Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 20:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 639 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 43  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla was
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 11:12 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
Witam, chciałbym wszystkich zaprosić do umieszczania w tym wątku boratynki, te opuszczone czyli destrukty (inaczej mówiąc podwójne bicia, ciekawe czy wręcz śmieszne) oraz falsy (oczywiście boratynek). Celem moim jest znalezienie im miejsca w bogatej historii bicia boratynek, a może w przyszłości heniek151 zainteresuje się tematem i stworzy katalog tych monet, a Heniek się przełamie i zacznie je zbierać.
W końcu wybito ich ponad 1 mld i sfałszowano około (jak podaja źródła) około 0,6 mld. Wiele jest ciekawych, śmiesznych – pokazują wyobraźnię i radosną twórczość naszych przodków mincerzy czy fałszerzy. Sam na początek stawiam tezę że destrukty czy błędy bicia są wytworem przyuczanych do bicia monet uczniów, pomocników ip. a tylko potrzeba pieniędzy na rynku spowodowała dopuszczenie ich do obiegu. Macie inne tezy piszcie śmiało może cos razem stworzymy. Inny temat to falsy, czy tworzone przez mincerzy czy pospolitych cwaniaków, czy też odrzuconych z jakiegoś powodu uczniów, pomocników itp.? Może z czasem da się rozróżnić jakieś cechy charakterystyczne tych bić. Wątek nie ma zamiaru konkurować ze świetnym, jak nienajlepszym wątkiem Dodeq o boratynkach, gdzie serdecznie zapraszam viewtopic.php?f=52&t=103301
czy z moją własną kolekcją (bo i tak wszystkie tu zaprezentowane przez zemnie boratynki są w niej). viewtopic.php?f=52&t=139808).
Cel główny to wypełnienie luki miedzy pięknymi i takimi sobie tymi gorszymi czyli destruktami i falsami z osobistą prośbą o wystawianie czytelnych, śmiesznych, i ciekawych. Jak ktoś ma problem z obróbką zdjęć proszę przysłać na emaila rom57@o2.pl poprawię i odeślę (róbcie zdjęcia w dobrym świetle – dziennym i ostre).
Na początek kilka moich – pora zacząć.. rom57


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 12:34 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
P.ś oczywiscie wkradł mi się bład za co przepraszam zainteresowanego i formuowiczów:
cytat " a Heniek się przełamie i zacznie je zbierać. " miało być Zdzicho goraco którego zapraszam :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 12:50 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2012, 13:45
Posty: 132
Lokalizacja: Konin
Kolego rom57, piąta fotka od góry, w tym ułożeniu patrząc na głowę króla moją pierwszą myślą było "Posejdon :o ".
W wolnej chwili popatrzę na moje boratynki i wrzucę kilka zdjęć ciekawszych, podwójnie uderzonych lub z przesunięciem stempla.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 13:15 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Napisałeś:"W końcu wybito ich ponad 1 mld i sfałszowano około (jak podają źródła) około 0,6 mld."Myślę,że na tak poważnym forum jak nasze należy brać odpowiedzialność za słowo i publikować dane żródlowe i zweryfikowane.
Po co powielać informacje,które nie są prawdziwe.Tym bardziej,że na naszym forum już dyskutowaliśmy na temat produkcji boratynek tutaj: viewtopic.php?f=59&t=119615
Według oficjalnych raportów z mennic wyprodukowano około 1 miliarda 570 milionów sztuk boratynek.I tylko ta wielkość jest pewna.Żrodła z epoki podają,że Boratini i Horn w zarządzanych przez siebie mennicach produkowali miedziane szelągi z oryginalnych stempli ponad oficjalny limit/na boku/. Problem w tym,że oni się tym nie chwalili,monety są oryginalne i nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie jaka była wielkość tej lewej produkcji.Ale to będzie 1.570 milionów+?
Teraz co do falsyfikatów.Wdzięczny będę za podanie żrodła informacji o tych 0,6 miliarda falsów.
Oczywiście nie wiemy ile falsyfikatów powstało.Nikt się tym nie chwalił,że fałszuje monetę.Tym bardziej,że za to przestępstwo groziły okrutne kary.Ilość falsyfikatów możemy tylko szacować na podstawie znalezisk skarbów boratynek.Ile jest falsyfikatów w danym skarbie.Według różnych badań około 10%. K.Wnęk w swojej publikacji o fałszowaniu boratynek szacuje ilości falsyfikatów na 10-12% http://tomcat6.emcgroup.kei.pl/ptn/!rep ... 3_WNEK.pdf
czyli około 150 milionów,ale nie 600 milionów!
Każdy zbiera,to co chce.Mnie na widok tak zniszczonych monet smutno się robi.W takich monetach nie zachwycę się kunsztownie wykonanym stemplem.Nie odróżnię odmiany herbu,napisu otokowego czy Pogoni.Pozostanę przy ładnych sztukach :h


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 14:44 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
Tak Zdzich masz pewnie racje ale jest tyle źródeł i w kazdym są jakieś szacunkowe dane, napisałem około.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boratynka gdzie np. podaja że bito boratynki 1667 r. zresztą sam podałeś przyklad http://www.nbp.pl/edukacja/dodatki_eduk ... PPPW_6.pdf gdzie mówi sie 1-1,8 mld boratynek i 130tys złp sfałszowanych przez szwedów, także mój szacunek też mieści sie w "granicach błedu".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 15:16 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
rom57 napisał(a):
Tak Zdzich masz pewnie racje ale jest tyle źródeł i w kazdym są jakieś szacunkowe dane, napisałem około.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boratynka gdzie np. podaja że bito boratynki 1667 r. zresztą sam podałeś przyklad http://www.nbp.pl/edukacja/dodatki_eduk ... PPPW_6.pdf gdzie mówi sie 1-1,8 mld boratynek i 130tys złp sfałszowanych przez szwedów, także mój szacunek też mieści sie w "granicach błedu".




Oj rom ciężko się z Tobą rozmawia.Już ci kiedyś tłumaczyłem,że numizmatyka jest nauką żywą.Co chwilę dokonuje się nowych ustaleń i odkryć.W związku z tym w poważnej dyskusji należy używać argumentów jak najbardziej aktualnych,a nie powielać informacje błędne,wielkości nieprawdziwe powołując się na żródła sprzed wielu lat.Fachowo się takie działanie nazywa
krytyczną analizą żródeł historycznych.No i wikipedia oczywiście nie jest żadnym żródłem,ale nawet tam napisali,ze"Szacuje się, że fałszerstwa stanowiły ok. dziesiątej części emisji".Wiki,fortress i inne takie "dzieła"tylko w błąd wprowadzają.Poważni badacze i twórcy katalogów w kolejnych wydaniach aktualizują treści o nowe ustalenia i odkrycia.Raczej na przykład o polskich monetach XX wieku nie będziesz czerpał wiedzy z I wydania katalogu Parchimowicza,a sięgniesz po aktualny..
Te Twoje granice błędu są dosyć szerokie,bo różnica między 150 milionów a 600 milionow jest raczej spora.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 21:00 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2006, 01:19
Posty: 142
Brawo! Pełen szacunek za tą dyskusję.
Boratynka jednak ma coś w sobie, jaka by nie była, a Twoja wiedza i kol. heniek to skarb nie tylko boratynek, a skarb złota (i to złotej wiedzy)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 22:59 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 22:09
Posty: 195
Moim zdaniem, może to być fajny wątek . Oczywiście wolna wola kto tu będzie zaglądał . Przy takim nakładzie tej monety jest trudno trafić coś fajnego . Jutro postaram się wstawić kilka zdjęć moich boratynek, bo widzę po tytule że tu mnie nikt nie wyśmieje . Kolejnym plusem tego wątku może być możliwość nauczenia się robienia fotek . :1 Jestem za :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2014, 23:46 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
Koledzy też dyskusja mi sie podoba, może zliczymy kiedyś posiadane falsy i dowiemy sie ile tych fałszywek zostało, może kiedyś odkryjemy gdzieś zakopane zapiski Boratiniego i dowiemy sie ile natłukł boratynek tych oficjalnych i tych nieoficjalnych, nie jestem naukowcem i chętnie zgodzę sie z tymi tezami Zdzicha, chociaż ogólnie biorąc dla nas "zbieraczy" mniej istotne jest czy 1 czy 2 mld; bardziej istotne jest ile przetrwało czy 1000 czy 1 mln. (każde zdjęcie ma nr to podpis zdjecia np. "Janosik" 1665_f3_p_destrukt.jpg )


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: wtorek, 16 grudnia 2014, 23:46 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2014, 22:09
Posty: 195
Jest to odpowiedni wątek dla moich boratynek . :D Sorry za jakość fotek ale postaram się przy następnych o lepsze (uczę się ) :lol:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: środa, 17 grudnia 2014, 00:44 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
witamy,zapraszamy kolejnych fanów boratynek,2 nastepne wpadły :8)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: środa, 17 grudnia 2014, 00:57 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 23:50
Posty: 1130
Jest już późno,może dlatego widzę 3 a nie 2 :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: środa, 17 grudnia 2014, 18:43 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
Miałem na myśli falsy - mocne :zdr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: poniedziałek, 22 grudnia 2014, 23:04 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
tak na święta


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Witam boratynki destrukty i falsy tu jest miejsce dla wa
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 20:02 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2012, 18:50
Posty: 294
Wydaje mi się, że to fals ( cyfry w dacie jakieś wywrócone ) :lol:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 639 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 43  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL