Dziś odbył się wykład pt. "Umundurowanie Wojska Polskiego w dobie powstania listopadowego" organizowany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Wykład wygłosił mgr Maciej Mechliński. Wstęp był wolny, pora przyzwoita (godzina 11.00), ale zawiódł trochę system łączności, bo frekwencja była niska. Ja sam o wykładzie dowiedziałem się przypadkiem i na ostatnią chwilę, przychodząc dosłownie "z ulicy" :).
Nie była to nudna pogawędka polegająca na akademickim sapaniu do kilku slajdów. Temat prowadzony był na prawdę ciekawie i z pasją! Dużo solidnej wiedzy, do tego możliwość interesującej dyskusji. Byłem pozytywnie zaskoczony.
Piszę o tym, nie dla tego, że jestem jakoś powiązany z prowadzącym lub PMA. Po prostu zaskoczyło mnie, że na wydarzenie o nietuzinkowej tematyce przyszła dosłownie garstka ludzi (wraz z prowadzącym do policzenia na palcach jednej ręki). Dla fanów "listopada" była to na prawdę wspaniała okazja do poszerzenia swojej znajomości tematu.
Planowane są następne wykłady. Mowa była o terminie marcowym i tematyce umundurowania wykorzystywanego w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. Jeśli byłoby zainteresowanie wśród ludzi, wtedy możliwe że PMA pociągnęłoby temat i mógłby powstać ciekawy cykl spotkań dotyczących historii umundurowania i wojskowości. Warto podkreślić, że wykłady są DARMOWE, nie trzeba wpisywać się na żadną listę, nie trzeba nic deklarować, nigdzie się rejestrować. Można po prostu przyjść i posłuchać.
Wszystkich zainteresowanych odsyłam do śledzenia strony PMA oraz facebook'owego profilu SNAPu (Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich).
|