https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Najstarszy plan Strzelec Opolskich
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=43&t=37082
Strona 1 z 1

Autor:  Zbyszek146 [ niedziela, 7 stycznia 2007, 00:42 ]
Tytuł:  Najstarszy plan Strzelec Opolskich

W okresie międzywojennym w Strzelcach Opolskich znajdowało się muzeum regionalne tzw. .Heimatmuseum. podlegające bezpośrednio Muzeum Regionalnemu w Bytomiu. Zgromadzono tu zabytki związane z Ziemią Strzelecką:
kolekcje białej i palnej broni, zabytków archeologicznych, skamieniałości ,ubiorów,
obrazów, książek i map. Jednym z najcenniejszych zabytków kartografii była mapa Strzelec Opolskich z 1750 roku...Jest to /jak na razie/ najstarsza mapa miasta Niestety ,prawdopodobnie została spalona podczas masakry z końca stycznia 1945 roku , kiedy w odwecie za postrzelenie oficera rosyjskiego ,spalono prawię połowę miasta. z zabytkowym centrum,, ratuszem i zamkiem.. Pozostało tylko małe zdjęcie ,które zamieszczone było w Kalendarzu Strzeleckim/ Heimat Kalendar Gr.Strehlitz/
Poszukując materiałów dotyczących zamku strzeleckiego przypadkowo natrafiłem
na to zdjęcie ,które prezentuje poniżej.
[ img ]
Miasto jest przedstawione w klasycznym średniowiecznym kształcie zabudowy. Jestem ciekawy czy istnieje starsza mapa samych Strzelec Opolskich.
.Może znajdzie się ktoś kto widział lub ma tego typu mapki małych miast naszego kraju ,nie tych wielkich ,jak Kraków czy Poznań ale małych i pochodzących z tego samego okresu lub nawet starszych.
Jest to kolejna baza ,którą dobry poszukiwacz powinien zaliczyć














Z poważaniem
Zbyszek








„Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”

Autor:  Zbyszek146 [ niedziela, 21 stycznia 2007, 16:10 ]
Tytuł:  Nowa -stara mapka

Kolejna mapka Strzelec Opolskich tym razem pochodząca z okresu wojen napoleońskich
[ img ]

Mam pytanie do czytających ,czy nikt nie posiada tego typu mapek/innych miejscowości-to aż wprost niemożliwe żeby ich nie było ,chyba ,że nikt nie chce ich ujawniać :n



" Cudze chwalicie swego nie znacie"

Autor:  demo [ czwartek, 25 stycznia 2007, 17:01 ]
Tytuł:  Wielkopolska

Jeśli chodzi o Wielkopolskę to plany ok. 20 małych miasteczek znajdują się w książce „Geneza rozplanowania miast wielkopolski XIII i XIV wieku” autorstwa H. Műnch.

Autor:  Zbyszek146 [ piątek, 16 marca 2007, 01:30 ]
Tytuł:  Wodna mapa z 1749 roku

Najnowsza mapowa odkrywka
.Mapa Strzelec Opolskich z 1749 roku .Jest bardzo ciekawa ponieważ przedstawia system wodny okolic Strzelec Opolskich z szczegolnym uwzględnieniem zasilania fosy miejskiej
[ img ]

Autor:  paleostone [ czwartek, 5 kwietnia 2012, 21:17 ]
Tytuł:  Re: Najstarszy plan Strzelec Opolskich

... ciekawe czy podobne mapy znajdą się w obecnie tworzonym muzeum w Strzelcach Op. ?

Autor:  KristofOSer [ wtorek, 17 kwietnia 2012, 18:57 ]
Tytuł:  Re: Najstarszy plan Strzelec Opolskich

Plan z przedwojennego "Kalendarza Strzeleckiego" jest kopią planu Strzelec z "Atlasu Sląska króla pruskiego Fryderyka II" opracowanego przez Christiana von Wrede.Mapy i plany z "Atlasu"były utajnione do 1902 roku."Atlas" jest dostępny tylko w Staatsbibliothek Berlin.Jest też wydany na mikrofiszach w książce KlausaLindnera "Christian Friedrich von Wrede.Kriegs-Carte von Schlesien.1747-1773".Plan Strzelec był na jednym ze specjalnych arkuszy z planami miast.Na arkuszu gdzie były Strzelce były jeszcze plany 8 innych miast :Opole, Koźle, Racibórz, Gliwice, Kluczbork, Krapkowice,
Żory.Artykuł(po polsku) na temat Sląska w kartografii fryderycjańskiej jest w ksążce(albo jest to periodyk?) "Cartographia Confinium"->http://tinyurl.com/7hfe37t.Po niemiecku spis wszystkich map i planów z "Atlasu" opublikował przed wojną "Zeitschrift des Vereins für Geschichte und Alterthum Schlesiens"http://tinyurl.com/6pzpc6x.Podane są tam też sygnatury map.aktualne do dziś.
[ img ]

Autor:  f14 [ czwartek, 19 kwietnia 2012, 09:06 ]
Tytuł:  Re: Najstarszy plan Strzelec Opolskich

Dokładnie to mapa Wrede.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/