Teraz jest wtorek, 30 kwietnia 2024, 14:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2024, 20:49 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Ponury
Cytuj:
Ustawa, lobby, polityka. Czego tu jeszcze nie rozumieć? I kto tu jest idiotą? :lol:

W innym artykule napisałem kilka lat temu:
Cytuj:
/.../ Ten niebywały rozkwit numizmatyki został poważnie zachwiany od stycznia 2018 roku. Niestety przy aplauzie części archeologów poszukiwanie skarbów przez pasjonatów z wykrywaczami metali zostało zdelegalizowane i jest obecnie zagrożone karą więzienia. Zamiast wykorzystać zapał pasjonatów dla dobra szeroko pojętej historii doprowadzono do tego, że zeszli do podziemia i o swoich znaleziskach nie informują ze szkodą dla archeologii i numizmatyki. Wielu kolekcjonerów w obawie o los swoich zbiorów przestało pokazywać je publicznie i nie chwali się nowymi zakupami. Milkną fora internetowe, brakuje informacji o nowych odkryciach./.../ Takie sygnały odbierane są wśród kolekcjonerów jednoznacznie, żadnej współpracy z instytucjami naukowymi i muzeami. Żadnego pokazywania zbiorów, bo może to sprowadzić kłopoty. W sumie najwięcej traci na tym badanie historii Polski, traci polska numizmatyka. Poszukiwacze i kolekcjonerzy sobie poradzą. Rozkwitnie szara strefa. Przypomnę niesławnej pamięci ustawę z 28 października 1950 roku o zakazie posiadania walut obcych i kruszców szlachetnych. Art. 9 tej ustawy wprowadzał nawet karę śmierci za handel dewizami i złotem. Mimo tego handel dewizami rozwijał się w najlepsze. Dlatego napisałem o naiwnym przekonaniu części środowiska archeologów i wymiaru sprawiedliwości, że karanie jest najlepszym sposobem na ochronę dziedzictwa archeologicznego.

I kto tu jest idiotą?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2024, 21:07 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3656
Lokalizacja: Górny Śląsk
Przyjemna opowieść :) : https://www.bbc.com/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-68659675
Kiedy u nas taki tekst będzie można przeczytać?
Cytuj:
9 kwietnia 2024 r
Zbiór marchwi pomógł detektoryście znaleźć skarb starożytnych monet

Kiedy Alan Baxter znalazł średniowieczny pierścień na polu rolnika, wiedział, że w pobliżu może znajdować się więcej starożytnych artefaktów, ale twarde ściernisko po uprawie owsa utrudniało przemiatanie cewką detektora metalu blisko ziemi. Więc zaczekał.

Cztery lata później rolnik zasadził i zebrał marchewki.

„Kiedy marchewki zostały zebrane, a pole zostało zaorane, mogłem dzięki temu trzymać cewkę detektor prawie na ziemi” – 44-latek powiedział BBC Scotland News.

„Co 3 ft (ok. 1 m) miałem sygnał. Nie mogłem się ruszyć, wszędzie było pełno przedmiotów".

– Nie chciałem wracać do domu.

Najważniejszą jego zdobyczą w 2022 r. był skarb monet z czasów panowania XV-wiecznego szkockiego króla Jakuba III.

„Gdy trafiłem na pierwszy egzemplarz wiedziałem, że to naprawdę rzadkość, ponieważ znam się na monetach” – powiedział.

„Potem poszło, po prostu w ciągu kilku tygodni wydobyłem ich 52”.

"500-letnie monety, wykonane z miedzi o nominale ćwierć pensa, były w bardzo dobrych stanach", powiedział Alan Baxter z Falkirk.

Monety mają nieregularne kształty. Mają krzyż św. Andrzeja – po jednej stronie i koronę po drugiej.

„To niezwykłe, trzymasz w rękach coś, co ma setki lat” – powiedział.

„Poczułem prawdziwe wzruszenie, który utrzymywało się przez cały dzień i całą noc”.

Ekspert ze Szkockiego Muzeum Narodowego powiedział, że jest to pierwszy skarb pensów Jakuba III odnaleziony od 1919 roku.

Detektoryści muszą poprosić właścicieli gruntów o pozwolenie na poszukiwanie na ich gruntach, a wszystko, co znajdą, muszą przekazać do Treasure Trove w celu analizy i zarejestrowania.
Zgodnie ze szkockim prawem wszystkie znaleziska o znaczeniu archeologicznym, historycznym lub kulturowym muszą być zgłaszane i Korona może zgłosić do nich roszczenia.
Ani detektoryści, ani właściciele gruntów nie mają praw własności do żadnych znalezisk archeologicznych dokonanych w Szkocji.
Za znaleziska przekazane do muzeum za pośrednictwem systemu Treasure Trove poszukiwaczom zwykle wypłacane są nagrody.
Detektoryści zazwyczaj dzielą się pieniędzmi z właścicielem gruntu.


Alan Baxter odkrył wiele miejsc i wszystkie trzyma w ścisłej tajemnicy. Należą do nich 14-akrowe pola w Fife, gdzie obecnie znalazł ponad 500 eksponatów z okresu od epoki brązu po okres średniowiecza.

„Podchodzę do domu rolnika, mówię im, czym się zajmuję i proszę o pozwolenie na poszukiwania na ich ziemi” – powiedział.

„Starasz się wyglądać atrakcyjnie, nakładasz żel na włosy, myjesz samochód i pojawiasz się w ładnym ubraniu".

„Nienawidzę uzyskiwać pozwolenia, ponieważ rozmowa z właścicielem gruntu jest dość niezręczna. Rolnicy są zajęci i ostatnią rzeczą, jaką chcą zrobić, jest rozmowa z jakimś gościem proszącym o pozwolenie na poszukiwania detektorem metalu”.

Skarb Jakuba III został opisany w brytyjskim czasopiśmie numizmatycznym, prezentującym najlepsze znaleziska w kraju.

Zawiera także dwie monety Johna Balliol, które Alan Baxter odkrył na stanowisku w Fife. Te pensy są niezwykle rzadkie i są jedynymi, jakie kiedykolwiek znaleziono w Szkocji.

John Balliol panował jako król Szkocji od 1292 do 1296 roku.

Znalezisko przekazano Muzeom Narodowym Szkocji i wypłacono 5000 funtów.

Alan Baxter znalazł także 69 średniowiecznych monet z czasów panowania angielskiego króla Edwarda I, którego armie najechały Szkocję pod koniec XIII wieku.

Średniowieczny pierścień, który był jego pierwszym znaleziskiem na stanowisku w Fife, datowany jest na okres od XIII do XIV wieku.

„Początkowo myślałem, że to zakrętka od butelki, ponieważ kiedy wydobyła się z ziemi, widziałem srebrne krawędzie” – powiedział Baxter.

„Widziałem napis z boku i wielkie, splecione dłonie z przodu, i pomyślałem: «To średniowieczny pierścień»".

„To było wspaniałe uczucie go zobaczyć, był słoneczny dzień, błyszczał i był w naprawdę dobrym stanie, ponieważ został pokryty złotem, co chroniło go przed ziemią”.

Alan Baxter, który pracuje jako technik laboratoryjny, powiedział, że według niego jest to pierścionek zaręczynowy.

„Mogła go posiadać osoba o wyższym statusie” – powiedział.

„Waży 9,5 g, jest ciężki. Średniowieczny pens waży ok. 1,2 g, czyli to około siedmiu średniowiecznych pensów, więc właścicielem tego nie mógł być chłop”.

Pierścionek jest srebrny, ale został pokryty złotem. Kiedy detektor go namierzył, znajdował się osiem cali pod ziemią.

Baxter, który napisał książkę zatytułowaną Making history: My Life As a Scottish Metal Detectorist, mówi, że ludziom trudno jest zrozumieć, jak trudno jest znaleźć starożytne artefakty:

„Generalnie, w 90% przypadkach na polach nic nie ma."

„Można przejść wszystkie pola po prawej i lewej stronie od Falkirk do Edynburga i nie ma na nich nic poza drobiazgami z czasów Wiktoriańskich."

„Trudno trafić na rzeczy starsze niż 500–600 lat, ponieważ populacja była znacznie mniejsza”.

Baxter powiedział, że pole może być pełne średniowiecznych przedmiotów, ale sprzęt ich nie namierzy, jeśli uprawy będą zbyt wysokie.

„Wtedy liczy się wiedza i lepsze warunki” – powiedział.

„Zasiewy muszą być niskie."

„Jęczmień i pszenica są lepsze niż owies. Kiedy owies jest ścinany, ściernisko jest naprawdę twarde."

„I oczywiście pola marchwi po zbiorach okazały się najlepsze”.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 00:13 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Ponury napisał(a):

A w jakiej to sprawie TYLKO ZA PRZYWŁASZCZENIE BORATYNKI sprawa trafiłą do sądu i był wyrok? Nie kojarzę takiej. Zwykle są to całe nielegalnie uzyskane kolekcje, chwalenie się znajomym, a niejeden z nich sam z zazdrości pisze donos albo dzwoni gdzie trzeba :)


E tam...Prowadziliśmy w PZE sprawę oskarżenia o przywłaszczenie zabytków archeologicznych w postaci trzech boratynek właśnie. W pierwszej instancji umorzenie z powodu znikomej szkodliwości czynu, ale kolega nie zgodził się z tym orzeczeniem. W drugiej instancji uniewinnienie i tutaj przydał nam się artykuł kolegi zdzicha "Prawne aspekty zbierania boratynek okiem kolekcjonera" za co bardzo dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 18:13 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2005, 00:30
Posty: 276
Lokalizacja: Trójmiasto
Aśka72 napisał(a):
E tam...Prowadziliśmy w PZE sprawę oskarżenia o przywłaszczenie zabytków archeologicznych w postaci trzech boratynek właśnie. W pierwszej instancji umorzenie z powodu znikomej szkodliwości czynu, ale kolega nie zgodził się z tym orzeczeniem. W drugiej instancji uniewinnienie i tutaj przydał nam się artykuł kolegi zdzicha "Prawne aspekty zbierania boratynek okiem kolekcjonera" za co bardzo dziękuję.


No o tym piszę. Wyroku prawomocnego brak. Umorzenie i po temacie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 18:38 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3656
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kolejny wiosenny artykuł: https://www.thesun.co.uk/money/27177059/metal-detector-rare-coins-within-months/
Cytuj:
7 kwietnia 2024 r.
Poszukiwacz skarbów wygrał na loterii wysokiej klasy detektor metali, a trzy miesiące później z jego pomocą odkrył skarb srebrnych monet o wartości 23 000 funtów.

Mickey Richardson na podmokłym polu wykopał 234 monety, prawdopodobnie zakopane tam w 1644 roku podczas wojny domowej. Początkujący detektorysta przekazał monety urzędnikowi ds. znalezisk.

„Skakał z radości”, gdy obserwował w internecie jak zostały sprzedane na londyńskiej aukcji Spink & Son za 18 500 funtów, cena z opłatami wyniosła 23 000 funtów.

Mickey z Bournemouth musi podzielić się zyskiem z właścicielem gruntu, ze swojej części planuje sfinansować wakacje z żoną Rosalynd.

63-latek powiedział: „Zająłem się tym hobby dopiero kilka miesięcy wcześniej, gdy miałem bardzo prosty wykrywacz metalu, ale potem wziąłem udział w loterii i wygrałem."

„Kilka miesięcy później otrzymałem pozwolenie od właściciela gruntu w Ansty, gdzie w czasie wojen napoleońskich znajdowała się mała wioska, a na okolicznych polach uprawiano chmiel do warzenia piwa."

„Byłem tam kilka razy i znalazłem miedzianą monetę i to wszystko."

„W weekend kiedy znalazłem skarb, gdy już zbierałem się z pola otrzymałem silny sygnał i znalazłem szylinga Karola I."

„Ponownie przeszukałem teren i otrzymałem kolejny sygnał, potem kolejny i jeszcze następny."

„Po prostu nie mogłem w to uwierzyć, rozbiłem bank, w ciągu jednego dnia wykopałem 74 srebrne monety."

„Wróciłem tam następnego ranka, myśląc, że dobrze byłoby zaokrąglić liczbę do 100, a okazało się, że w tym miejscu znalazłem w sumie 234 monety."

„Musiały zostać rozrzucone po polu przez pług. Miałem szczęście, że znalazłem je prawie 500 lat później."


„To był dzień, którego nigdy nie zapomnę. Powiadomiłem urzędnika ds. znalezisk, a reszta to już historia."


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 19:20 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 509
UK i tyle! Chociaz tez nie zawsze jest rozowo. Tez batalia sie toczy z popi..ymi politykami probujacymi zawlaszczyc ten przejaw wolnosci jakim jest poszukiwanie z metaldetektorem.
Akurat na czasie jest niezla akcja. Ale spodziewam sie, ze bedzie dobrze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: piątek, 19 kwietnia 2024, 15:44 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1087
Lokalizacja: Olsztyn
Ponury napisał(a):
Aśka72 napisał(a):
E tam...Prowadziliśmy w PZE sprawę oskarżenia o przywłaszczenie zabytków archeologicznych w postaci trzech boratynek właśnie. W pierwszej instancji umorzenie z powodu znikomej szkodliwości czynu, ale kolega nie zgodził się z tym orzeczeniem. W drugiej instancji uniewinnienie i tutaj przydał nam się artykuł kolegi zdzicha "Prawne aspekty zbierania boratynek okiem kolekcjonera" za co bardzo dziękuję.


No o tym piszę. Wyroku prawomocnego brak. Umorzenie i po temacie.

Czytaj kolego do końca. Tutaj w odwołaniu druga instancja uniewinniła człowieka. Tu był wyrok.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: sobota, 20 kwietnia 2024, 17:41 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3656
Lokalizacja: Górny Śląsk
"Liczba zgłoszonych znalezisk skarbów z Anglii, Walii i Irlandii Północnej", wykres za lata 1995-2022:
1996 - wchodzi w życie ustawa o skarbach
1997 - zaczyna działać „Portable Antiquities Scheme”, zgłoszono 54 obiekty.
2022 - potwierdzony wynik to rekord, 1378.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: prostozsadu i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL