To coś z hmm ... mojego podwórka ... :D tzn. latrynowych wykopalisk ;)
To już
staroć ale warto przypomnieć
Gdańsk ...
Cytuj:
Apokalipsa Ezdrasza z gdańskiej latryny
Wojciech Pastuszka
– 21 stycznia 2011Posted in: Archeologia, Archeologia biblijna, Polska
Kawałek pergaminu znaleziony w styczniu 2009 r. w średniowiecznej latrynie przy ul. Kleszej 4 w Gdańsku zawiera apokryficzny tekst biblijny znany jako Apokalipsa Ezdrasza. To siódmy znany przekaz tego tekstu w języku łacińskim.
- Początkowo sądziliśmy, że jest to kora drzewna, bo odkryte fragmenty były silnie zabrudzone, ale po kilku zabiegach konserwatorskich wyłoniły się litery – powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Henryk Paner.
Jako że latryna pochodziła z XIV-XV wieku, tak też archeolodzy wstępnie ocenili wiek pergaminu. Potwierdziły to również badania radiowęglowe.
Ich wynik podważył jednak Tomasz Paweł Płóciennik z Zakładu Papirologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zwrócił uwagę na fakt, że pergamin zapisano minuskułą karolińską, używaną tylko do XII wieku. W jego ocenie badania radiowęglowe wskazały po prostu wiek substancji organicznych, które wsiąkły w pergamin w latrynie, a nie samego pergaminu. Jego tezę wspiera też to, że w XIV-XV w. nie używano już pergaminu.
Apokalipsę Ezdrasza, która w kościele katolickim jest księgą apokryficzną Starego Testamentu, napisano w języku semickim około 100 r. n.e. Na świecie jest zaledwie sześć łacińskich kodeksów datowanych na wiek VII-X, pochodzą one z Francji (trzy egzemplarze), Hiszpanii (dwie sztuki) oraz Luksemburga (jeden egzemplarz).
Badacze szacują, że karta, z której pochodzi znaleziony fragment, miała rozmiar 20 na 30 cm. Znaleziony pasek stanowi zaledwie 1/20 całości. – Ten fragment możemy śmiało nazywać najstarszą Biblią Gdańską – zapewnia dyrektor Paner.
http://archeowiesci.pl/2011/01/21/apoka ... j-latryny/Elbląg ...
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... mnice.readCytuj:
Niektóre ze znajdowanych w latrynach przedmiotów są wzruszające – maleńkie dziecięce zabawki czy warkocz panieński wrzucony tam przez młodą mężatkę po oczepinach. Inne wzbudzają niekłamany zachwyt, jak piętnastowieczne okulary przeciwsłoneczne czy zachowane w doskonałym stanie instrumenty muzyczne. Tylko w tym roku udało się znaleźć w jednej latrynie aż 7 tys. skorup ceramicznych, w tym 40 filiżanek z chińskiej porcelany, unikalną główkę drewnianej rzeźby z XIII w. i fragmenty... windy towarowej, która najprawdopodobniej wykorzystywano przy budowie sąsiadującego z tą kamienicą kościoła.
Tu coś nowszego ... tegoroczne http://m.trojmiasto.pl/news/Tajemnice-l ... 76091.html