Teraz jest piątek, 26 czerwca 2026, 22:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bitwa pod Baranowem - przyczółek sandomerski kto coś wie ?
PostNapisane: czwartek, 2 lipca 2009, 23:01 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
Dowiedziałem sie niedawno z niemeckiego Volksbundu że mój dziadek zaginął 18.01.1945 w miejscowości Ćmińsk koło Miedzianej Góry - był żołnierzem wehrmachtu, a dokładniej 10 kompanii 76 regimentu zmotoryzowanych grenadierów. Czy ktoś z was wie gdzie można się więcej dowiedzieć na temat tamtych zdarzeń ? a może ktoś zna tamtą okolicę Mój dziadek nazywał się Johann Domagalski i jak wielu żołnierzy niemieckich był ślązakiem, nawet nie zostal wcielony do wehrmachtu siłą, tylko za pro polskie nastawienie ( dawny powstaniec ślaski ) został zesłany do obozu w stutthoff, a tam wiosna 1944 dostał do wyboru krematorium, albo volkslista i front - wyór był chyba oczywisty Będę wdzięczny za wszelkie informacje, równiez wskazanie literatury


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 lipca 2009, 10:15 
Offline
Strzelec galicyjski

Dołączył(a): sobota, 25 grudnia 2004, 09:34
Posty: 1028
Lokalizacja: galicja
Witam . Kolego mylisz pojęcia Z tym Baranowem i przyczólkiem Sandomierskim -bo to dzało sie na przełomie lipca sierpnia 1944 . Twój dziadek niestety zaginął w ofensywie styczniowej 1945 roku .Ten odcinek należał do 1 frontu ukraińskiego , ja bym nie liczył na to że uda się Ci coś konkretnego znaleśc -ruscy dosłownie rozjeżdzali niemców na drogach i nikt nie bawił się w cmentarze co najwyżej miejscowi mogli zakopać zwłoki gdzieś na poboczu . Podobny temat przerabiałem w widłach Wisły i Sanu -ale wtedy było lato i miejscowi bardziej ochoczo zagrzebywali zabitych aby nie smierdzało oczywiście uprzednio szabrując co się dało (bez urazy ale taka była prawda ) . Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 lipca 2009, 17:18 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
No właśnie dlatego że nie wiem dokładnie co i jak staram się czegoś dowiedzieć - nie liczę na to że coś znajdę, chciałbym tylko w miarę dokładnie poznac okoliczności - na niemieckich stronach znalazłem informację że duża grupa żołnierzy Wehrmachtu w tym 10 kompania wycofywała się w stronę łodzi i własnie pod ćmińskiem zostali otoczeni przez ruskich - Jestem ciekaw czy ktoś proował tam czegoś szukac,no i czy zlokalizował ktoś miejsce tych walk ? Moi rodzice zamierają się tam wybrac w sierpniu i popytać wśród "autochtonów " dzięki za wskazówki


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 lipca 2009, 21:24 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): wtorek, 28 grudnia 2004, 17:02
Posty: 2039
tomekb napisał(a):
Moi rodzice zamierają się tam wybrac w sierpniu i popytać wśród "autochtonów "
Trochę późno zdecydowali się na taką wyprawę. Niewiele się prawdopodobnie dowiedzą, bo mało kto pamięta już wydarzenia sprzed prawie 65 lat. Miałem kiedyś tego przykład - jakąś babcię mieszkającą koło cmentarza I wojennego spytałem o to, kto tam spoczywa. Usłyszałemm w odpowiedzi - a tam panie jakieś wojskowe leżą.
Ale jak trafią na kogoś takiego, jak mój wuj (w miejscu ekshumacji żołnierzy niemieckich w 2001 r. wskazał gdzie kopać i od razu natrafiono na kości stopy żołnierza) to jest szansa na sukces.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 lipca 2009, 23:04 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
Dopero 3 miesiące temu volksbund przysłał nam list o ćmińsku i podał datę zaginięcia - wniosek o poszukiwania złożyła moja babcia w niemieckim czerwonym krzyżu w roku 1947 !


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 lipca 2009, 14:17 
Offline
Strzelec galicyjski

Dołączył(a): sobota, 25 grudnia 2004, 09:34
Posty: 1028
Lokalizacja: galicja
poszukiwania zacznij od ksiąg parafialnych w okolicznych miejscowościach - może jest jakaś wzmianka o pochówkach. Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 lipca 2009, 18:57 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
dzięki


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL