https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| PAL w Lodzi https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=66945 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | kowo [ sobota, 25 lipca 2009, 11:40 ] |
| Tytuł: | PAL w Lodzi |
Witam. To moj pierwszy post tutaj. Moj Ojciec opowiadal mi, ze przed wojna sluzyl w ???PAL w Lodzi. Jednostka stacjonowala przy ul Zeligowskiego (nazwa - lata 70-te). Ja odbywalen sluzbe w jedn. WOWewn (byle KBW) (spanikowana armia Kruczka) tez na poczatku lat 70-tych, bylo to tuz za rogiem. Przez plot sosiadowalismy z OTK. Jednym z dowodcow tej jednostki PAL byl ojciec Stanislawa Mikulskiego (Klossa) - mam jeszcze gdzies zdjecie z albumu rodzinnego, gdie Staszek siedzi na lawecie. Z opowiadan Ojca pamietam, ze 1 Wrzesnia wymaszerowali na wschod aby sie dozbroic, ale do magazynow nie dotarli. Jednostka zostala rozformowana. Moje Pytania: Jaka to byla jednostka? Jakie byly dalsze losy? Gdzie moge zdobyc jakies wiadomosci na temat tej jednostki? Potdrawiam Wojtek |
|
| Autor: | rob_k [ sobota, 25 lipca 2009, 11:44 ] |
| Tytuł: | |
http://pl.wikipedia.org/wiki/10_Kaniowski_Pu%C5%82k_Artylerii_Lekkiej i szukaj dalej. :1 |
|
| Autor: | kowo [ sobota, 25 lipca 2009, 12:10 ] |
| Tytuł: | |
Dziekuje za odpowiedz, ale nistety niewiele sie dowiedzialem (przynajmniej nummer). Mi chodzi o dzieje pulku od 1.IX do czasu rozformowania. Niestety, kozystanie z bibliotek nie wchodzi w rachube (od IX 1981 mieszkam w Wiedniu). Pozdrawiam wszystkich. |
|
| Autor: | Jacek.Ant [ sobota, 25 lipca 2009, 14:52 ] |
| Tytuł: | |
Na podstawie artykułu ,,Polska artyleria lekka we wrześniu 1939r." Militaria I Fakty 4/2000:,,Do walki pułk wszedł już 1 września w rejonie Ostrzeszowa i Kępna,gdzie stoczono dwudniową walkę.W dniach 3-5 wrz.pułk wspierał piechotę na linii Warty w rejonie m.Beleń-Sieradz.Podczas dalszego odwrotu,9 wrz. w rejonie Pruszkowa,ciężką potyczkę stoczyła 1bat.,jej dalsze losy nie są znane..Na szlaku odwrotu pułk poniósł znaczne straty.Na wschodni brzeg Wisły dotarły 2,5 i 6 bateria.2 bat. w dniu 17 wrz. uczestniczyła w obronie Lublina gdzie pozostawiła uszkodzone działa,5 bat. dotarła do Warszawy,gdzie walczyła do kapitulacji,a 6 bat. w składzie G.Kaw. gen.Andersa dotarła do Suchowoli,gdzie 24-25 wrz. stoczyła ostatnią walkę.Natomiast IIIdyon po dołączeniu 10 wrz. do 31pp,11 wrz. walczył o Mszczonów,12 w rejonie Głuchowa,15 w rejonie Ryczywołu,w dniach 16-18 wrz. w rejonie Kozienic i tam też zakończył swój szlak bojowy.W II rzucie 10pal miał wystawic II dyon armat i III dyon haubic dla 54 pal,które miały podlegac 44 DPRez.Miały one osiągnąc gotowośc bojową 10 wrz.,jednak wobec zbliżania się Niemców już 5 wrz. niesformowane oddziały rozpoczęły ewakuację na wschód.Ostatecznie 5 i 9 bat dotarły do Warszawy i uczestniczyły w jej obronie.Natomiast 8 bat. dotarła aż w rejon Kowla gdzie 19 wrz. stoczyła walkę z Sowietami,ostatecznie uległa ona rozwiązaniu 1 paź. w rejonie Dęblina. |
|
| Autor: | kowo [ sobota, 25 lipca 2009, 16:52 ] |
| Tytuł: | |
Dziekuje za odpowiedz. To by sie mniej wiecej zgadzalo z tym, co zapamietalem z opowiadan. Pozdrawiam z Wiednia |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|