Teraz jest niedziela, 16 czerwca 2024, 02:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 8 września 2022, 16:44 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Witam dziś do zbioru trafiło mi kilka monet , w tym dwie z którymi mam problem z rozpoznaniem Obie 1 keszówki pierwsza to Zhong Bao ale pierwsze dwa znaki są dla mnie problemem bo nie wiem co znaczą kto panował "jaki cesarz" i kiedy były odlewane .
druga moneta to Tian Qi Tong Bao i na odwrocie jest znak Yuan z dodatkami , więc nie wiem kto i gdzie ja odlewał , w moim katalogu brak takiego oznaczenia z tyłu monety i na necie przekopałem i też nie znalazłem odpowiednika . Niestety Hartilla nie posiadam więc albo to okres panowania cesarza Xi Zonga 1621-1627 albo keszówka kresu rebelii gdzie też z tym oznaczeniem je pokazują tyle że nie wiem czym sie różna keszówki rebelii a czym cesarskie


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 8 września 2022, 19:29 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1088
Lokalizacja: Olsztyn
A pomoże mi kolega z tym: viewtopic.php?f=4&t=209572


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 8 września 2022, 21:13 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Nietajenko masz juz dodany opis pod twoja monetą. A co do pierwszej monety to brakuje mi jeszcze rozpoznania pierwszego górnego znaku reszta to .... Dong Zhong Bao


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 8 września 2022, 21:40 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Pierwsza moneta to koreańska keszówka hae dong chung bo odlewana w latach 1097-1105 za panowania króla Sukjonga z dynastii Goryeo (czyli bardziej po ludzku Koryo).

Druga to chińska keszówka tian qi tong bao odlewana w latach 1621-1627 za panowania cesarza Xi Zonga z dynastii Ming.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 8 września 2022, 22:03 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Złapałem i rozpoznałem pierwszą monetę to Keszówka Koreańska hae dong chung bo !! 1 mun
Napis na tej monecie jest odczytywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara jako 海 東重寶 (hae dong chung bo, hae dong jung bo), co tłumaczy się jako „ciężka waluta Morza Wschodniego”. Monety te zaczęto odlewać w siódmym roku (1097) panowania króla Sukjonga (肅宗) i trwało to do roku 1105 r. n.e.

Sukjong z Goryeo (2 września 1054-10 listopada 1105) (r. 1095-1105) był 15 władcą Goryeo dynastia Koreańska. Był młodszym bratem Sunjong. On poślubił Myeongui, córkę Yu Hong.
Sukjong wstąpił na tron ​​w 1095 roku po abdykacji swojego młodego siostrzeńca, Heonjong. Nadzorował różne wewnętrzne innowacje, w tym dystrybucję pierwszych mosiężnych monet w kraju (w 1102 r.) Oraz budowę nowej Stolicy Południowej (Namgyeong, dzień dzisiejszy Seul).
Jednak stanął w obliczu zagrożeń z zewnątrz, w szczególności inwazji z północy w 1104 roku plemiona Jurczen. Nie mogąc odeprzeć Jurczenów siłą, wysłał swojego generała Yun Gwan z armią i odeprzeć nacierające plemiona. Ta armia jest znana jako Byeolmuban i składał się z trzech oddzielnych działów. Sukjong zmarł w następnym roku, w drodze do zachodniej stolicy, Pyongyang.
Wiadomo, że istnieją tylko monety zapisane zwykłym pismem "pismo regularne"(楷書) regular script


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 8 września 2022, 22:05 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Dzieki za ino Yuan Feng . Pierwszą sam zdążyłem złamać ale o drugiej też wiedziałem co to za moneta ale nie mogę znaleźć w żadnym katalogu znaku z tyłu monety co on oznacza


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: piątek, 9 września 2022, 09:33 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Ten znak to 院 yuan, który ma wiele znaczeń. Najbardziej prawdopodobne jest tu jednak znaczenie "dwór", który wskazywałoby na jakąś mennicę stołeczną. Nie jest to jednak potwierdzone.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2022, 12:29 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 25 lipca 2015, 10:29
Posty: 9
Witam, zakupiłem ostatnio na numimarkecie taką monetę keszową. Chciałem się spytać czemu jest odbitką w glinie i czy to czemuś służyło? Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Kacper


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 8 stycznia 2023, 00:07 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
monety keszowe były odlewane tak jak się i obecnie odlewa na tak zwaną formę piaskową jednorazową lub z domieszkami materiałów lepkich jak glina . W odlewnictwie były przygotowane monety matki które służyły do zrobienia matryc piaskowych do odlewu . W zależności jak była i z jakich materiałów przygotowana forma to miało wpływ na jakość i gładkość bądź ziarnistość na monecie . Każda moneta po odlewie była polerowana powierzchniowo i wyrównywany był otok monety z nadlewek, co powodowało kwadratowy otwór w monecie aby w trakcie wyrównywania pilnikami moneta nałożona na kwadratowy patyk nie kręciła się . Za jednym razem odlewano kilkadziesiąt monet . Tak że większość monet keszowych to wtórny odlew. Trzeba pamiętać że najpierw aby uzyskać monety matki wykonywano monety z wosku i pierwsze formy były robione na wosk tracony. Dlatego monety o bardzo ostrych konturach głębokich rytach i doskonałej jakości to mogą być monety matki które też z czasem trafiały do obiegu ale są rzadkością w kolekcjach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL