Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 13:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szukam informacji dotyczacych miejscowosci Wedrzyn!!!
PostNapisane: czwartek, 16 grudnia 2004, 01:13 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 21 lipca 2004, 20:01
Posty: 338
Lokalizacja: Lubniewice-Ziemia Lubuska
Prosze sznownych kolegow o pomoc!!!Czy ktokolwiek wie cos na temat jednostki wojskowej znajdujacej sie w miejscowosci Wedrzyn(WANDERN) w woj.Lubuskim??Chodz mi o informacje (jakiekolwiek) na temat stacjonujacych tu wojsk ale przed rokiem 1945!Bede wdzieczny za wszelka pomoc i informacje!!! Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 16 grudnia 2004, 02:20 
Offline
Weteran
Weteran

Dołączył(a): niedziela, 27 czerwca 2004, 23:46
Posty: 1033
He,he. Jak byś za komuny zadał takie pytanie to by Ci pewnie ejery urwali! Tam chyba od Ottona I zawsze był poligon i psy szczekały miejscem gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 17 grudnia 2004, 01:12 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 21 lipca 2004, 20:01
Posty: 338
Lokalizacja: Lubniewice-Ziemia Lubuska
DZIEKI WIELKIE!!!Bardzo ale to bardzo mi pomogles brachu!!!!DZIEKI SERDECZNE!!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 stycznia 2005, 23:53 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 21 lipca 2004, 20:01
Posty: 338
Lokalizacja: Lubniewice-Ziemia Lubuska
Widze jednak ,ze na nikogo nie moge liczyc!Wielka Szkoda!!! :cry:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 26 stycznia 2005, 20:45 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 16:40
Posty: 341
Lokalizacja: Katowice lub Jura
hej no co moge powiedziec to tyle bylem tam 4 lata temu w armi a ze chodze z piszczalkom to sobie ja tam sprowadzilem jezeli chodzi o kopanie towaru sporo ale na jednostce niedaleko jest grodzisko / ps z tego co sie dowiedzialem byly tam gromadzone zapasy i / byly prowadzone szkolenia przygotowujace do operacji BArbarossa , tak slyszalem a o c Ci dokladnie chodzi ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 30 stycznia 2005, 14:33 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 21 lipca 2004, 20:01
Posty: 338
Lokalizacja: Lubniewice-Ziemia Lubuska
Dzieki wielkie za odzew!Dokladnie interesuje mnie jaki rodzaj wojsk tam stacjonowal i jakie bylo jego oznakowanie!Piszesz,ze chodziles tam z piszczala moze napiszesz jakie przedmioty (zwiazane z wojskiem tam przebywajacym)trafiles??A temat mnie interesuje,gdyz mieszkam 8 km od Wedrzyna i nigdy nie slyszalem aby ktokolwiek tam szukal nie mowiac juz o jakis trafieniach!"poza tym" piszemy oddzielnie! - błąd ortograficzny!!! ciezko o jakiekolwiek informacje w literaturze o tym miejscu.
Pozdrawiam!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 30 stycznia 2005, 21:45 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 16:40
Posty: 341
Lokalizacja: Katowice lub Jura
a wiec przy samych budynkach koszar pod oknami zawsze po tzw rejonach (grabieniu etc. ) znajdywalem orly niemieckie z czapek i inna drobnice na samym terenie jednostki po krzakach lezy kupw smieci roznego rodzaju i kalibru malo kiedy chodzilem poza jednostka . ach jest tam dwoch gosci zawodowych co chodza z wykrywkami i sie tym zajmuja


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 15 maja 2005, 19:49 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 21 lipca 2004, 20:01
Posty: 338
Lokalizacja: Lubniewice-Ziemia Lubuska
Minęło już trochę czasu od napisania mego postu,więc chciałbym ponowić swe pytanko!!! Oczywiśćie liczac na odzew!! Nie muszę dodawać,i,z bede niezmiernie wdzięczny za jakiekolwiek informacje !!!!
Pozdrawiam !!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2005, 12:44 
Offline
Triplex

Dołączył(a): sobota, 14 maja 2005, 12:32
Posty: 599
Lokalizacja: FSL / MK
Witam

W Wędrzynie " Wandern " - do mało znanych dywizji " Waffen SS " należała także " Polizei-Division " później znana " 4.SS Pollizei-Grenadier-Division".
Droga do pierwszej Polizei-Division...............
Po zakończeniu działań wojennych w Polsce , został w Berlinie powołany przez szefa policji porządkowej "Dauleges" organizacja
Polizei-Division.
Na początku października 1939 , rozpoczęło się formowanie i szkolenia na poligonie w Węgrzynie koło Sulęcina (Wandern bei Zielenzig).
Jako pierwsze zołnierze otzymali nowe specjalne umundurowanie swojej jednostki.Chodzi tu o polnoszare z policyjnym lustrem na kołnierzach
, czapkach i hełmach.Oznaczenia zostały przejęte z Ordnungs/Schutzpolizei ( policja porzdkowo-ochronna ).
Lekkie i ciężkie uzbrojenie posiadano czeskiej produkcji.
Początkowo dywizja miała nosić nazwę " Infanterie-Division 300 " (300 było często nadawane).Później z rozkazu Himmlera nazwę jednostki zmieniono na " SS-Polizei-Division " , a także wymienia się tutaj Polizei-Schützen-Regiment 3 i Polzei-Pionier-Bataillon.
Divisionsstab - Feldpost nr. 00386.

pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2005, 14:19 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 16:03
Posty: 246
Lokalizacja: Wrocław \ Gorzów Wielkopolski
Ciekawe informacje , mam tylko jedno pytanko biegałem tam trochę po okolicach, ale szukałem tylko poza poligonem i musze wam powiedziec, ze sie rozczarowałem, co sie stało z tak ogromna jednostka, która wycofała sie z tamtad, wokół żadnych śladów bitwy , juz pomijam fakt ,że nawet nie podjęto próby obrony Sulęcina, a przecież teren do obrony całkiem niezły, zwłaszcza droga ulokowana niejako w miedzy skarpami.Czy tak szybko się z tamtąd wycofywali, że walkę podjeli dopiero nad Odrą ??? Myślę , że to także ciekawy temat.A jeśli chodzi o samo juz szukanie na terenie poligonu, to muszę zmartwić większośc, jeśli nie wszystkie śmietniki - zrzuty klamer, odznaczeń i innych, na terenie jednostki, byłi już zrobione w połowie lat 90.Ale kto wie może coś się jeszcze ostało.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2005, 21:25 
Offline
Triplex

Dołączył(a): sobota, 14 maja 2005, 12:32
Posty: 599
Lokalizacja: FSL / MK
Także zastanawiałem się już nad tym , że teren ten nie zadał większego oporu armii sowieckiej.Dopiero na Odrze postawiony został hamulec ,
którego brakowało od samego Poznania.Międzyrzeckie umocnienia , które kosztowały Niemców w 30-tych latach XX w.miliardy Reichsmark ,
żeby zatrzymać armię Rydza Smigłego przed wkroczeniem w granicę Rzeszy ( Polska żąda od Niemiec tereny na zachód aż do Kassel ,tak rozpowszechniano propagande w gazetach niem. przeciw Polsce w latach 30-tych ) , nie zdały większego oporu armii czerwonej.

Wiem , że za komuny istniały dwie jednostki wojskowe w Wędrzynie , jedna była polska a druga sowiecka.Z relacji mojego wujka , który
odrabiał pod koniec lat 70-tych wojsko , opowiadał mi , że był wynajmowany przez Sowietów do kopania głębokich silosów , które
miały prawdopodobnie służyć pod wyrzutnie rakiet ( możliwe jądrowych ).Obecnie nie wiem co tam się dzieje.Sowieci wyemigrowali a koszary
polskie ?

Przez ten Wędrzyn , mając kiedyś cudowne 17 lat , zerwałem z moją dziewuchą , ponieważ z Sulęcina lubiała robić wypady
na zabawy w Wędrzynie , na których bywało sporo żołnierzyków.Niestety , niektórzy lubią próbować na kilku frontach , ale
patrząc z historii nie przynosi to dużych efektów - cesarstwo rzymskie , Napoleon , Adolfik.

Apropo chodzenia z cewką , to teren ten przeze mnie nie był ruszany , oprócz jednej miejscowości , która znajduje się w tej okolicy ,
a mianowicie Sieniawa koło Łagowa.Znajomy z tej miejscowości , pokazał mi miejsce , gdzie podczas sadzenia sadzonek , natrafiono
na sporą ilość monet brandenburskich z XVI w.Monety oddano do muzeum w Swiebodzinie , czy Międzyrzeczu , teraz już dokładnie nie pamiętam.Spenetrowałem jeszsze raz to miejsce , ale bez skutku , przede mną była już ekipa Cyganów , ale nie wiem , czy coś jeszcze wydobyli.Jeśli wiecie więcej coś na ten temat , to chętnie bym posłuchał.


Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2005, 18:04 
Offline
Sierżant
Sierżant

Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 66
Grossus Poloniae napisał(a):
Monety oddano do muzeum w Swiebodzinie , czy Międzyrzeczu

Chyba do Międzyrzecza bo źródła Świebodzińskie podają tylko informacje o znaleziskach monet (skarbach) w:
Gajcu k. Rzepina, Strzelcach Krajeńskich, Nowej Wiosce k. Lubrzy i Toporowie.

W Sulęcinie i okolicach przebywałem przez parę miesięcy, ale nie miałem okazji do pochodzenia ze sprzętem, może kiedyś to nadrobię ...

Pozdrawiam
WS


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 30 maja 2005, 21:22 
Offline
Triplex

Dołączył(a): sobota, 14 maja 2005, 12:32
Posty: 599
Lokalizacja: FSL / MK
Witam

To będzie się zgadzać , że znalezisko trafiło do Międzyrzecza.Z opwieści znajomego , z przed dwóch lat , który zebrał najwiekszą
ilość monetek w tym znalezisku , opisał mi jak wyglądały dane blaszki ( rysunek , wielkość ).
Z tego opisu wynika , że chodzi tutaj o monety brandenburskie Joachima II - 1535-71 , duża ilość talarów i groszówek.
Za przekazanie monet , kolega otrzymał około 5000 PLN.Cena rynkowa sięga słono więcej.

O znalezionym skarbie z Gajca k.Rzepina , miałem już okazję przeczytać.Gdzieś mamjeszcze w domu artykuł poświęcony
temu skarbowi.W znalezisku znajdowała sie duża ilość brakteatów brandenburskich , z mennic we Frankfurcie i w Stendalu.
Ten typ monet został odkryty taże w Kunowicach ( ale dokładnie chodzi o Biskupice Nowe ) , w Laskach Lubuskich oraz
skarb z Rowu koło Myśliborza.

W Sulęcinie byłem ostatnio w zeszłym roku.Spokojne bez większego hałasu miasteczko.Czas płynie dużo wolniej niż w innych
zakątkach Ziemi Lubuskiej.

Pozdrawiam
GP


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szukam informacji dotyczacych miejscowosci Wedrzyn!!!
PostNapisane: wtorek, 3 maja 2022, 21:20 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 21 lipca 2004, 20:01
Posty: 338
Lokalizacja: Lubniewice-Ziemia Lubuska
Troszkę czasu minęło to odświeżam post z nadzieją na nowe ciekawe wspomnienia lub informacje historyczne :) A może jakies pamiątki związane z tym miejscem :) Pozdrawiam serdecznie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Szukam informacji dotyczacych miejscowosci Wedrzyn!!!
PostNapisane: środa, 4 maja 2022, 15:43 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): wtorek, 16 stycznia 2018, 19:24
Posty: 240
Lokalizacja: Mieszkam na parterze
Historia poligonu w artykule G. Urbanka na stronach 255-277 (do pobrania w PDF po kliknięciu na zielony wyróżnik "Zeszyty Naukowe 12"):
http://www.wimbp.gorzow.pl/zeszyty-nauk ... 14/#cat_22
T


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL