Teraz jest wtorek, 19 sierpnia 2025, 21:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2016, 19:55 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3936
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Czy „archeologia współczesności” może być przyszłością archeologii?
...kiedyś wydawało mi się, że są to jakieś chwilowe zapędy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Archeologia_współczesności :

Cytuj:
...archeolodzy mają unikatową szansę patrzeć jak rodzą się (powstają) stanowiska archeologiczne.


http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410166,archeologia-wspolczesnosci---dyskusja-w-pan.html fragmenty:
Cytuj:
Archeologia współczesności - dyskusja w PAN

Archeologia obejmuje badanie człowieka od jego zarania. Nigdy nie określono natomiast cezury końcowej. W czasie piątkowej debaty naukowcy próbowali ustalić ramy czasowe i tematyczne "archeologii współczesności."

Zdaniem eksperta wcześniej nikt na taką skalę nie badał w sposób szerokopłaszczyznowy wsi i cmentarzy z okresu XVII-XIX wieku i reliktów związanych z militarną działalnością człowieka w czasie I i II wojny światowej. Wrzosek zauważył, że w ustawie O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nie określono zakresu chronologicznego zabytku archeologicznego, dlatego wszystkie odkrycia pochodzące ze stanowisk z tych okresów można uznać za "archeologiczne". Podkreślił, że przedmioty pozyskiwane z takich miejsc stwarzają dla archeologów problemy - nie wiadomo, jak należy je traktować.

Archeolog dr hab. Maciej Karczewski zasugerował, by mówić o "archeologii współczesności" na początku należy zdefiniować pojęcie "współczesność". Jego zdaniem "kończy się ona wtedy, kiedy wydarzenia z przeszłości nie mają bezpośredniego wpływu na teraźniejszość". W jego opinii nie ma liniowej granicy współczesności - w tej wizji ma ona przesuwać się ku naszym czasom wraz z historią. Tym samym archeologia współczesności ciągle zmienia swój zakres - wynika z jego wywodu.

Natomiast konserwator z PMA, Władysław Weker wskazał na trudności przy konserwacji zabytków pochodzących z okresów najnowszych. Pochodzące z kontekstów archeologicznych zabytki to często stopy metali, które nie pojawiały się we wcześniejszych okresach historycznych, więc wymagające innych zabiegów niż "typowe" zabytki archeologiczne - wyjaśniał.


„Przeszłość zaczyna się już Dziś”: http://biografiaarcheologii.pl

Kurs specjalistyczny - Archeologia współczesności: https://usosweb.uni.lodz.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=0200-S040AD
Kurs specjalistyczny - Archeologia współczesnych konfliktów zbrojnych: https://usosweb.uni.lodz.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=0200-S043AD


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2016, 20:41 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5164
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
tak mi sie skojarzylo ...Uroboros - taki wąz co konsumuje wlasny ogon ...to chyba najwlasciwszy teraz symbol kierunku w jaki zmierza wspolczesne archeo ...nie ma dla nich roboty ? ograniczyc produkcje nikomu niepotrzebnych magistrów archeo i tyle, albo nadwyzki exportoac do roznych egzotyk gdzie jeszcze mozna cos odkryć :rotfl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2016, 21:15 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Zobaczycie że za 10-20 lat cały kraj będzie "stanowiskiem", a archeolog będzie się podpisywał pod każdym projektem ( nie za darmo ), nie tylko domu, ale nawet altanki, czy kurnika.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2016, 22:00 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 26 listopada 2004, 18:08
Posty: 693
Lokalizacja: śląsk
superstefsn jestes Wielki !!! z cala stanowczoscia twierdze ze do tego idzie :x :x


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2016, 00:00 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3279
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Tak Superstefan, Twoja interpretacja tych bzdurnych założeń jest trafna. Apel więc, że gdy pijecie piwko w plenerze lub coś konsumujecie, zostawiajcie resztki na miejscu, to nie jest zaśmiecanie lecz zostawianie kontekstu kulturowego. A jak służby się przyczepią o zaśmiecanie to dbamy o ciągłość warstw kulturowych, bo jak wszystko do kubłów które są wywożone będziemy wyrzucać, to za ileś tam lat badania wykażą pustkę osadniczą :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2016, 19:26 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Powiem tylko, że w społeczności archeologów też są podziały i spora jego część odnosi się do tego typu pomysłów ze sporą rezerwą, jeżeli nie z niechęcią. Nie zmienia to faktu że raczej wygra pogoń za kasą, chyba że wyniknie konflikt interesów pomiędzy innymi grupami o podział tortu (archeolodzy zabiorą poletko badań np. etnografom )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: „Archeologia współczesności” przyszłością archeologii?
PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2016, 19:38 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3936
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402293,znaki-na-drzewach-ujawniaja-zagadki-przeszlosci.html , fragmenty:
Cytuj:
Znaki na drzewach ujawniają zagadki przeszłości

Odkrycie rytów na drzewach umożliwiło poznanie nieznanego epizodu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w rejonie miejscowości Chycina w woj. lubuskim

Dzięki treściom wyrytym na drzewach udało się nam ustalić dokładną datę budowy tej fortyfikacji polowej oraz odtworzyć jej historię” – wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Dawid Kobiałka. W skład zespołu badawczego wchodzą również mgr Maksymilian Frąckowiak i mgr Kornelia Kajda. Wszyscy są poznańskimi archeologami związanymi z Instytutem Prahistorii UAM.

Rytów odkrytych na bukach jest kilkadziesiąt. Naukowcy podzielili je na trzy grupy. Te należące do pierwszego zespołu powstały jeszcze w czasach poprzedzających ostatnią wojnę światową. Pojawiają się na nich m.in. daty „1915”, „1925”, „1930” i inicjały, wśród których jedne umieszczone w sercu. Druga grupa to ryty związane z okresem II wojny światowej. Z kolei, na trzecią składają się ryty pochodzące z okresu po 1945 roku. Wśród nich jest polskie imię i nazwisko wraz z datą wykonania 1966/67. Najciekawsze dla odkrywców okazały się inskrypcje z okresu II wojny światowej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL