https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Czy Polacy służyli w Wehrmachcie albo w Waffen-SS ???
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=22555
Strona 1 z 4

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 19:03 ]
Tytuł:  Czy Polacy służyli w Wehrmachcie albo w Waffen-SS ???

Czy Polacy służyli w Wehrmachcie albo w Waffen-SS ??? Jeśli tak to podajcie jednostki wojskowe w których służyli.

Autor:  Sirpiotr [ piątek, 24 lutego 2006, 19:10 ]
Tytuł: 

W Wehrmachcie na pewno, musieli się wpisywać na listę volksdeutsch inaczej rodzine pod stodołe i...

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 19:13 ]
Tytuł: 

Tak, przyłączyli się do Wehrmachtu ale na froncie mieli słabą wartość bojową, albo dezerterowali. Jednak na fronie wschodnim Rosjanie nie czekali na nich z otwartymi rękoma...

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 19:14 ]
Tytuł: 

Ale do Wehrmachtu tylko niemców przyłączno chyba. Obcokrajowców jedynie do Waffen-SS. Ale nie jestem pewny. Nie można zapomnieć że w tamtych sach polską narodow Polską. 25 000 Ukraińców służyło w 14 dywizji grandierów.

Ochotnicza Dyzwizja SS "Galizien", 14. Dywizja Grenadierów SS (1. ukraińska) powstała wiosną 1943 roku z ukraińskich ochotników z Galicji.

Autor:  eme [ piątek, 24 lutego 2006, 19:33 ]
Tytuł: 

W ostatnim numerze pewnego miesięcznika jest o tym sporo, (bez konieczności wpisywania 3/4 postów w jednym temacie) :666
(reklama na gł. stronie)

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 19:38 ]
Tytuł: 

Możesz podać nazwę tego miesięcznika.Te 2 pod rząd są przez przypadek. Myślałem że zrobiłem ,,zmień" :/ sorry. Bardzo mnie to ciekawi a w necie nie moge nic znaleźćna ten temat...widziałem tylko o Francuzach, Belgach itp. w Waffen-SS

Autor:  kojak [ piątek, 24 lutego 2006, 19:42 ]
Tytuł: 

moj pradziadek był był polakiem ale w czasie wojny do jego domu zapukali żołnierze wehrmacht i powiedzieli tak że albo on idzie do wehrmacht na ochotnika albo cala rodzina do wagonu kierunek Oświęcim. wybrał wehrmacht walczył we włoszech gdzie zdezerterował został wzięty do niewoli amerykańskiej, brał go do niewoli murzyn. Potem był w armi Andersa ale nie na 1 lini tylko już na zapleczu bo zawsze mogł to być ktoś podesłany przez niemców...
pozdro

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 19:44 ]
Tytuł: 

Nareszcie jakaś konkretna informacja. Po wojnie Twój dziadek miał komplikacje z Sowietami?

Autor:  yankes76 [ piątek, 24 lutego 2006, 20:22 ]
Tytuł: 

mój dziadek tez był w wermachcie bo jego ojciec podpisł volksdojcz liste.. musiał iść..zdezerterował 2 razy do armii angielskiej , też był na zapleczu...(andersa) był pisarzem do konca wojny...(nie było problemów z sowietami.....)

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 20:30 ]
Tytuł: 

Ale mi chodzi po wojnie. Rosjanie prześladowali mężczyzn, błąd ortograficzny! powinno być "którzy" służyli w armii niemieckiek.

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 20:31 ]
Tytuł: 

Ale mi chodzio czasy po wojnie. Rosjanie prześladowali mężczyzn, błąd ortograficzny! powinno być "którzy" służyli w armii niemieckiek (najczęściej prace przymusowe na Syberii)

Może stworzyć temat kim byli Twoji dziadkowie?

Autor:  Kowal [ piątek, 24 lutego 2006, 20:48 ]
Tytuł: 

Witam.
Ostatnio wyczytałem ciekawą informację. Otóż część polskich górali chciało współpracować z niemcami, (tzw. goralenvolk), a ci zamierzali utworzyć nawet jednostkę SS Goralischer (nie wiem czy tak to sie pisze), ale zgłosiło chęć do współpracy tylko (bodajże) 150 "goralenvolków"...
Ciekawe.. Myślałem, że prób utworzenia oddziałów SS złożonych z Polaków nie było..

Pozdro!
[/img]

Autor:  Claus Von Stauffenberg [ piątek, 24 lutego 2006, 20:57 ]
Tytuł: 

Powiedz gdzie to wyczytałeś. Z chęcią też to przeczytam.

Autor:  Kowal [ piątek, 24 lutego 2006, 21:02 ]
Tytuł: 

Nie wiem, czy to tu czytałem, ale niemniej też to o tym wspominają..

http://republika.pl/ofiaromwojny/teksty/0365.htm

A ochotników było jednak 200 ;)

pozdro

Autor:  Lipek [ sobota, 25 lutego 2006, 00:04 ]
Tytuł: 

witam!
z 200 na koniec zostało coś koło 4 :1
Polacy służyli głównie w formacjach policyjnych, pełna jednostką złożoną tylko z Polaków był 202 batalion policyjny (nazwy nie pamietam dokładnie, chyba sie mylę, ale nr 202 jest dobry) ;) Polacy stanowili głownie kadry tzw. "granatowej policji".
Pozdrawiam!

Strona 1 z 4 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/