https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| Bitwa pod Baranowem - przyczółek sandomerski kto coś wie ? https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=66379 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | tomekb [ czwartek, 2 lipca 2009, 23:01 ] |
| Tytuł: | Bitwa pod Baranowem - przyczółek sandomerski kto coś wie ? |
Dowiedziałem sie niedawno z niemeckiego Volksbundu że mój dziadek zaginął 18.01.1945 w miejscowości Ćmińsk koło Miedzianej Góry - był żołnierzem wehrmachtu, a dokładniej 10 kompanii 76 regimentu zmotoryzowanych grenadierów. Czy ktoś z was wie gdzie można się więcej dowiedzieć na temat tamtych zdarzeń ? a może ktoś zna tamtą okolicę Mój dziadek nazywał się Johann Domagalski i jak wielu żołnierzy niemieckich był ślązakiem, nawet nie zostal wcielony do wehrmachtu siłą, tylko za pro polskie nastawienie ( dawny powstaniec ślaski ) został zesłany do obozu w stutthoff, a tam wiosna 1944 dostał do wyboru krematorium, albo volkslista i front - wyór był chyba oczywisty Będę wdzięczny za wszelkie informacje, równiez wskazanie literatury |
|
| Autor: | dalton [ sobota, 4 lipca 2009, 10:15 ] |
| Tytuł: | |
Witam . Kolego mylisz pojęcia Z tym Baranowem i przyczólkiem Sandomierskim -bo to dzało sie na przełomie lipca sierpnia 1944 . Twój dziadek niestety zaginął w ofensywie styczniowej 1945 roku .Ten odcinek należał do 1 frontu ukraińskiego , ja bym nie liczył na to że uda się Ci coś konkretnego znaleśc -ruscy dosłownie rozjeżdzali niemców na drogach i nikt nie bawił się w cmentarze co najwyżej miejscowi mogli zakopać zwłoki gdzieś na poboczu . Podobny temat przerabiałem w widłach Wisły i Sanu -ale wtedy było lato i miejscowi bardziej ochoczo zagrzebywali zabitych aby nie smierdzało oczywiście uprzednio szabrując co się dało (bez urazy ale taka była prawda ) . Pozdr. |
|
| Autor: | tomekb [ sobota, 4 lipca 2009, 17:18 ] |
| Tytuł: | |
No właśnie dlatego że nie wiem dokładnie co i jak staram się czegoś dowiedzieć - nie liczę na to że coś znajdę, chciałbym tylko w miarę dokładnie poznac okoliczności - na niemieckich stronach znalazłem informację że duża grupa żołnierzy Wehrmachtu w tym 10 kompania wycofywała się w stronę łodzi i własnie pod ćmińskiem zostali otoczeni przez ruskich - Jestem ciekaw czy ktoś proował tam czegoś szukac,no i czy zlokalizował ktoś miejsce tych walk ? Moi rodzice zamierają się tam wybrac w sierpniu i popytać wśród "autochtonów " dzięki za wskazówki |
|
| Autor: | SZZ [ sobota, 4 lipca 2009, 21:24 ] |
| Tytuł: | |
tomekb napisał(a): Moi rodzice zamierają się tam wybrac w sierpniu i popytać wśród "autochtonów " Trochę późno zdecydowali się na taką wyprawę. Niewiele się prawdopodobnie dowiedzą, bo mało kto pamięta już wydarzenia sprzed prawie 65 lat. Miałem kiedyś tego przykład - jakąś babcię mieszkającą koło cmentarza I wojennego spytałem o to, kto tam spoczywa. Usłyszałemm w odpowiedzi - a tam panie jakieś wojskowe leżą.
Ale jak trafią na kogoś takiego, jak mój wuj (w miejscu ekshumacji żołnierzy niemieckich w 2001 r. wskazał gdzie kopać i od razu natrafiono na kości stopy żołnierza) to jest szansa na sukces. Pozdrawiam |
|
| Autor: | tomekb [ sobota, 4 lipca 2009, 23:04 ] |
| Tytuł: | |
Dopero 3 miesiące temu volksbund przysłał nam list o ćmińsku i podał datę zaginięcia - wniosek o poszukiwania złożyła moja babcia w niemieckim czerwonym krzyżu w roku 1947 ! |
|
| Autor: | dalton [ sobota, 11 lipca 2009, 14:17 ] |
| Tytuł: | |
poszukiwania zacznij od ksiąg parafialnych w okolicznych miejscowościach - może jest jakaś wzmianka o pochówkach. Pozdr. |
|
| Autor: | tomekb [ sobota, 11 lipca 2009, 18:57 ] |
| Tytuł: | |
dzięki |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|