https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Arsenopiryt ?
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=45&t=82834
Strona 1 z 1

Autor:  Jacek.Ant [ czwartek, 3 lutego 2011, 11:08 ]
Tytuł:  Arsenopiryt ?

Od kilku lat jestem posiadaczem jakiegoś minerału.Kilka lat temu został on zidentyfikowany na festynie naukowym w Białymstoku jako arsenopiryt,jednak mam pewne wątpliwości co do tej identyfikacji.Po pierwsze wzór chemiczny arsenopirytu to FeAsS,czyli posiada w swym składzie sporo żelaza,wię chyba powinien przyciągac magnes,mój minerał w ogóle tego nie czyni.Następnie na wikipedii piszą że minerał ten jest łupliwy i przy uderzeniu młotkiem łatwo tworzą się iskry,mój jest dosyc twardy-trzeba porządnie uderzyc ,aby odłupac fragment,a iskier nie mogę uzyskac żadnym sposobem.Dodam jeszcze że mój minerał doskonale przewodzi prąd,reaguje na niego wykrywacz,jest o wiele cięższy w porównaniu ze zwykłymi kamieniami,patynuje na ciemnoszary kolor,po ukruszeniu ma srebrzystobiałą barwę,na białej porcelanie pozostawia czarną rysę.Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Załącznik:
kol.1 008.JPG

Autor:  Kenny [ wtorek, 8 lutego 2011, 20:40 ]
Tytuł:  Re: Arsenopiryt ?

to że coś w składzie zawiera żelazo nie czyni tego od razu magnetycznym (ot weź czystą rdzę i zobacz że większość nie będzie magnetyczna mimo iż w 70% składa się z żelaza)
cała skała nie jest arsenopirytem tylko te srebrne wtrącenia, rysa czarna jest typowa dla siarczków podobnie jak ciemna pasywacja i przewodnictwo elektryczne pozdro

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/