https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| Polskie "termopile" https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=3316 |
Strona 1 z 2 |
| Autor: | monia_1232 [ czwartek, 13 listopada 2003, 17:47 ] |
| Tytuł: | Polskie "termopile" |
Kazdy z was zapewne wie, że jest to okreslenie obrony Wizny, jednak kto taką nazwe nadal? Jakas partia polityczna, czy... Z pozdr. Monia :D |
|
| Autor: | KleryK [ czwartek, 13 listopada 2003, 19:15 ] |
| Tytuł: | |
Co to za post khe khe :D. Chodzi ci dlaczego? jaka grupa ? czy kto konkretnie :) Nie jestem pewien moze mi sie do ubzduralo ale moze jakas gazeta z wrzesnia 39 napisala po upadku wizny ze to polskie termopile :) Pozdrawiam :) |
|
| Autor: | monia_1232 [ czwartek, 13 listopada 2003, 20:11 ] |
| Tytuł: | |
Wiesz, przygotowuje sie do konkursu i bardzo mozliwe, ze bedzie to pytanie. Pytalam kogo znam, ale bez rezultatow, wiec pomyslalam o was...:D:D:D |
|
| Autor: | Grzesio [ czwartek, 13 listopada 2003, 20:43 ] |
| Tytuł: | |
A ja wiem, że to obrona Zadwórza - a więc historycznie wcześniejsza. |
|
| Autor: | El Loco [ czwartek, 13 listopada 2003, 23:13 ] |
| Tytuł: | |
Cześć, jest takie powiedzene: "gdzie dwóch Polaków tam trzy różne zdania" :lol: Ja z kolei słyszałem, że to określenie bitwy pod somossierrą :que Kto nam to wyjaśni i oświeci nasze umysły? Pozdrawiam - El Loco. |
|
| Autor: | monia_1232 [ czwartek, 13 listopada 2003, 23:24 ] |
| Tytuł: | |
O rany, jak kogos urazilam stwierdzajac, ze "Wizna zwana jest polskimi termopilami", to nieswiadomie i przepraszam :D Druga droga, wychodzi, ze mielismy kilka "termopilskich bitew" :P No coz, polski narod przeciez zawsze byl waleczny... :lol: W takim wypadku zostaje tylko jedno zad., czyli przypisac ktora bitwe naprawde okreslono "polskimi termopilami (znowu sie powtarzam, ale coz...:D) :) |
|
| Autor: | KleryK [ piątek, 14 listopada 2003, 00:40 ] |
| Tytuł: | |
Obrona Wizny byla na 100% polskimi termopilami i dam sobie głowe za to uciąć. Pod termopilami chyba spartanie walczyli do śmierci i to gd persi mieli kilku krotna przewage. Dowodca obrony Wizny popelnil samobojstwo a szwaby mialy wielka przewage wiec pasuje :). Somosierra to nasze zwyciestwo z malymi naszymi stratami wiec "na pewno" pisze się oddzielnie - błąd ortograficzny!!! nie to hihi |
|
| Autor: | KleryK [ piątek, 14 listopada 2003, 00:46 ] |
| Tytuł: | |
Leonidas (?-480 p.n.e.), król Sparty w latach 491-480 p.n.e. Obrońca Termopil, kiedy to na czele oddziału spartiatów (300) i ok. 700 żołnierzy państw sprzymierzonych odpierał przez 2 dni ataki wojsk króla perskiego Kserksesa I. Gdy zdrajca Efialtes doprowadził Persów na tyły wojsk greckich, Leonidas odesłał oddziały sprzymierzeńców i sam z garstką pozostałych spartiatów bronił do końca przejścia. Jego poświęcenie dało czas Grekom na przygotowanie obrony kraju. Uważany za symbol nieugiętego męstwa w beznadziejnej sytuacji. Najsłynniejsza bitwa rozegrała się między Grekami a Persami (480 p.n.e.), kiedy król Sparty Leonidas wraz z 300 Spartanami bronił przejścia do Grecji wielotysięcznej armii perskiej króla Kserksesa -------------------- Raginis Władysław (1908-1939), kapitan Wojska Polskiego, absolwent oficerskiej szkoły piechoty (1932). Pełnił służbę m.in. w 76 pułku piechoty w Grodnie. Od lipca 1939 dowódca odcinka obrony Wizna w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew, broniącej przeprawy na Narwii i Biebrzy. Dowodząc 720 żołnierzami toczył w dniach 8-10 IX 1939 walkę w obronie umocnionych stanowisk z 19 Korpusem Pancernym generała H. Guderiana, liczącym 42 tys. żołnierzy. Po wyczerpaniu możliwości prowadzenia walki popełnił samobójstwo. ------- i widac podobienstwa :) |
|
| Autor: | monia_1232 [ piątek, 14 listopada 2003, 07:48 ] |
| Tytuł: | |
Popelnil samobojstwo, gdyz dal slowo honou, ze bedzie stal na posterunku do konca, nie opusci go (czyli Wizny)... |
|
| Autor: | berthie [ piątek, 14 listopada 2003, 10:58 ] |
| Tytuł: | |
Witam Ja też spotkałem się z takim określeniem Wizny. Moze to był tytuł jakiejs książki albo artykułu. Popytaj na liście duskusyjnej pl.sci.historia. pozdro |
|
| Autor: | bolas [ czwartek, 20 listopada 2003, 13:46 ] |
| Tytuł: | |
mi się wydaje ze moze byc to nazwa wywodzaca się nie tyle z jakiejs gazetki co po prostu okreslenie nadane w zwyklych rozmowach miedzy oficerami (bo w szkołach oficerskich i podoficerskich uczono takze historii i na bank wymieniano tam obrone pod termopilami) w czasie okupacji ... dobrze się zadomowiło w jezyku codziennym i tyle ... podobnie jak "Lwy z Westerplatte" - ale wracając do tematu w polskiej historii to własnie o obronie Wizny w 1939 mówi się jako o "polskich termopilach" :) |
|
| Autor: | Renald [ piątek, 21 listopada 2003, 02:08 ] |
| Tytuł: | |
Witam Taka to już nasza historia, że co krok to Termopile. Dołożę swoje, również tak historycznie "zakwalifikowane" zdarzenie: "Obrona Węgierskiej Górki"( http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/bi ... /slask.htm ). Pozdrawiam |
|
| Autor: | paramedmir [ wtorek, 14 października 2008, 10:22 ] |
| Tytuł: | |
do posłuchania : http://www.radio.bialystok.pl/tnc/archiwum 03.06.2008 Mity II wojny światowej W kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej otwierają się archiwa i wiele wydarzeń, które obrosły mitami i legendami nabiera innego wymiaru. Tak jest np. z obrona Wizny i "bohaterską" śmiercia kapiatana Raginisa czy też z obroną Grodna. Czy ponownie trzeba będzie napisać historię II Wojny Światowej? Na to pytanie odpowiada dr Tomasz Wesołowski z Uniwersytetu w Białymstoku 9.09.2008 Mity i legendy września 1939 - Wizna kontra Nowogród |
|
| Autor: | Witek63 [ wtorek, 14 października 2008, 19:11 ] |
| Tytuł: | |
dawno, dawno temu, gdy chodziłem do szkoły określało się jako "polskie Termopile" bitwę pod Wizną.. ale.. spotkałem się z takim samym określeniem wobec bitwy pod Zadwórzem - z okresu obrony Lwowa w roku chyba 1920-tym.. Ktoś wcześniej wspominał o Zadwórzu.. Jak ktoś zainteresowany to proponuję portal miłośników Lwowa, można tam znaleźć wiele cennych informacji o Lwowie i okolicach.. lwow.com.pl |
|
| Autor: | Jacek.Ant [ środa, 15 października 2008, 18:02 ] |
| Tytuł: | |
Wizna była rozpropagowana przez komunistów prawdopodobnie w celu usunięcia w cień Zadwórza,gdyż po pierwsze Zadwórze to wojna 1920r. z ,,bratnim" Związkiem Sowieckim ,po drugie wśród 318 polskich żołnierzy którzy zginęli w tej bitwie byli również jeńcy i ranni,a po 1945 mówienie o mordowaniu bezbronnych przez ,,bohaterską " armię radziecką było niedopuszczalne. |
|
| Strona 1 z 2 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|