Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Z rzeki
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2022, 20:59 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 19 marca 2017, 15:08
Posty: 115
Witam. Jako że już od dłuższego czasu nie latam z patykiem to nadal ciągnie mnie do tego co w ziemi, dlatego coraz częściej zwracam uwagę na kamienie. Oto kilka wyciągniętych z jednego miejsca z rzeki. Zastanawia mnie czy wśród nich są jakieś ciekawe :? Zdjęcia po kilka sztuk ponieważ jest ich trochę, jeżeli znalazł by się jakiś okaz warty przyjrzenia się mogę zrobić dokładniejsze zdjecia. Pozdrawiam


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Z rzeki
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2022, 21:15 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Na zupę mogą być, choć te wyciągnięte z morza mają ciekawszy, lekko słonawy smak.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Z rzeki
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2022, 07:44 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 09:50
Posty: 206
Wszystko to są lidyty. Lidyt jest krzemionkową skałą osadową. Dosyć pospolity na Dolnym Śląsku, w Karpatach fliszowych i Górach Świętokrzyskich. Ma zastosowanie w jubilerstwie (kmień probierczy), w produkcji materiałów ściernych i jako tłuczeń drogowy. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Z rzeki
PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2022, 03:26 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 19 marca 2017, 15:08
Posty: 115
Dzięki kolego wieslawz za konkretną odpowiedź :1 czy te ich kształty są w pełni naturalne, pytam ponieważ z reguły te które widziałem były gładkie i okrągłe jak typowe otoczaki? Ten też znalazłem w tym samym miejscu, czy ten kształt jest dziełem natury ? Czy to tylko moja wyobraźnia ? :?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Z rzeki
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2022, 22:07 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 09:50
Posty: 206
Na podstawie fotki trudno jest coś określić ale zaryzykuję. Spongiolit. Skała zbudowana głównie z opalu i chalcedonu. Charakterystyczne są fragmenty gąbek (igieł), które na fotce widać (wydaje mi się). Co do ręki ludzkiej to człowiek może podziwiać tylko dzieła natury. Twoje lidyty to naturalnie obrobione okruchy skalne a spongiolity przybierają najróżniejsze dziwaczne kształty. Pozdrawiam. Ps. Spongiolit w Polsce to flisz karpacki i Góry Świętokrzyske.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Z rzeki
PostNapisane: czwartek, 20 października 2022, 11:08 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 7 stycznia 2020, 00:50
Posty: 278
Zalki89 napisał(a):
Zastanawia mnie czy wśród nich są jakieś ciekawe


Poświeć na te czarne latarką ze światłem uv i zrób to w ciemnościach. Jak będą świecić na fioletowo to warto jeden spolerować i wtedy prześwietlić ten spolerowany zwykłą latarką z białym światłem. Spolerowany powinien być jak szkło i białe światło powinno przez niego przechodzić. Masz wtedy onyx . Nie każdy czarny te warunki spełni ale warto spróbować. To takie najprostsze i chłopskie metody ale w miarę skuteczne. Ostateczna weryfikacja, po spolerowaniu to u najbliższego jubilera albo złotnika. Na bank obejrzy znajdka z zainteresowaniem i wyrazi swoją opinię.
Na kilkaset raptem trzy były onyxem, reszta po spolerowaniu to albo nie świeciła na fioletowo albo nie przepuszczała białego światła.
Onyxów już nie mam bo sprezentowałem a reszta w betonie pod słupki ogrodzeniowe.
Ładny kawał czasu chodzę za kamieniami, spacery dla zdrowia i przyjemności a jak znajdę ładny kamień to radość z wyprawy.
Masz pytania to pisz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL