|
Na podstawie artykułu ,,Polska artyleria lekka we wrześniu 1939r." Militaria I Fakty 4/2000:,,Do walki pułk wszedł już 1 września w rejonie Ostrzeszowa i Kępna,gdzie stoczono dwudniową walkę.W dniach 3-5 wrz.pułk wspierał piechotę na linii Warty w rejonie m.Beleń-Sieradz.Podczas dalszego odwrotu,9 wrz. w rejonie Pruszkowa,ciężką potyczkę stoczyła 1bat.,jej dalsze losy nie są znane..Na szlaku odwrotu pułk poniósł znaczne straty.Na wschodni brzeg Wisły dotarły 2,5 i 6 bateria.2 bat. w dniu 17 wrz. uczestniczyła w obronie Lublina gdzie pozostawiła uszkodzone działa,5 bat. dotarła do Warszawy,gdzie walczyła do kapitulacji,a 6 bat. w składzie G.Kaw. gen.Andersa dotarła do Suchowoli,gdzie 24-25 wrz. stoczyła ostatnią walkę.Natomiast IIIdyon po dołączeniu 10 wrz. do 31pp,11 wrz. walczył o Mszczonów,12 w rejonie Głuchowa,15 w rejonie Ryczywołu,w dniach 16-18 wrz. w rejonie Kozienic i tam też zakończył swój szlak bojowy.W II rzucie 10pal miał wystawic II dyon armat i III dyon haubic dla 54 pal,które miały podlegac 44 DPRez.Miały one osiągnąc gotowośc bojową 10 wrz.,jednak wobec zbliżania się Niemców już 5 wrz. niesformowane oddziały rozpoczęły ewakuację na wschód.Ostatecznie 5 i 9 bat dotarły do Warszawy i uczestniczyły w jej obronie.Natomiast 8 bat. dotarła aż w rejon Kowla gdzie 19 wrz. stoczyła walkę z Sowietami,ostatecznie uległa ona rozwiązaniu 1 paź. w rejonie Dęblina.
|