Teraz jest niedziela, 28 czerwca 2026, 06:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy Polacy służyli w Wehrmachcie albo w Waffen-SS ???
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:03 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Czy Polacy służyli w Wehrmachcie albo w Waffen-SS ??? Jeśli tak to podajcie jednostki wojskowe w których służyli.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:10 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): niedziela, 2 października 2005, 20:27
Posty: 612
W Wehrmachcie na pewno, musieli się wpisywać na listę volksdeutsch inaczej rodzine pod stodołe i...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:13 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Tak, przyłączyli się do Wehrmachtu ale na froncie mieli słabą wartość bojową, albo dezerterowali. Jednak na fronie wschodnim Rosjanie nie czekali na nich z otwartymi rękoma...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:14 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Ale do Wehrmachtu tylko niemców przyłączno chyba. Obcokrajowców jedynie do Waffen-SS. Ale nie jestem pewny. Nie można zapomnieć że w tamtych sach polską narodow Polską. 25 000 Ukraińców służyło w 14 dywizji grandierów.

Ochotnicza Dyzwizja SS "Galizien", 14. Dywizja Grenadierów SS (1. ukraińska) powstała wiosną 1943 roku z ukraińskich ochotników z Galicji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:33 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): wtorek, 28 grudnia 2004, 11:39
Posty: 2339
Lokalizacja: Καλισία
W ostatnim numerze pewnego miesięcznika jest o tym sporo, (bez konieczności wpisywania 3/4 postów w jednym temacie) :666
(reklama na gł. stronie)


Ostatnio edytowano piątek, 24 lutego 2006, 19:40 przez eme, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:38 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Możesz podać nazwę tego miesięcznika.Te 2 pod rząd są przez przypadek. Myślałem że zrobiłem ,,zmień" :/ sorry. Bardzo mnie to ciekawi a w necie nie moge nic znaleźćna ten temat...widziałem tylko o Francuzach, Belgach itp. w Waffen-SS


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:42 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): piątek, 20 lutego 2004, 16:16
Posty: 1167
Lokalizacja: Gr.Gorschutz
moj pradziadek był był polakiem ale w czasie wojny do jego domu zapukali żołnierze wehrmacht i powiedzieli tak że albo on idzie do wehrmacht na ochotnika albo cala rodzina do wagonu kierunek Oświęcim. wybrał wehrmacht walczył we włoszech gdzie zdezerterował został wzięty do niewoli amerykańskiej, brał go do niewoli murzyn. Potem był w armi Andersa ale nie na 1 lini tylko już na zapleczu bo zawsze mogł to być ktoś podesłany przez niemców...
pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 19:44 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Nareszcie jakaś konkretna informacja. Po wojnie Twój dziadek miał komplikacje z Sowietami?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 20:22 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2006, 11:45
Posty: 46
Lokalizacja: bydgoszcz
mój dziadek tez był w wermachcie bo jego ojciec podpisł volksdojcz liste.. musiał iść..zdezerterował 2 razy do armii angielskiej , też był na zapleczu...(andersa) był pisarzem do konca wojny...(nie było problemów z sowietami.....)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 20:30 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Ale mi chodzi po wojnie. Rosjanie prześladowali mężczyzn, błąd ortograficzny! powinno być "którzy" służyli w armii niemieckiek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 20:31 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Ale mi chodzio czasy po wojnie. Rosjanie prześladowali mężczyzn, błąd ortograficzny! powinno być "którzy" służyli w armii niemieckiek (najczęściej prace przymusowe na Syberii)

Może stworzyć temat kim byli Twoji dziadkowie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 20:48 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2005, 11:43
Posty: 843
Lokalizacja: Warszawa
Witam.
Ostatnio wyczytałem ciekawą informację. Otóż część polskich górali chciało współpracować z niemcami, (tzw. goralenvolk), a ci zamierzali utworzyć nawet jednostkę SS Goralischer (nie wiem czy tak to sie pisze), ale zgłosiło chęć do współpracy tylko (bodajże) 150 "goralenvolków"...
Ciekawe.. Myślałem, że prób utworzenia oddziałów SS złożonych z Polaków nie było..

Pozdro!
[/img]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 20:57 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 23 lutego 2006, 12:21
Posty: 36
Powiedz gdzie to wyczytałeś. Z chęcią też to przeczytam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2006, 21:02 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2005, 11:43
Posty: 843
Lokalizacja: Warszawa
Nie wiem, czy to tu czytałem, ale niemniej też to o tym wspominają..

http://republika.pl/ofiaromwojny/teksty/0365.htm

A ochotników było jednak 200 ;)

pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2006, 00:04 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 20 lipca 2005, 19:50
Posty: 4664
Lokalizacja: Gútþiuda
witam!
z 200 na koniec zostało coś koło 4 :1
Polacy służyli głównie w formacjach policyjnych, pełna jednostką złożoną tylko z Polaków był 202 batalion policyjny (nazwy nie pamietam dokładnie, chyba sie mylę, ale nr 202 jest dobry) ;) Polacy stanowili głownie kadry tzw. "granatowej policji".
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL