Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 08:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: środa, 25 października 2023, 20:02 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): poniedziałek, 24 grudnia 2012, 01:08
Posty: 12
Witam,

niedawno w ramach prezentu otrzymałem publikację "Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie w rejonie Rawki i Bzury (1914–1915)" pod redakcją Anny Zalewskiej. W związku z tym, że mam w pamięci recenzję p. Dariusza Andruszkiewicza, dotyczącą wcześniejszej pracy p. redaktor chciałbym zasięgnąć opinii co to tytułowej monografii. Warto czytać, czy książka - podobnie jak ta z 2014 r. - pełna jest błędów i szkoda na nią czasu?

Niestety w Internecie żadnych opinii i recenzji dotyczących "Archeologicznego przywracania pamięci..." nie znalazłem, będę więc wdzięczny za wszelkie uwagi.

Dzięki!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: środa, 25 października 2023, 22:33 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Te "badania" to był skok na kasę.
Wiedząc co oni wyrabiali w terenie to raczej nie warto tego czytać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: środa, 25 października 2023, 22:42 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2248
Lokalizacja: Banditenkreis
Pseudo-odkrywanie tego, co jest wiadome. Ale trzeba przyznać, że cwana bestia - na takie dęte badania miliony wyrwać. W kieszeni kaska się musi zgadzać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 12:12 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3637
Lokalizacja: Górny Śląsk
Zalewska to propagatorka archeologii współczesności, absurdalnej ideologii nawiedzonych, niedorobionych, niedouczonych i nieudolnych archeo, którzy z takich właśnie względów nie mogli odnaleźć się w klasycznej archeologii, więc załapali się na przeszukiwanie śmietników, na odkrywanie współczesnych śladów egzystencji człowieka, To łatwe, za dobre pieniądze, niezobowiązujące "badania", które nie niosą za sobą żadnej odpowiedzialności za wyniki i za wysuwane nioski.
Archeologia współczesności jest zagrożeniem dla detektorystów ponieważ rozszerza definicję zabytku archeologicznego także na współcześnie wytworzone przedmioty.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 12:19 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3182
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Jest zagrożeniem dla wszystkich, zgubiony portfel lub komórka już po chwili stają się zabytkami współczesności i takie archeomenelstwo może położyć na tym łapę :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 12:43 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2007, 16:30
Posty: 762
jest przede wszystkim zwykłym wyłudzaniem pieniędzy, pieniędzy, które mogłyby iść np. na nagrody za znaleziska o jakimś znaczeniu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 21:16 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2004, 00:52
Posty: 57
W ramach tego projektu powstały chyba trzy książki. Akurat tej nie widziałem i pewnie nie zobaczę, bo mimo ogromnych państwowych funduszy i "wielkiej misji przywracania pamięci o wielkiej wojnie", na dystrybucję książek najwidoczniej środków nie starczyło :666 Większość jest niedostępna i nie są przewidziane dodruki.

Czytałem najświeższą publikację. Są tam może nie odkrywcze, ale wartościowe fragmenty. Na przykład niemieckie lotnicze zdjęcia zwiadowcze rosyjskich umocnień (po których nie ma dziś śladów) naniesione na współczesne mapy. Gdyby powybierać wartościowe fragmenty i wydać to w formie jakiejś broszury, to nie miał bym zastrzeżeń.
Część dotycząca badań archeologicznych jest ośmieszeniem tej profesji i nie wnosi zupełnie nic merytorycznego. Analiza resztek drutu kolczastego na kilka stron, badanie odłamków, skórzanej podeszwy, czy żeberek wieprzowych zjedzonych przez żołnierzy, wyrzuconych i ogryzionych przez psa.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 21:23 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): poniedziałek, 24 grudnia 2012, 01:08
Posty: 12
Dzięki wszystkim za wypowiedzi. Wygląda więc tak jak się spodziewałem - szkoda czasu i miejsca na półce :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 21:40 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Może ktoś wie gdzie dorwali te foto lotnicze?
Może są jakieś przypisy w tym epokowym dziele?
Wiem że w mojej okolicy w 14 roku też działał zwiad lotniczy, bo mam opis zestrzelenia samolotu przez Rosjan.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: czwartek, 26 października 2023, 22:45 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3637
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ciekawe, czy badali DNA zjedzonych zwierząt, można by upamiętnić Wielką Wojnę muzealnym stadem odtworzonym z odszukanych potomków zjedzonych zwierząt. Zwierzęta mogły by być wykorzystywane także w rekonstrukcjach historycznych. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: piątek, 27 października 2023, 00:06 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2004, 00:52
Posty: 57
Filip napisał(a):
Może ktoś wie gdzie dorwali te foto lotnicze?


"Bundesarchiv-Militärarchive we Freiburgu. Był to zbiór około 160 ukośnych zdjęć wykonanych
przez Feldflieger-Abteilung 17"

Z innych źródeł wiem, że wykonywano też zdjęcia na linii Błonie-Piaseczno i umocnień warszawskich fortów, ale nie wiem czy zachowały się do dzisiejszych czasów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: piątek, 27 października 2023, 08:55 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Dzięki.
Jak oni wykopali to, to i ja jakoś znajdę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: piątek, 27 października 2023, 11:12 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5063
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
Recenzja poprzednich dokonań "naukowych" Zalewskiej była porażająca, wiec zwyczajnie szkoda czasu na kolejne jej wynurzenia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie
PostNapisane: piątek, 27 października 2023, 18:47 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): piątek, 25 grudnia 2020, 09:00
Posty: 25
Na szczęście, nie jest tak źle, jak piszecie.
Może dla tego, że mamy tu wielu autorów poszczególnych rozdziałów. Jak dla mnie - czytało się spoko.
Widziałem dziś na pewnym znanym portalu 1 ofertę z zaporową ceną (449 zł), a myślałem, że ja przepłaciłem bo dałem stówkę :)

SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Wielka Wojna i archeologia. Kontekst, cele, zadania, zakres i metody archeologicznego przywracania pamięci o Wielkiej Wojnie w rejonie Rawki i Bzury
Anna I. Zalewska

Część I. PRZYWRACANIE PAMIĘCI O WIELKIEJ WOJNIE NAD RAWKĄ I BZURĄ
2. …Zastój na całej linii. Historia przejścia od wojny manewrowej do pozycyjnej na przyczółku bolimowskim (1914/1915) Anna I. Zalewska, Jacek Czarnecki
3. Od powołania do listy strat. Żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej w bitwie nad Rawką i Bzurą Stanisław Kaliński
4. Wojna minowa w bitwie nad Rawką i Bzurą Stanisław Kaliński
5. Historia użycia przez armię niemiecką broni masowego rażenia (Massenwirkung) w rejonie Rawki i Bzury w styczniu 1915 roku Anna I. Zalewska
6. Poszukiwanie śladów użycia substancji drażniących. Analiza próbek z rejonu walk prowadzonych w czasie I wojny światowej w okolicach Bolimowa Maciej Śliwakowski, Andrzej "hałas" przez samo "h" - błąd ortograficzny!!!
7. Badanie stanu przemian krajobrazu w rejonie Rawki i Bzury jako element przywracania pamięci o Wielkiej Wojnie Szymon Domagała

Część II. ARCHEOLOGIA W PROCESIE PRZYWRACANIA PAMIĘCI O I WOJNIE ŚWIATOWEJ
8. Rejon walk nad Rawką i Bzurą: charakterystyka przyrodnicza obszaru badań archeologicznych Dorota Cyngot
9. Stan badań archeologicznych przed podjęciem realizacji projektu Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie w rejonie Rawki i Bzury Dorota Cyngot
10. Zastosowanie lotniczego skanowania laserowego w projekcie Archeologiczne Przywracanie Pamięci o Wielkiej Wojnie Grzegorz Kiarszys
11. Analizy fotografii lotniczych: identyfikowanie reliktów I wojny światowej w rejonie Rawki i Bzury Grzegorz Kiarszys, Włodzimierz Rączkowski
12. Archiwalne zdjęcia zwiadowcze – rozpoznanie lotnicze oraz rola samolotów w czasie bitwy nad Rawką i Bzurą 1914–1915 Jacek Czarnecki
13. Badania geofizyczne na wybranych stanowiskach w rejonie Rawki i Bzury Piotr Wroniecki

Część III. ŻYCIE W OKOPACH I JEGO MATERIALNE POZOSTAŁOŚCI (1914–1915)
14. Sylwetka żołnierza armii Imperium Rosyjskiego znad Rawki i Bzury (1914–1915) z uwzględnieniem zabytków archeologicznych Jarosław Rostkowski
15. Feldgrau. Umundurowanie i wyposażenie żołnierza niemieckiej piechoty na polu bitwy nad Rawką 1914–1915 z uwzględnieniem znalezisk archeologicznych Stanisław Kaliński
16. Amunicja strzelecka z badań archeologicznych pozostałości frontu nad Rawką i Bzurą (1914–1915). Próba analizy Krzysztof Karasiewicz, Jakub Wrzosek
17. Bagnety używane w I wojnie światowej na froncie wschodnim przez żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej w latach 1914–1915 w rejonie Rawki i Bzury. Uwagi wstępne Damian Bednarczyk
18. Dewocjonalia z pola bitwy pierwszej wojny światowej nad Rawką i Bzurą Grzegorz Śnieżko
19. „Dziś wieczorem idziemy do okopów”. Niemiecka poczta polowa (Feldpost) w bitwie nad Rawką i Bzurą Stanisław Kaliński

Część IV. ŚMIERĆ NA POLU BITWY I MATERIALNE TEGO POZOSTAŁOŚCI
20. Problem śmierci masowej i (nie)obecności miejsc spoczynku żołnierzy poległych w rejonie Rawki i Bzury w latach 1914–1915 Anna I. Zalewska, Dorota Cyngot
21. Szczątki kostne poległych znad Rawki i Bzury. Wyniki analiz antropologicznych i medyczno-sądowych Justyna Marchewka, Tomasz Konopka, Anna Szarlip-Myśliwiec, Natalia Mucha
22. Badania składu izotopowego strontu i składu pierwiastkowego szczątków żołnierzy poległych podczas I wojny światowej (1914-1915) nad Rawką i Bzurą Justyna Marchewka, Zdzisław Bełka, Marta Wardas-Lasoń
23. Badania genetyczne (DNA) wybranych prób szczątków żołnierzy poległych w wyniku działań wojennych 1914-1915 nad Rawką i Bzurą Justyna Marchewka, Dominik Strapagiel, Paulina Borówka
24. Cmentarze Wielkiej Wojny na terenie pola bitwy nad Rawką i Bzurą na podstawie materiałów niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.
z lat 1923–1939 Małgorzata Karczewska
25. Poszukiwanie cmentarzy wojennych w rejonie Rawki i Bzury poprzez korelowanie danych archiwalnych, kartograficznych, teledetekcyjnych i archeologicznych Anna I. Zalewska, Grzegorz Kiarszys
26. Cmentarze i mogiły wojenne zlokalizowane w wyniku Archeologicznego Przywracania Pamięci o Wielkiej Wojnie w rejonie Rawki i Bzury w aktualnych granicach gmin Bolimów, Nieborów, Nowa
Sucha i Wiskitki Anna I. Zalewska, Grzegorz Kiarszys
Archeologia frontu wschodniego Wielkiej Wojny. Podsumowanie wyników badań z lat 2014–2018 Anna I. Zalewska


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL