Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 01:03

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: czwartek, 4 marca 2021, 23:42 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3647
Lokalizacja: Górny Śląsk
bjar_1 napisał(a):
Filip napisał(a):
W sumie to ja mam takie przemyślenie: jak by wszyscy zaczęli zgłaszać te śmieci które wykopują na 99% wyjazdów, to może komuś się oczy otworzą na to co ludzie z wykrywaczami kopią. Śmieci i jeszcze raz śmieci. Odłamki, kulki szrapnelowe, kapsle, polmosy, puszki, druty, gwoździe, łuski od pepeszy i tony innego złomu.


Czy śmieci, to ocenią "eksperci". Pamiętasz casus alu łyżeczki z PRL?

Poza tym najważniejszy jest kontekst.

Widać, że pewnie nigdy nie zrozumiecie odmienności i specyfiki zabytku archeologicznego, jak nawet nie zauważacie unikatowej wartości w wyjątkowego uroku pogiętej aluminiowej łyżce. :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 01:42 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 507
zdzicho

:1 :luv

cos przeczytales i juz wiesz a nawet bedziesz ekspertem!

Cytuj:
polscy poszukiwacze w Wielkiej Brytanii opowiedzą jak funkcjonuje taka platforma tam.

otoz polscy poszukiwacze w UK od dawna prosza(!!!) aby skopiowac rozwiazania funkcjonujace w UK! aby je zywcem przeszczepic!!!
ale skoro powiedziales "a" w temacie, o ktorym masz blade (i socjalistyczne) pojecie powiedz tez "b",
poszukaj i wklej losy skarbow ich odkrywcow ostatnich dziesieciu odkrytych w UK oraz poszukaj w tym analogii do tego co sie dzieje w Polsce


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 02:39 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 507
dorzuce (troche przysnalem i nie zalapalem sie juz na druga edycje)

prosze zwrocic uwage na subsequent actions poszczegolnych, zamieszczonych w PAS znalezisk bo to jest dopiero informacja :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 04:13 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 26 marca 2005, 00:59
Posty: 912
Lokalizacja: Ostróda Szkocja
Brytyjski wariant w Polsce? To się nigdy nie uda. Niby jak muzea miały by wyceniać znalezione przedmioty? W UK przy wycenie brane są min. pod uwagę aukcje podobnych znalezisk. Których sprzedaż jest legalna. W Polsce najpierw trzeba by było zalegalizować proceder obrotem zabytkami, który jest "nielegalny". A to po to, aby mieć podstawę wartości nabywanych artefaktów. Który polityk się tego podejmie? Żodyn :D Tak więc: jak się nie obrócić, to dupa dalej z tyłu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 07:35 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3188
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Po co mają płacić, jak mogą wziąć za darmo? Nie tylko znaleziska, ale nawet dobra rodowe, odziedziczone, kupione, kolekcje :D To głównie kwestia mentalności i poczucia sprawiedliwości, przyzwoitości, prawa, moralności. Wiadomo, jak i przez kogo te pojęcia są definiowane obecnie i przez ostatnie 80 lat w Polsce. :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 10:06 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
nomennescio napisał(a):
zdzicho
:1 :luv
cos przeczytales i juz wiesz a nawet bedziesz ekspertem!
Cytuj:
polscy poszukiwacze w Wielkiej Brytanii opowiedzą jak funkcjonuje taka platforma tam.

otoz polscy poszukiwacze w UK od dawna prosza(!!!) aby skopiowac rozwiazania funkcjonujace w UK! aby je zywcem przeszczepic!!!
ale skoro powiedziales "a" w temacie, o ktorym masz blade (i socjalistyczne) pojecie powiedz tez "b",
poszukaj i wklej losy skarbow ich odkrywcow ostatnich dziesieciu odkrytych w UK oraz poszukaj w tym analogii do tego co sie dzieje w Polsce


To była prośba miedzy innymi do Ciebie. Ja wiem tyle co przeczytam, a Ty tam jesteś i ciekawi mnie jak w praktyce taka platforma działa. Niestety jak zwykle nic mądrego nie napisałeś. Skup się na temacie, bo wiesz przecież, że te Twoje podszczypywania mam w nosie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 10:17 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1087
Lokalizacja: Olsztyn
Kolego zdzicho, konstatuję, że większość forowych malkontentów wcale nie chce w Polsce brytyjskiego modelu poszukiwań tylko wolnej amerykanki, gdzie łazi się gdzie chce i bierze się na kwadrat co chce. Model brytyjski zakłada, że znaleziska się zgłasza i to co korona chce to zabiera (oczywiście w ramach Treasure Act i z odpowiednim nagrodzeniem znalazcy. Uważam, że polski portal dla poszukiwaczy, będący jeszcze na etapie koncepcyjnym to świetny pomysł. Za portalem winna iść też edukacja archeologów i zmiana postrzegania przez nich znalezisk tak, by sytuacje subsequent action after recording: returned to finder, subsequent action after recording: finder applying for an export licence nie były traktowane jak grzech ciężki, a coś normalnego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 11:56 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 3 marca 2018, 19:19
Posty: 926
Widząc wybiórczość w kopiowaniu różnych rozwiązań z innych państw śmiem twierdzić, że ostatecznie przeciętny poszukiwacz dostanie jeszcze mocniej po łbie!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 12:32 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 507
zdzicho
Ja to już opisywałem na forum. Z informacji zwrotnych dowiedziałem się, że nawet nie jest brany pod uwagę model brytyjski. Tu nie chodzi o podszczypywanie zdzicho tylko poczytaj trochę forum bo było to już opisywane. Dlatego napisałem, że coś przeczytales. Zresztą chyba też tłumacza nie potrzebujesz. System brytyjski działa świetnie. Prosiłem abyś zwrócił uwagę o losy zamieszczonych w brytyjskiej bazie znalezisk otóż większość znakomita została zwrócona, nawet złote, wiekowe monety a u nas zabierają boratynki i stąd jest negacja takiej propozycji.
Dopóki leniwy minister kultury nie uporządkuje losów znalezisk polskich to taki portal ma tyle sensu co i zezwolenia z WKZ. Nie bierz do siebie moich wpisów bo nie o Ciebie tu zdzicho chodzi, chyba że kupiłeś wykrywacz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 12:50 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1087
Lokalizacja: Olsztyn
nomennescio napisał(a):
Prosiłem abyś zwrócił uwagę o losy zamieszczonych w brytyjskiej bazie znalezisk otóż większość znakomita została zwrócona, nawet złote, wiekowe monety a u nas zabierają boratynki i stąd jest negacja takiej propozycji.
Dopóki leniwy minister kultury nie uporządkuje losów znalezisk polskich to taki portal ma tyle sensu co i zezwolenia z WKZ. Nie bierz do siebie moich wpisów bo nie o Ciebie tu zdzicho chodzi, chyba że kupiłeś wykrywacz.

Tak, to jest problem. W Polsce urzędnik archeolog nie potrafi właściwie kwalifikować przedmiotów i ocenić ich wagę. Za to beznamiętnie, jak mantrę stosuje retorykę, że przedmiot może stanowić źródło wiedzy o wiekach minionych. Stąd właśnie zjedzona boratynka traktowana jest przez urzędnika na równi z florenami z Zalewa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: piątek, 5 marca 2021, 18:44 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 507
Paradoksalnie system brytyjski ma jednak cos wspolnego z polskim, otoz sa rejony, na ktorych ciezko uzyskac zgode na poszukiwania ale w systemie brytyjskim nie musimy podkreslam to oblaskawiac posrednikow, zapoznionych w rozwoju, leniwych, czy o prostu niezyczliwych urzednikow, tu zgode udziela tylko wlasciciel lub osoba wyznaczona do tego przez wlasciciela..
W dorym tonie jest nie udzielac zgody wielu niepowiazanym wspolnie osobom na ten sam areal, inaczej mowiac skoro farmer udzielil zgody jednemu poszukiwaczowi na dane pole to inni juz przez czas jakis tej zgody u niego nie dostana (ale to nie jest regula).

Wracajac do brytyjskiej wersji bazy danych fajnie, ze kolega Nietajenko doszukal sie i zamiescil informacje "finder applying for an export licence" czyli mozna (domyslam sie, ze robil tak chcociazby Odyn) pojechac do UK znalezc kilka "rzymkow" chociazby czy fibul i o ile wszystko odbylo sie zgodnie z prawem, czyli byla zgoda wlasciciela, monety zostaly zgloszone, skatalogowane, wlasciwie opisane i sotografowane mozna wystapic o rodzaj paszportu na owe monety i zabrac je ze soba do Polski czy innego kraju. Tu dodam niestety troche to czasem trwa...
Inna ciekawostka jest wystawianie zgloszonych przedmiotow na aukcji.. Legalnie, tu pan Grajewski naprawde musialby rzetelnie popracowac na awans.
Reasumujac istota bazy danych PAS jest gromadzic informacje, do celow raczej naukowych a nie uprzykrzac zycie, , dyscyplinowac, okradac i Bog wie co jeszcze..

Dlatego jesli kogos wciaz dziwia moje pelne oburzenia, kpiace, sarkastyczne komentarze odnosnie rzeczywistosci poszukiwaczy nad Wisla jak to kolega Nietajenko nazywa kontestatorskie to spiesze wyjasnic, ze szukam zarowno w Polsce jak i w UK lae nie tylko. Z gorycza i rozczarowaniem przyjmuje codzienna dawke informacji zwrotnych, ze obce panstwo daje mi zupelnie wystarczajaca absolutnie swobode na realizacje mojej pasji a panstwo, ktorego jestem obywatelem traktuje mnie za to samo jako szubrawce, szlbierza i co najgorsze wroga dziedzictwa narodowego..
Kazdy kto spedzilby z wykrywka kilka weekendow na polach w okolicach Colchester, czy Woodbridge pisalby to samo. A jak dolozyc do tego wyprawy na poszukiwanie zlota do Szkocji, Australii, czy o moj Boze nawet Afryki to ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: niedziela, 7 marca 2021, 14:19 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): wtorek, 20 marca 2018, 10:33
Posty: 75
Lokalizacja: Galicja
Ja tam do tego typu pomysłu nie jestem nastawiony negatywnie. Po prostu czas pokaże co to będzie .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie portal do poszukiwań
PostNapisane: niedziela, 7 marca 2021, 17:06 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Takie rozwiązanie jak platforma może być jednym z kroków w dobrym kierunku, mam nadzieję. Tak jak mówiłam od samego początku tej ministerialnej propozycji, jeżeli nie będzie to funkcjonalne rozwiązanie, a do tego będą sygnały, że u osób zarejestrowanych w platformie robi się przeszukania to nic się nie zmieni i większa liczba poszukiwaczy temu nigdy nie zaufa. Na pewno na początku wejdzie w to pewnie ze 100% więcej poszukiwaczy niż w tej chwil występuje o pozwolenia ale na pewno większość powie-sprawdzam.
Problemem jest bowiem nieuregulowana kwestia definiowania luźnych znalezisk. Na razie z wielu powodów ten projekt platformy się nieco oddala. Wcześniej mamy nadzieję wejdzie kilka zmian w ustawie, o których być może będziemy mogli Was wkrótce poinformować.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL