Teraz jest wtorek, 23 kwietnia 2024, 13:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: wtorek, 13 października 2020, 22:23 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Zdaję sobie sprawę, że to niszowe zagadnienie i nawet zastanawiałem się czy jest sens zakładania tego tematu, były łatwiejsze zagadki tu na forum a odpowiedzi niewiele lub wcale. Pewnie są jakieś fora, lub grupy specjalizujące się w tej tematyce, może kiedyś takie znajdę. Na chwilę obecną liczę na to, że jeżeli nie dzisiaj to może w przyszłości ktoś na PS będzie szukać odpowiedzi na podobne pytanie i razem dojdziemy do jakiś wniosków.

Poszukuję sygnatur (oznaczeń, odbiorów, cech) z narzędzi z wyposażenia WP do 1939 r. Oczywiście znam dostępną publikację Instrukcja o cechowaniu materiału intendenckiego z 1937 r. , ale nie wyczerpuje ona tematu, bo o ile mogła być ostatnią do wybuchu wojny, to na pewno nie była jedyną a żadnej wcześniejszej nie znalazłem. W dodatku wiele wskazuje na to, że np. MW (a może i lotnictwo?) posiadała inne instrukcje, inne sposoby cechowania i inne znaki.

Po wojnie dużo narzędzi wojskowych znalazło zastosowanie w cywilnych warsztatach, garażach itd. i czasami można jeszcze na nie natrafić. Chociaż jakoś specjalnie dawnych rzemieślniczych narzędzi nie kolekcjonowałem uzbierało się ich już kilka setek a i narzędzia wojskowe trafiały się przy okazji poszukiwań regionalnych pamiątek. Obecnie posiadam ich w kolekcji już całkiem sporo, głównie WH, ale na przestrzeni lat trafiło się też kilka ciekawych używanych w WP.

Są też takie, co, do których mam pewne teorie, ale nie mam pewności czy na pewno są wojskowego pochodzenia. Dla przykładu jakiś czas temu trafił się ścisk, imadło ręczne ślusarskie z sygnaturą M.W. TECH. wpisaną w prostokąt o wymiarach 5 mm x 5 mm. Pierwsze, co przyszło mi do głowy to Marynarka Wojenna (Sekcja/Służba) Techniczna. Niestety niczego na potwierdzenie nie mam. Może ktoś z forumowiczów posiada wiedzę na ten temat :666 , lub posiada narzędzia z taką bądź podobną sygnaturą?

Namawiam też do umieszczania w tym temacie narzędzi z wyposażenia WP do 1939 r. i sygnatur na nich umieszczonych ;) .

Załącznik:
20201008_180203.jpg

Załącznik:
20201008_180603.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: wtorek, 13 października 2020, 23:35 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Ja w latach 90 trafiłem wóz taborowy chyba łączności, a właściwie jego zawartość, wszystkie narzędzia były "cywilne", piły, wiertarka, lutlampy, lutownice, pilniki, wiertła, kilofy, łopaty, ręczna szlifierka, klucze nastawne, wszystko było takie samo jak cywilnych warsztatach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 08:03 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Bo te narzędzia w zasadzie poza jakimiś specyficznym ich przeznaczeniem w większości były cywilne. Tyle tylko, że zgodnie z przepisami powinny być ,,znakowane’’ symbolami informującymi o przydatności i/lub przynależności do danej służby czy nawet jednostki.

Filip, czy posiadasz jakieś zdjęcia tych narzędzi?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 09:43 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): środa, 21 listopada 2012, 14:44
Posty: 1371
Zgodnie z przepisami w WP w IIRP było różnie, szczególnie ze względu na ciągle braki wszystkiego, stąd starano się "wciągać" rzeczy cywilne czy to prywatnymi zakupami czy przez intenderturę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 10:46 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Że było różnie to wiem, czy to było zgodne z przepisami tego już tak pewien nie jestem. Masz dostęp do jakichś wytycznych na ten temat?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 11:43 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Mam większość tych narzędzi, tyle że w domu Nr1 a obecnie jestem w domu Nr3. Kiedyś porobię zdjęcia. tak na prawdę to nic szczególnego, identyczny zestaw można wyrwać z dowolnej starej wiejskiej chałupy.
W komplecie było około 10 szpul kabla telefonicznego, rososzki, klucze do podków, skrzynka śrub do podków, dłuta, pilniki, wiertarki stolarskie i pewnie jeszcze coś o czym zapomniałem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 16:55 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
A sprawdzałeś je dokładnie?
Ja wszystkie stare narzędzia, które mi się trafiają oglądam z każdej strony, czasami nawet z lupą. Bez znaczenia czy są to narzędzia szewskie, stolarskie, ślusarskie, rymarskie, kowalskie itd. Niekiedy dopiero po usunięciu zabrudzeń czy nawet korozji wychodzą sygnatury. Na kilkadziesiąt sztuk średnio jedna sztuka jest wojskowego pochodzenia. Niestety w zdecydowanej części są to narzędzia z wyposażenia Wehrmachtu, ale zawsze jest szansa, że trafi się jakieś nasze. I wtedy te nieszczególne narzędzia są już szczególne ;) .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 17:01 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
No trochę namąciłeś mi w głowie, muszę je poczyścić po 25 latach leżenia na regale :)
Część była całkiem przydatna i do dziś są w użyciu, część wisi na ścianie jako dekoracja.
Z racji tego że 25 lat temu to nie wydawało się jakimś rarytasem, to nie chciało mi się tracić czasu na czyszczenie jakiś pordzewiałych pilników.
Może tej zimy coś porobię przy takich "śmieciach".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 17:03 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): środa, 21 listopada 2012, 14:44
Posty: 1371
Arek2 napisał(a):
Że było różnie to wiem, czy to było zgodne z przepisami tego już tak pewien nie jestem. Masz dostęp do jakichś wytycznych na ten temat?


Nie mam, stwierdzam po analogii jakie przedmioty są znajdowane w miejscach potyczek 39 roku - cywilne garki, miski, kubki, podejrzewam że podobnie było z narzędziami, sprzętem saperskim-łopaty, siekiery itd.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: środa, 14 października 2020, 17:11 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Tyle to wiem z własnego doświadczenia, ale Ty napisałeś, że zgodnie z przepisami było różnie.
Dlatego dopytuję z jakimi przepisami. Myślałem, że miałeś do jakiś dostęp.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: czwartek, 15 października 2020, 17:52 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Namawiam forumowiczów do umieszczania w tym temacie zdjęć narzędzi z wyposażenia WP do 1939 r. i sygnatur na nich umieszczonych ;) .

Kolejne z własnego zbioru, dawne garażowe znalezisko.
Młotek o masie ok. 950 g. Widoczna cecha orzeł w kole o średnicy 11 mm, oraz cyfra 2 o wysokości 9 mm. Podejrzewam, że cyfra oznacza numer zestawu/skrzyni.

Załącznik:
20201015_120102.jpg

Załącznik:
20201015_120136.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: czwartek, 15 października 2020, 19:21 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Zaintrygowałeś mnie, młotki też były w komplecie... ja pamiętam sygnatury na toporku, niestety zostawiłem go w szopie i nieznani sprawcy zabrali go razem z betoniarką i czymś tam jeszcze. Betoniarki nie było mi tak żal jak tego toporka.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: piątek, 16 października 2020, 12:35 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Cieszę się, że zainteresowałem chociaż Ciebie :1 .

Lecimy dalej. Szczypce okrągłe, dwie cechy:
- orzeł z literami WP w kole o średnicy 9 mm.
- symbol śmigła, lub śruby okrętowej. Nad symbolem litery KO, pod symbolem znaki 4 L, przy czym pomiędzy nimi mógł być niewidoczny obecnie jeszcze jeden znak. Całość wpisana w sześciokąt o wysokości 8-9 mm.

Na szczypcach liczba 210 co pokrywa się z długością narzędzia podaną w milimetrach.

Litery KO mogą oznaczać jakiś nadzór zwierzchni (kierownictwo intendentury okręgu, Okręg Korpusu, Kierownik Oddziału? ) natomiast przy skrócie 4 L można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że chodzi o konkretną jednostkę np. 4 Pułk Lotniczy. Jeżeli jednak nie jest to śmigło tylko śruba okrętowa, co też biorę pod uwagę zważywszy, że szczypce mam od znajomego, który trafił na nie w Gdyni, to tu pomysłu co do jednostki na chwilę obecną nie mam żadnego :roll: .

Załącznik:
Kleszcze okrągłe WP.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: piątek, 16 października 2020, 14:21 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 504
gdyby spojrzec na ow symbol pod katem zakonczenia platow to raczej jest to sruba niz smiglo, przynajmniej ja mam takie wizualne skojarzenia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Narzędzia WP do 1939 r.
PostNapisane: sobota, 17 października 2020, 18:39 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Niby sprawa prosta, śruba = MW, śmigło = lotnictwo. Ale w początkowym okresie istnienia lotnictwa używano również śmigieł o wyglądzie przypominającym śruby okrętowe a nie wiemy, co artysta miał na myśli wymyślając taki symbol graficzny, może go trochę poniosła fantazja i nieco za bardzo wygiął łopaty?

W swoim zbiorze posiadam drewniany znacznik stolarski z podobną cechą, ale z potwierdzonym pochodzeniem. Narzędzie było używane w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku i pochodzenie jest pewne. Pod śmigłem/śrubą widnieje symbol MDL, czyli Morski Dywizjon Lotniczy. Skrót MDL był powszechnie używany na równi ze skrótem MDLot. Niestety ta sygnatura nie pomoże w identyfikacji poprzedniej, ponieważ Morski Dywizjon Lotniczy jak sama nazwa wskazuje był i morski i lotniczy, posiadał sprzęt i wyposażenie pochodzenia zarówno jednego jak i drugiego rodzaju wojsk. Otrzymywał sprzęt z jednego i drugiego źródła.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL