Teraz jest sobota, 27 czerwca 2026, 06:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: czy to możliwe ???!!!
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2008, 10:59 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 21 kwietnia 2005, 23:38
Posty: 248
nie wiem,czy to właściwe forum ale...
Znalazłem szkołę pod patronatem " 5 pułk strzelców kołobrzeskich " jest nawet w tej miejscowości pewien bohater (obwieszony medalami), który rany odniósł w jego szeregach... bynajmniej jakoś nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tej przedwojennej jednostki.
Proszę o pomoc!!!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2008, 12:23 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5177
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
Pewnie ze mozliwe, zaznaczam ze nie jestem specem od LWP, najwidoczniej ten pulk odznaczyl sie w walakch o Kolobrzeg w 1945 i z tego tytulu dostal taki przydomek, ot i cala filozofia. Aha i nie jest to jednostka przedwojenna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2008, 19:55 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 10 października 2005, 12:07
Posty: 4124
Lokalizacja: Kielce
Może to http://pl.wikipedia.org/wiki/5_Ko%C5%82obrzeski_Pu%C5%82k_Piechoty???


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: czy to możliwe ???!!!
PostNapisane: poniedziałek, 2 marca 2009, 11:06 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 21 kwietnia 2005, 23:38
Posty: 248
Jeszcze raz ożywiam post w nadziei na jakieś konkretne informacje ponieważ do tej pory nie znalazłem niczego o "5 pułku strzelców kołobrzeskich" poza szkołą jego imienia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 2 marca 2009, 14:17 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 14:54
Posty: 579
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry
Zapewne chodzi o 5 Pułk Piechoty a "strzelcy " może lepiej brzmieli lub poprawna nazwa na tablicy się nie mieściła. Sprawdź od kiedy jest ta nazwa , jeśli "od wojny" to zapewne dla jakiegoś urzędasa piechota i strzelcy to jedno licho . Może chodziło o 5 Pułk Strzelców Konnych ? tylko komuś się pomnieliło ;) .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: czy to możliwe ???!!!
PostNapisane: poniedziałek, 2 marca 2009, 14:55 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 21 kwietnia 2005, 23:38
Posty: 248
Raczej wątpię by o nich chodziło.
Szkoła znajduje się w miejscowości Kozłówek na podkarpaciu. W miejscowości tej żyje także bohater, który służył w tym pułku i stracił nogę podczas walk toczonych przez tą jednostkę do której przyłączył się ponoć podczas jej przemarszu przez podkarpacie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: czy to możliwe ???!!!
PostNapisane: poniedziałek, 2 marca 2009, 14:58 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 21 kwietnia 2005, 23:38
Posty: 248
Zapomniałem dodać, że przyłączył się on do tej jednostki podczas ofensyfy radzieckiej, a nie w 1939.
Przydomek "kołobrzeski" może być od walk o kołobrzeg lub po prostu go tak zazwali (brak mi innych pomysłów).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: czy to możliwe ???!!!
PostNapisane: środa, 4 marca 2009, 10:02 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 21 kwietnia 2005, 23:38
Posty: 248
Udało mi się już wyjaśnić sprawę :)
Bohaterski kombatant faktycznie należał do 5 KOŁOBRZESKIEGO PUŁKU PIECHOTY, a nie do 5 PUŁKU STRZELCÓW KOŁOBRZESKICH (taka jednostka chyba nigdy nie istniała)
natomiast władze szkoły imienia "5 Pułku Strzelców Kołobrzeskich" nie potrafią powiedzieć niczego na temat nazwy swojej szkoły :n :n :n
czemu zresztą się dziwię skoro taka jednostka nie istniała
ciekaw jestem kto i dlaczego przekręcił imię szkoły ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 kwietnia 2009, 13:36 
Offline
Starszy Sierżant Sztabowy
Starszy Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 25 sierpnia 2007, 04:17
Posty: 97
Lokalizacja: Gdynia
Witam.

Nadanie szkole imienia jest doniosłym aktem. Nie odbywa się więc w zaciszu – wręcz przeciwnie – rozgłos nadają nie tylko władze szkoły, lecz przede wszystkim władze założycielskie, organizacje terenowe (nie koniecznie partyjne), miejscowa prasa, radio, TV. Śladów takiej uroczystości z pewnością można znaleźć wiele.
W szkole zapewne prowadzona jest kronika. W gminie zapisy urzędowe. W kuratorium również.
Jesteś poważnie zainteresowany tym tematem, to spróbuj tam zasięgnąć wiedzy. Jeśli rzeczywiście „władze szkoły”- jak piszesz nie potrafią nic powiedzieć na ten temat, to wydają bardzo złą opinię samym sobie. Ich podstawowa rola jako edukatora w takim przypadku powinna być zweryfikowana przez przełożonych, albo społeczność miejscową. Chyba, że zasięgałeś informacji u osób niekompetentnych, lecz wtedy nie powinno się tu znaleźć użyte przez Ciebie słowo. Warto więc dla samego wyjaśnienia (i poprawienia) imienia Patrona podjąć trud badacza. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: czy to możliwe ???!!!
PostNapisane: poniedziałek, 11 maja 2009, 13:20 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 21 kwietnia 2005, 23:38
Posty: 248
Trud podjąłem i w efekcie ku niezadowoleniu szefostwa placówki nazwę szkoły zmieniono na właściwą :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL