https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

NOT IN "WOLSKI" (NIW)
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=52&t=201695
Strona 1 z 3

Autor:  dariusz.m [ środa, 6 listopada 2019, 13:41 ]
Tytuł:  NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Tytuł wątku jest nawiązaniem do niesamowitej strony, którą prowadzi Lech Stępniewski umieszczając tam odmiany nieopisane w VI i VII tomie „The Roman Imperial Coinage”. Udało mu się już uzbierać ponad 5000 odmian.

Katalog C. Wolskiego zgromadził znaczącą liczbę odmian i wariantów boratynek, a także uporządkował wiedzę na temat miedzianych szelągów Jana Kazimierza. Od wydania książki minęły już trzy lata. Co jakiś czas pojawiają się nowe, nieopisane w katalogu odmiany i warianty. Jeśli chodzi o nasze forum, oczywiście są one omawiane w wątku "Boratynka dla bardziej wymagających...". Zagadnienie nowych odmian (wariantów) jest jednak jednym z wielu, które są tam poruszane. Nowo odkryte warianty giną więc w ogólnej masie boratynkowych informacji.

Myślę, że można by stworzyć oddzielne miejsce, w którym byłyby umieszczane zdjęcia (z komentarzem oczywiście) odmian i wariantów nieopisanych w katalogu C. Wolskiego. Byłaby to dobra ściągawka dla kogoś, kto podjąłby się (kiedyś) napisania suplementu do dzieła C. Wolskiego.

Autor:  zdzicho [ środa, 6 listopada 2019, 15:28 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Najwięcej do pokazania ma pewnie autor katalogu, ale chętnie swoje nienoty wstawię i innych zachęcam :)

Autor:  dariusz.m [ środa, 6 listopada 2019, 15:31 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Cytuj:
Najwięcej do pokazania ma pewnie autor katalogu

Niestety jakoś przestał się udzielać na forach.

Autor:  manierka [ środa, 6 listopada 2019, 15:49 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Myślę że to dobry pomysł w tym wątku można dodawać tylko te co ich nie notujemy w katalogu zarówno odmiany jak i warianty czyli np: kropki, dwukropki kwadraciki gwiazdki trójkąty itp. w napisie otokowym ale też przy herbach. na pewno się znajdą odmiany z nienotowanym napisem otokowym, awersem czy rewersem w danym zestawieniu lub nowe nieznane. Myślę że sporo będzie też błędów typu literówki przebitki poszczególnych liter czy dat. Skoro ostatnio Zdzisław znalazł nienotowany egzemplarz napisu otokowego i nieznaną przebitkę daty z mennicy krakowskiej, która najbardziej się starała o jakość to w Ujazdowie czy innych mennicach powinno być tego znacznie więcej. Z mojej strony na pewno kilka sztuk będzie w wątku już są ale tu mogę też wstawić. Moim zdaniem warto też liczyć w ilu sztukach jest znany każdy wariant czy odmiana żeby R-ki było łatwiej ustalić. Dobrze by było żeby nad tym wątkiem czuwał Zdzisław i to co ciekawego znajdzie się w głównym wstawiać za jego aprobatą no chyba, że Pan sam zechce lub razem ze Zdzisławem to prowadzić pozdr.

Autor:  zdzicho [ środa, 6 listopada 2019, 15:51 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

I ostatnie moje nienoty litewskie. Jak opiszę, to później wstawię koronne.

Autor:  dariusz.m [ środa, 6 listopada 2019, 19:26 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Cytuj:
Dobrze by było żeby nad tym wątkiem czuwał Zdzisław

Oczywiście. Szczerze mówiąc nie widzę innej możliwości, jeśli chcemy utrzymać odpowiedni poziom wątku.

Autor:  zdzicho [ środa, 6 listopada 2019, 20:26 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Żeby temat władzy zakończyć ;)
1/ Zasadą na forum jest, że założyciel wątku jest jego gospodarzem.
2/ Kol.dariusz.m jest znanym polskim numizmatykiem, autorem książek o tematyce numizmatycznej, prowadzi bardzo ciekawego bloga, w II sesji wykładowej cyklu „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz” prowadził wykład pt: "Krótka historia polskiego szeląga". Można wiele o Nim napisać dobrego. Jest autorytetem dla zbieraczy" drobnicy staropolskiej" i dla mnie także. I skończmy na tym.

Autor:  dariusz.m [ czwartek, 7 listopada 2019, 11:37 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Cytuj:
założyciel wątku jest jego gospodarzem

Czasami najlepsze przyjęcie udaje się wtedy gdy gospodarz siedzi sobie zboku i pyka fajeczkę, a goście bawią się i wywijają hołubce ;)

Autor:  zdzicho [ czwartek, 7 listopada 2019, 11:42 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

:lol: :za
Ciąg dalszy

Autor:  dariusz.m [ czwartek, 7 listopada 2019, 12:03 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

A co myślicie Panowie o nadawaniu numerów poszczególnym "nienotom", czyli monetom nieopisanym u Wolskiego.
Np.:
L1661U, nieop - 1
L1661U, nieop - 2
L1666W, nieop - 1
K1659U, nieop - 1

Autor:  rom57 [ czwartek, 7 listopada 2019, 12:07 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Ciekawie się to zaczyna, Wolski chyba jednak to śledzi, bo na moją kiedyś odpowiedział (ciekawe ze to 9 odmiana taka przynajmniej dopisał liczbę).
1. Ujazdów R3 - (nie ma w katalogu, podwójne ":" w otoku) KU60.B.32.12.9-R3
2. Znana Brzeska 1666 z płaską tarczą - nienotowana
3. Litwa Wilno 1666 (skrócona data 166 )

Autor:  zdzicho [ czwartek, 7 listopada 2019, 13:22 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Przed pokazaniem następnych nienotów kilka uwag tytułem wyjaśnienia. W roczniku 1661 w mennicy krakowskiej katalog wyróżnia min. odmianę Orla I i I-a. Skoro już do takiego wyróżnienia doszło, to trzeba jasno zdefiniować kryteria takiego wyróżnienia. Moim zdaniem cechy odmiany I Orła to:
- szeroki ogon
- duża tarcza na piersi Orła
- krótka szyja Orła
w opisie często używam określenia" przysadzisty" jako przeciwieństwo "wysmukłego" dla określenia Orła odmiany I-a o następujących cechach:
-wąski ogon
- wąska /mniejsza/ tarcza na piersi Orła
-długa szyja Orła
Poglądowe zdjęcie poniżej.

Autor:  zdzicho [ czwartek, 7 listopada 2019, 13:40 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Kryteria wyróżniania odmian Orła I i I-a nie są ostre i w zależności od stanu zachowania monety, jakości bicia mogą sprawiać trudności kolekcjonerom. Nawet w katalogu nie ustrzeżono się pomyłki. Osobiście bym tych odmian w katalogu nie wyróżniał pozostawiając tę szczegółowość właścicielom zaawansowanych kolekcji. Ale skoro odnosimy się do katalogu:

Autor:  zdzicho [ czwartek, 7 listopada 2019, 16:05 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Tutaj przykład problemów z jakimi stykają się kolekcjonerzy w sytuacji kiedy kryteria wyróżniania odmian są niejednoznaczne. Dlatego ja bym tego podziału na odm. I i I-a nie wyróżniał.

Autor:  zdzicho [ czwartek, 7 listopada 2019, 21:50 ]
Tytuł:  Re: NOT IN "WOLSKI" (NIW)

Jeśli chodzi o boratynki koronne z Ujazdowa 1661, to zbieram tylko te z portretem bez kokardy /odm.I/ i z kokardą /odm. I-a/. W katalogu jest ich 7 + 1 z błędem. W moim zbiorze jest ich chyba z 16 sztuk. O ile w pełni zgadzam się z wyróżnieniem 2 odmian Orłów/ jak niżej/, to wyróżnienie 17 wariantów Orłów w oparciu o nieprecyzyjne cechy uważam za niepotrzebne. W taką szczegółowość można się bawić w specjalizowanych kolekcjach. Zresztą dotychczasowa praktyka identyfikowania tych monet pokazuje, że zbieracze sobie z taką szczegółowością nie radzą. Z powyższych względów sensu nie ma abym się do tego wariantowego bałaganu dokładał.

Strona 1 z 3 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/