Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 17:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 454 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 31  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: piątek, 26 maja 2023, 10:46 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
Ryjec napisał(a):
Ślimaku, mam pytanko. Spotkałem się wielokrotnie z nazwą takich lamp "koneckie". Zawsze myślałem , że to z powodu używania ich do oświetlania wozów konnych, ale spotkałem się też z informacją, że robiono je w hucie w Końskich. To jak to jest? Z jakimi nazwami ogólnymi tych typów lamp się spotkałeś? Z góry dziękuję za oświecenie :)

Może o takie lampy chodzi ? https://konskie.org.pl/2021/09/23/lampy ... iii-wieku/
W Końskich w latach 70 /80 tych robiono lampy naftowe Jupiter 1 i Jupiter 2. Spółdzielnia Inwalidów "Naprzód" Końskie ul. Towarowa. W wersji ze specjalną osłoną służyły do oświetlania wozów i furmanek.
Spotkałem się również z nazwą "fanarek" przy nazewnictwie tych lamp. Ale to chyba była nazwa używana tylko na "ziemiach odzyskanych".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: piątek, 26 maja 2023, 13:19 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2016, 19:05
Posty: 203
Rozumiem czyli jest to po prostu zabawa w hipotezy , ktore suma sumarum moga byc bledne lub nie czysto teoretycznie moze byc wymyslony opis wyssany z palca gdzie pozniej jest przydzielony a plotka sie roznosi ... Szanuje kolekcje ale , dla mnie to troche bajkopisarstwo , chyba ze jest jakies pewne zrodlo . (Nie chce nikogo obrazic ,jest to po prostu moje zdanie ) Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: piątek, 26 maja 2023, 14:05 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tak, etymologia nazw lokalnych różnych przedmiotów to właściwie bajkopisarstwo, najczęściej bez źródeł pisanych, opierająca się jedynie na ludzkiej pamięci i ustnych przekazach w lokalnej tradycji, i zdarza się, że wiele takich nazw na przestrzeni lat całkowicie zanika wraz z ograniczeniem, lub zaniechaniem używania niektórych przedmiotów, narzędzi itp.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: piątek, 26 maja 2023, 16:10 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
NEOLUX

Specjalnie dla forumowego kolegi Billy. K trochę bajkopisarstwa i hipotez wyssanych z palca :)
Na forum pokazywałem już szwajcarskie lampy naftowe Helvetia i Record. Dziś ich mniejsza siostra NEOLUX.
Jest w tej lampie kilka ciekawych rozwiązań jak na Szwajcarię. Kosz ochronny wykonany jest ewidentnie według niemieckiego patentu firmy Nier (tłoczony nie lutowany). Podnośnik klosza identyczny z patentem W. Egloffa , ale nie jest on identyczny jak w Helvetii. Krzyż szwajcarski z ukośnymi promieniami na pokrętle knota wskazuje na produkt W.Egloff lub ewentualnie Trost.
Lampa i palnik powstała w Aargau w Szwajcarii, zostały wyprodukowane prawdopodobnie na eksport i wyposażone w szkło i osłony w Niemczech.
Klosz to produkt firmy Camerco / Wiman
Camerco Carl Meier & Co (Hamburg) &
Wilhelm Neumann (Hamburg) zajmowali się oni handlem lampami naftowymi i akcesoriami. Sami nie byli producentami lamp naftowych , a jedynie je sprzedawali.



Około: 1920-30


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: piątek, 26 maja 2023, 22:18 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2016, 19:05
Posty: 203
Chyba podenerwowalem troszke , ze przekaz glownie do mnie :bat . Fajnie sie ogolnie czyta Twoje opisy , widac ze to lubisz i taka masz pasje , a z tym "bajkopisarstwem" (chodzilo mi bardziej o osoby ktore handluja sobie na aukcjach daja nazwe lub opis czegos innego i tak kolo sie toczy , dla mnie po prostu sa za duze luki i malo dowodow ze to jest to i kropka , nic do takich osob nie mam ze sobie handluja ale tworza lub nie tworza nowa historie ) . Zamykam juz ten zawily dla mnie temat , na pewno bede obserwowac od czasu do czasu Twoja kolekcje i zycze powodzenia w znajdowaniu "nowych" starych rzadkich lamp . Pozdrawiam :comp


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: sobota, 27 maja 2023, 00:01 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
Lubię sobie pożartować. Z siebie również. Tak że ten teges wszystko gra kolego :) Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: sobota, 27 maja 2023, 08:53 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3181
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Billy, legendy i bajki opierają się na wierze, tam, gdzie są luki w informacjach. Tam gdzie są ludzie z podejściem merytorycznym, zwłaszcza pasjonaci, tam jest szansa na na ustalenie faktów. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: niedziela, 4 czerwca 2023, 17:30 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
FEUERHAND 223

Lampy Feuerhand z podnośnikiem korbowym były przeznaczone na eksport. Nie były przeznaczone na rynek niemiecki. Ta latarnia ma charakterystyczny gruszkowaty klosz typowy dla lat 20 tych. Jest również oznaczona DRGM na kominku. DRGM (Deutsches Reichs Gebrauchs Musterschutz) czyli w dosłownym tłumaczeniu "Zastrzeżony wzór użytkowy Rzeszy Niemieckiej". Dziś prezentowany model 223 był produkowany tylko w latach 1921-1928 i jest rzadko spotykaną latarnią.

Po 1928 roku nie ma już tego modelu w żadnym z katalogów Feuerhanda.
C.D.N....


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: niedziela, 4 czerwca 2023, 20:32 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2016, 21:40
Posty: 907
Lokalizacja: woj.łódzkie
slimak napisał(a):
Lubię sobie pożartować. Z siebie również. Tak że ten teges wszystko gra kolego :) Pozdrawiam.

Potwierdzam-Ślimak to jest zgrywus :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: piątek, 9 czerwca 2023, 00:52 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
RHEWUM ST5

Ten model występuje w dwu wersjach. Starszej i młodszej. Starszej wersji niestety jeszcze nie mam. W kolekcji mam dwie latarnie "młodsze" z ostatnich lat produkcji. Rhewum z czerwonym kloszem jest dodatkowo oznaczony falistą linią Karlsruhe. Według producenta model St5 mógł być zasilany zarówno benzyną, jak i olejem napędowym. Rhewum oznaczony linią K był używany jako awaryjne tylne światło ciężarówki , był również bezpieczniejszy w eksploatacji. K 1422 oznacza numer badania które dopuszcza latarnię do ruchu drogowego.

Rok produkcji: między 1949 - 65
C.D.N...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: środa, 14 czerwca 2023, 17:11 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
JUPITER 2 (wersja cynowana)

Polska, duża lampa naftowa Jupiter 2. Jest to największa lampa z polskiej serii Jupiterów. Jej wczesne wersje były produkowane w Hucie Silesia w Rybniku, a następnie od lat 70 tych przez Spółdzielnię Inwalidów "Naprzód" w Końskich. Lampy te były produkowane od 1954r. w czterech kolorach: zielony, czerwony, pomarańczowy, niebieski oraz w wersji niemalowanej (cynowane).
Dziś prezentowany model pochodzi prawdopodobnie z ostatniego okresu produkcji czyli początku lat 90 tych. Zachowały się sygnatury odbioru oraz oryginalne opakowanie. Lampa pochodzi z wyprzedaży wojska polskiego AMW (Agencja Mienia Wojskowego). Lampy naftowe Jupiter były na wyposażeniu każdej jednostki wojskowej w Polsce jako awaryjne źródło światła. Lampa jest w stanie NOS. Nigdy nie była odpalana.
C.D.N...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: czwartek, 15 czerwca 2023, 19:15 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
Jupiter 1( wersja eksport)

Jupiter 1 w wersji eksportowej. Powiem szczerze nie miałem pojęcia o tej wersji.
Rok produkcji czerwiec 1979.
C.D.N...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: środa, 21 czerwca 2023, 19:31 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
TOWER LITE

Założona około 1859 roku przez Isaaca Sherwooda (ur. 1832). Później prowadzona przez najstarszego syna Isaaca Sherwooda Jr. (ur. 1857). Firma została sprzedana około 1946 r.
Sherwood produkował w Birmingham dla kolei , na rynek cywilny ale również dla wojska w czasie ll WS. Lampy z zamówień wojskowych miały różne dodatkowe oznaczenia na spodzie zbiornika. Dzisiaj prezentowana latarnia jest oznaczona inicjałami króla Jerzego Vl i datą 1944. Być może było to zamówienie dla Royal Navy.

Lampa jest solidnie wykonana i jest konstrukcję typową dla angielskich latarni huraganowych. Palnik, korek wlewu są wykonane z mosiądzu. Sito podtrzymujące klosz ma unikalną konstrukcję niepodobną do rozwiązań stosowanych przez innych europejskich producentów lamp naftowych.

C.D.N...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: środa, 21 czerwca 2023, 19:46 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2236
Lokalizacja: Banditenkreis
Ryjec napisał(a):
Zawsze myślałem , że to z powodu używania ich do oświetlania wozów konnych, ale spotkałem się też z informacją, że robiono je w hucie w Końskich.


Tak jak napisał już Ślimak produkowała lampy takie Sp-nia Inw. Naprzód. W Końskich nigdy nie było, nie ma i nie będzie żadnej huty ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Blackout. Lampy naftowe.
PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2023, 08:51 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
NIER (1902 - 1914)

We wczesnych latach istnienia firmy Hermann Nier (1902 - 1914) produkowane latarnie nie były opatrzone markami i numerami. W tym czasie nie było też możliwości wyprodukowania wszystkich części lamp we własnym zakresie, dlatego np. rurki powietrzne, kosze ochronne na szkło, palniki, szyjki wlewowe i korki wlewowe kupowano w hurtowniach. Często bywało że różni producenci montowali te same elementy w swoich projektach. Latarnie z tych lat można zatem przypisać producentowi tylko poprzez określone cechy lub ustalenie numerów patentowych.

Prezentowana dziś latarnia to Nier z około 1913 roku.
Nie posiada oznaczenia ani symboli producenta. Jedyne oznaczenia to "DRPatent No 190129", co odnosi się do pokazanego poniżej patentu (DRP 190129 z 29 grudnia 1912) autorstwa Hermanna Niera na podnośnik do klosza. Oprócz podnośnika do klosza, lampa wyposażona jest w opatentowany przez Niera zbiornik (DRP 277020 z 14 czerwca 1913), który był później używany m.in. w modelu Feuerhand nr 201. Ponadto lampa wyposażona jest w opatentowaną, wyjmowaną komorę spalania (DRP 246869 z 13.11.1911).

C.D.N...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 454 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 31  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL