Ponawiam pytanie któregoś z przepiszców, jak zdrówko tych jeszcze wtedy żywych ze zdjęć? Takie wygłodzone zainkubowane wygłodniałe bakcyle tylko czekają na nowe białko :ups: A po co to było w ogóle ruszać? Zgadzam się pod tym względem z Superfilipem. Jestem racjonalistą, ale te obszary dla mnie przesuwają się trochę w stronę irracjonalności, trochę tabu. Po co z cynkowych zepsutych konserw oddzielać kości od białkowej brei, odzyskiwać fanty i ten cały szmateks, zakłócając przy tym spokój kolonii bakterii, o spokoju nieboszczyków już nawet nie wspominając, chociaż to naziole, ale jednak ludzie, a przynajmniej my powinniśmy nimi być? Było zostawić jak było :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 12:32 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
Ryjec napisał(a):
Ale pewnie nie mieli świadomości ich pochodzenia.


Ta, nie mieli, jak tam pod cmentarzem się pielgrzymki ustawiały hien cmentarnych z całej Polski ;)

Ryjec napisał(a):
Było zostawić jak było


Pod kiblami i na polu namiotowym? ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 12:33 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5066
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
tak wyglądala dokumentacja tego cmentarza, choc ja nie kojarze zeby chowali tam jakis frycow z pozniejszych okresow wojny
Załącznik:
160745663343910000 1.jpg

Załącznik:
160745663343913100 1.jpg


natomiast czty goscie od tej exhumacji zyja .....nie wiem ta firma była gdzies z Polski i nikt nich nie znał ......mnie hauer z tego cmentarza wisi na scianie juz ponad 25 lat ( wiadomo był poddany zabiegom konserwacyjnym) i nadal zyje i nie odczuwam zadnych dolegliwosci ...choc zrobilem sie mocno upierdliwy ...ale moze to starość a nie szkodliwe plesnie :666


Ryjec, tam był grubszy temat, po wojnie po cmentarzu przejechali sie spychaczami, czesc pochówkow byla na wierzchu niemal, potem zaczeli budowac tam obiekty turystyczne, potem wydzierzawil to facet, ktory miał haki ( poszlo o jakies znaki towarowe ) na urzad miasta i domagal sie likwwidacji tego cmentarza bo on tam chce inwestowac .....koniec końcow zadecydowano ze dla swietego spokou cmentarz poleci do likwidacji .... ja uwazam ze to byla zła decyzja, trzeba bylo go zostawc, bo dzis nawet nie ma sladu po tym zesmy tylu szwabow ubili w 39- tym, pochowki polecialy do Siemianowic i tam sa wymieszane z tymi z konca wojny
hauer stamtąd
Załącznik:
wz 35 I wersja niemcy kalkomania lewa 1.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 13:02 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
Argo napisał(a):
ja nie kojarze zeby chowali tam jakis frycow z pozniejszych okresow wojny


Kładli jeszcze w 1944 r., a może i w 1945 r. niestety BB leży poza zasięgiem moich terytorialnych zainteresowań niemieckim grobownictwem ;)

Argo napisał(a):
zesmy tylu szwabow ubili w 39- tym


No ubiliśmy, ale to w końcu kawał kraju był. Na BB lecieli od Górnego Śląska po Lwów i stąd taka liczba.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 13:05 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3189
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Bjar, wysrać się można było gdzieś indziej, rozbić namiot także :evil:
Argo, hałera zdezynfekowałeś, pod względem racjonalnym to jest OK. Świadomość także zdezynfekowałeś :ups: :? Może to, że jesteś zezgredziały i upierdliwy, ma jakiś z tym związek? To jest irracjonalne co napisałem w ostatnim zdaniu, ale może kiedyś nauka znajdzie jakieś racjonalne powiązania :? :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 13:13 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
Ryjec napisał(a):
Bjar, wysrać się można było gdzieś indziej, rozbić namiot także


To cmentarz na kilka tysięcy grobów. Wiesz jaki obszar to zajmowało? Ciężko tam nie nasrać na grób ;) Na foto jest tylko wycinek.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 13:33 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
Taaa. Kładli jeszcze w 1945 r., z tego co widzę to np. 78.VSD i 359.JD.,a więc na pewno i inne z frontu beskidzkiego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 13:38 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5066
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
Ryjec napisał(a):
Argo, hałera zdezynfekowałeś, pod względem racjonalnym to jest OK. Świadomość także zdezynfekowałeś :ups: :? Może to, że jesteś zezgredziały i upierdliwy, ma jakiś z tym związek? To jest irracjonalne co napisałem w ostatnim zdaniu, ale może kiedyś nauka znajdzie jakieś racjonalne powiązania :? :666


Ale generalnie masz świadomosc ze ten hełm niespecjalnie rozni sie pochodzeniem od tych wykopanych w lesie ?
Biorac w reke wykrywke i wybierajac sie na poszukiwania na pobojowiskach 90% rzeczy jakie tam znajdujemy to przedmioty po nieboszczykach .Gośc zginał, kumple go pochowali, ( albo przygodni ludzie po zakonczeniu walk), a niepotrzebne juz rzeczy wywalili, zeby nie przeszkadzały w transporcie nieboszczyka i zostały gdzies w dolku, pod drzewem a my je teraz odnajdujemy ...jak dla mnie nie ma zadnej róznicy.
Za kazdym znalezionym bagnetem, pogiętym karabinem, porzuconym czy przestrzelonym helmem kryje sie jakas tragedia jego poprzedniego uzytkownika, szczegolnie jesli szukamy w rejonach intensywnych walk

bjar_1 napisał(a):
Taaa. Kładli jeszcze w 1945 r., z tego co widzę to np. 78.VSD i 359.JD.,a więc na pewno i inne z frontu beskidzkiego.

Raczej z walk na północny wschód od Białej, ewentualnie z walk o samo miasto, trzeba pamietac ze Fryce bronili Bielska blisko dwa tygodnie, ruscy próbowali ich zamknac w kotle ( stad bardzo cięzkie walki na wschodnich przedpolach oraz na połnoc i zachod od miasta - niektore miejscowości przestały istniec), ale bez sukcesu - fryce przebili sie na Cieszyn i na Szczyrk, a samo miasto padło 12 lutego, natomiast z samych walk w Beskidach, większy cmentarz był w Milówce ( exhumowany tez w 1997) z ciekawostek znaleziono tam truposza generała Ludwiga Kirchnera - dowódce 320 dywizji piechoty, ubitego w walkach lutowych o Zywiec ( exhumatorzy z Reichu sie z tego znaleziska bardzo ucieszyli i nie wiem czy sobie generała nie zabrali ze soba) ..... to był chyba ostatni cmentarz jaki Fryce założyli swoim, delikwenci z walk z marca i szczególnie kwietnia 45, zostali w górach w przygodnych miejscach, ich w zasadzie nikt nie pozbierał, a groby sa dzis w wiekszości nie do zlokalizowania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 14:26 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3189
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Bjar, rozumiem, że teren duży, ziemia jest potrzebna żyjącym, łakomy kąsek ziemi. Ale cmentarz powinien zostać nierozgrzebany moim zdaniem, jako miejsce pochówku i pamiątka historii. Z jakich lat jest ta fotka? Masz jakieś późniejsze albo tuż przed likwidacją?
Argo, z racjonalnego punktu widzenia się z Tobą zgadzam, ale człowiek prócz sfery racjonalnej ma także emocjonalną i duchową. Śmierć jest czymś oczywistym, ale istnieje jakaś niepisana granica, między światem żywych i zmarłych, granica bardzo ezoteryczna, tak bardzo, że nie wszyscy są ją w stanie zauważyć. Pewnie, że prawie wszystkie wykopkowe militaria są związane z czyjąś śmiercią, tragedią. Ale jeśli masz hełm czy buty, które przez kilkadziesiąt lat kisiły się w takiej brei, i Ci to nie przeszkadza, to masz tą ulotną granicę bardzo przesuniętą. Spałem na łóżkach, na których nawet dopiero co ktoś umarł, nie było to dla mnie jakimś problemem. Ale 40 lat temu, gdy samochód zwłaszcza zachodni był pożądanym dobrem, spotkałem się z taką ofertą. Autko nowe, za grosze, dobrej marki. Od spadkobierców. Poprzedni właściciel użytkował je przez ostatnie 2 lata tak, że siedział w nim w garażu i przeciekał przez fotel :666 Racjonalnie- opłaca się, wymienisz fotele i tapicerki, wymyjesz karcherem, zdezynfekujesz, wywietrzysz, będzie jak nówka. Jakoś się nie zdecydowałem, przyjemność z użytkowania by coś mąciło...Ale z tego co wiem znalazł się chętny :evil:


Ostatnio edytowano czwartek, 16 marca 2023, 14:29 przez Ryjec, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 14:29 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5066
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
Jesli gostek sie tak kisił ostatnie dwa lata to ja bym tego nie wział nawet za darmo z bardzo prostej przyczyny ...blacharkę a szczegolnie podłoge szlag trafił dawno , substancje powstajace przy takim rozkladzie sa dosc agresywne :evil:

Ty piszesz o przedmiotach ktore kisiły sie w tej breji kilkadziesiat lat ...... wystarczy zeby pokisiły sie kilkaset i juz byłyby godnym obiektem zainteresowania archeo ...jak sam widzisz ta granica jest bardzo ulotna :lol:

.....a co do tej mojej upierdliwości ...słowo kluczowe - ironia :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 15:21 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5066
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
Filip napisał(a):
Osobiście nienawidzę rozgrzebywania pochówków i jeszcze bardziej nienawidzę zabierania czegokolwiek trupom. Nie ważne czy to przypadkowo, czy w czasie prac archeologów.
.............
Temat mocno kontrowersyjny, może trochę tabu, ale nie ma co się oszukiwać, każdy kto biega z wykrywaczem kiedyś trafi szczątki ludzkie. Ważne żeby się przyzwoicie zachował w takim wypadku.


W kwestii rozgrzebywania pochowkow jestem tego samego zdania, likwidacja tego cmentarza mimo ze pochowano tam wroga, byla potężnym błedem .....ale co do rzeczy, exhumacje zlecał urzad miasta w BB ale pilnował Volksbund i oni jasno powiedzieli ze ich interesuja tylko i wylacznie szczatki oraz rzeczy osobiste ( blachy, obraczki itp) rzeczy znalezione przy truposzach generalnie byly problemem i gdyby nie zlot amatorow tego typu fantow, trzeba by bylo je po prpstu gdzies zakopac na skraju tego terenu...... zeby nie byc gołosłownym ... po exhumacji w Milowce przedmioty znalezione przy truposzach zostały po prostu zakopane w dziurze po exhumacji, ale z racji ze to pochowek z 45 roku były w zdecydowanie gorszej kondycji i nie bylo amatorów ...gosci po prostu poowijano w płaszcze i celty i tak ich swoi pochowali ...w trumnie to zdaje sie byl tylko ten Kirchner ..tamten cmentarz zlikwidowano niejako przy okazji likwidacji tego bielskiego, bo gosc ktory był włascielem działki chciał sie tam budować :o ...no i sie wybudowal ..nie mam informacji zeby go straszyło :666

Zeby bylo smieszniej przy zeszlorocznej exhumie tez wylazło troche rzeczy, nie wiem co sie z nimi stało ( Ty Bjar chyba cos tam słyszales) ale podobno był pomysł zeby zainteresowało sie nimi bielskie muzeum ...mam nadzieję że to plotka , bo zamek Sułkowskich w BB jest dostatecznie zapleśniały i bez tych rupieci :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 15:22 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
Wiesz Ryjec, miejsce szczątków ludzkich jest na cmentarzu, a nie na polu namiotowym czy pod sraczem. Dlatego przenosi się takie cmentarze czy groby wojenne. Zdjęcie jest z okresu wojny oczywiście.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 15:44 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 20 lipca 2005, 19:50
Posty: 4663
Lokalizacja: Gútþiuda
Podczas jednej z ekshumacji na Kotle Torunskim graty z trupów tez zadołowano w dole poekshumacyjnym. Potem ktoś je wyrabował. Wiem, że na pewno znaleziono tam pół blachy, wiec ekshumacja była słabo zrobiona.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: straty Frycow w 39 i pozniej, truposze exhumy, itd itp
PostNapisane: czwartek, 16 marca 2023, 15:49 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2253
Lokalizacja: Banditenkreis
Kiedyś robili to przypadkowi ludzie, robotnicy bez wykształcenia. Nawet wykrywek nie mieli.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL