Teraz jest niedziela, 20 lipca 2025, 08:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2015, 17:04 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): sobota, 31 grudnia 2011, 15:46
Posty: 376
Cytuj:
W Krościenku Wyżnym wydobywają wrak niemieckiego bombowca z okresu II wojny światowej

W Krościenku Wyżnym trwa wydobywanie wraku niemieckiego bombowca nurkującego Junkers Ju 87 Stuka. Wydobyte zostały już pierwsze jego fragmenty. W maszynie znajdują się szczątki dwóch pilotów.
Przygotowania do wydobycia maszyny trwały od dłuższego czasu. Ich koordynatorem był Lesław Wilk z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie.
Uzyskano wiele pozwoleń z różnych źródeł w tym przede wszystkim z przekazów ustnych, ustalono gdzie mniej więcej możne znajdować się wrak samolotu. Ustalono też fakty - że jest to wrak niemieckiego bombowca nurkującego Junkers Ju 87 Stuka, który rozbił się podczas lotu szkoleniowego 12 lutego 1944 roku. Załogę stanowiło dwóch pilotów Rumuńskich, jednego zidentyfikowano, był nim 23-letni sierż. szt. Jan Klopp. Bombowiec uderzył w podmokły wtedy teren i wbił się kilka metrów w ziemię. Tuż po katastrofie Niemcy próbowali wyciągnąć wrak i ciała pilotów, jednak bezskutecznie. Po wojnie na tym terenie było pole orne.

10 października br. do Krościenka Wyżnego przyjechała ekipa telewizyjna programu TVP "Było... nie minęło". Przy pomocy georadaru zlokalizowała dokładne miejsce spoczywania wraku bombowca. Wg wskazań jest on od 1,5 do 7 metrów w głąb ziemi.
W czwartek 5 listopada rozpoczęła się pierwsza faza wydobycia wraku. Cały teren wokół został przeszukany wykrywaczami metali. Znaleziono wiele małych fragmentów maszyny, które szczegółowo opisano. Na teren wjechała niewielka koparka, która ściągnęła 30 centymetrową warstwę ziemi. Wydobyto kilkadziesiąt większych fragmentów, na części z nich są numery fabryczne co może pomóc w identyfikacji maszyny i drugiego członka załogi.

Po wydobyciu wrak samolotu ma trafić do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Będzie to eksponat na skalę światową ponieważ do dnia dzisiejszego przetrwały tylko dwa kompletne Junkersy i kilka wraków. Ekshumowane szczątki lotników zostaną pochowane na Cmentarzu Wojennym w Dukli.
Źródło: http://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/24 ... -swiatowej

Regulamin działu "Media"!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: sobota, 7 listopada 2015, 17:59 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): sobota, 31 grudnia 2011, 15:46
Posty: 376
Drugi dzień wydobycia.
Źródło: http://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/24 ... zien-drugi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2015, 16:53 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2008, 05:41
Posty: 1036
Lokalizacja: Woodhaven, NY
Wydobycie Ju-87 Krościenko Wyżne
Półtora miesiąca przygotowań, kilkanaście zaangażowanych osób i trzy dni prac wykopaliskowych

http://www.youtube.com/watch?v=F_GsNspQ-Uw

Cytuj:
Największa niespodzianka wydarzyła się w sobotę, gdy w zniszczonej kabinie bombowca znaleziono szczątki pilota. - Spodziewaliśmy się, że natrafimy na niewielkie fragmenty szkieletu, na kawałki kości, bo tyle zostaje z człowieka gdy samolot lecący 600 km na godzinę uderza w ziemię. My odkryliśmy ludzkie szczątki, miękkie tkanki w dobrze zachowanej skórzanej kurtce lotniczej. Pilot uderzył tablicę z przyrządami, szkielet na pewno był połamany - opowiada Wilk.

Dlaczego mimo upływu 70 lat, nie doszło do rozłożenia tkanek? Paliwo lotnicze, oleje, które oblały pilota i wszystko dookoła, zamknęły dostęp dla bakterii gnilnych, larw owadów. Szczątki zostały z szacunkiem zabezpieczone i przeniesione do zakładu pogrzebowego. Kapelan 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, który był na miejscu, odmówił modlitwę. - W najbliższych dniach skontaktujemy się z ambasadą Rumunii i poprosimy o pomoc. Być może w Rumunii są członkowie rodziny Ioana Clopa. Będzie można zrobić badania genetyczne - mówi Lesław Wilk. I dodaje - Nie ruszaliśmy szczątków, nie sprawdzaliśmy co znajduje się w kieszeniach kurtki i pod nią. Prawdopodobnie są tam dokumenty, może jest nieśmiertelnik. To się okaże za jakiś czas.

Gazeta Rzeszów


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2015, 22:03 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 13 października 2009, 14:56
Posty: 1109
Lokalizacja: Warszawa
a czy poza pilotem to zachowało się coś w jednym kawałku? - bo generalnie to wygląda jak stos puszek po konserwach...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: sobota, 14 listopada 2015, 19:19 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2008, 05:41
Posty: 1036
Lokalizacja: Woodhaven, NY
Na cmentarzu wojennym w Dukli pochowano rumuńskiego pilota, którego szczątki odnaleziono we wraku bombowca w Krościenku Wyznym.

http://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/24 ... ego-pilota


http://www.youtube.com/watch?v=Dm2qPORgQ5M


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2016, 11:01 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): sobota, 31 grudnia 2011, 15:46
Posty: 376
Co kryło się we wraku niemieckiego bombowca wykopanego pod Krosnem?
Trwają prace przy oczyszczaniu i przygotowaniu do ekspozycji szczątków JU 87 Stuka, który rozbił się pod Krosnem 71 lat temu. Wykopali go pasjonaci historii lotnictwa.
Prace zajmą nam jeszcze bardzo dużo czasu - mówi Piotr Kiełtyka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. - Ale prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu uda nam się przygotować wstępną ekspozycję dla zwiedzających. Wiemy, że wiele osób czeka, by zobaczyć nasze znalezisko. Na świecie jest tylko kilka stukasów, które przetrwały w całości lub częściach, jak nasz. Wydobyty spod ziemi w miejscu katastrofy wrak nie składa się z kilku elementów. To setki fragmentów maszyny, która nurkując z wysokości 3 tys. metrów wbiła się w pole z ogromną siłą i stanęła w płomieniach, stając się na ponad 70 lat „trumną” dla pilotującego ją młodego Rumuna, jednego z tych, którzy w lutym 1944 roku przechodzili szkolenie na lotnisku w Krościenku Wyżnym. Część szczątków maszyny już została poddana konserwacji. Każdy element musi być zidentyfikowany i przypisany do poszczególnych elementów płatowca. Miłośnicy militariów z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych i Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja w żmudnej pracy posługują się ikonografią zdjęciową z tego okresu i fachowymi opracowaniami dotyczącymi tej właśnie wersji „stukasa” - Dora 3. - Ten typ samolotu jest jednak dość nietypowy. W skrzydłach powinny być działka kalibru 20 mm. A mamy do czynienia z kal. 7,92. Wynikało to z tego, że był to bombowiec typowo szkoleniowy. Dlatego zamontowano działka starsze, zużywające tańszą amunicję. To nie przeszkadzało pilotowi w nauce naprowadzania bombowca na cel - tłumaczy Piotr Kiełtyka. Czasochłonność w oczyszczaniu poszczególnych elementów wiąże się nie tylko z faktem, że były one oblepione ziemią. W grę wchodzi jeszcze mieszanka substancji chemicznych, olejów, wysokooktanowego paliwa. Trzeba je myć wodą o wysokiej temperaturze, pod dużym ciśnieniem, stosować odpowiednie środki czyszczące. Kiedy pasjonaci historii lotnictwa i archeolodzy rozpoczynali operację wydobycia wraku, nie wiedzieli, na co natrafią, nie mieli też pojęcia w jakim stanie zachowały się szczątki, które pod ziemią leżały od momentu katastrofy. - Dziś mogę powiedzieć, że przeżyliśmy kilka zaskoczeń - opowiada Kiełtyka - Zdumiewające jest to, że w świetnym stanie zachował się spadochron ratunkowy. Jest już po konserwacji, czasza została rozłożona, przewietrzona. Tkanina jest jędrna, linki mocne. Stanowił wypełnienie fotela pilota. Gdy samolot zarył pionowo w ziemię, spadochron został „wprasowany” w kubełkowe siedzenie i w ten sposób przetrwał. Unikatowe znalezisko to także apteczka z kompletnym wyposażeniem i zestawem lekarskim, z 1943 roku. - To jedyny egzemplarz na świecie - zaznacza Kiełtyka. - Będzie jednym z pierwszych eksponatów, które pokażemy. Poszczególne części wraku będą stopniowo trafiać do muzeum przy ul. Czajkowskiego w Krośnie. Całość będzie gotowa do pokazania najwcześniej za 1,5 roku. Ekspozycja zostanie urządzona w dawnym schronie przeciwlotniczym, zbudowanym przez Niemców.

Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/krosn ... ,id,t.html


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Junkers Ju 87 Stuka
PostNapisane: niedziela, 20 marca 2016, 07:24 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): środa, 2 stycznia 2008, 05:41
Posty: 1036
Lokalizacja: Woodhaven, NY
Takie moje pierwsze refleksje. ;-)

"w żmudnej pracy posługują się ikonografią zdjęciową z tego okresu i fachowymi opracowaniami dotyczącymi tej właśnie wersji „stukasa” - Dora 3."

Mam duże wątpliwości co do tych "fachowych" opracowań

"Ten typ samolotu jest jednak dość nietypowy. W skrzydłach powinny być działka kalibru 20 mm. A mamy do czynienia z kal. 7,92. Wynikało to z tego, że był to bombowiec typowo szkoleniowy. Dlatego zamontowano działka starsze, zużywające tańszą amunicję. To nie przeszkadzało pilotowi w nauce naprowadzania bombowca na cel"

- Tylko w jednej z wersji Ju 87 montowano w skrzydłach działka 20 mm

"Gdy samolot zarył pionowo w ziemię, spadochron został „wprasowany” w kubełkowe siedzenie i w ten sposób przetrwał."

Akurat w tym kubełku siedziska jest miejsce na spadochron na którym siedział pilot.

"Unikatowe znalezisko to także apteczka z kompletnym wyposażeniem i zestawem lekarskim, z 1943 roku. - To jedyny egzemplarz na świecie"

Totalna bzdura
Jest zachowanych wiele pokładowych apteczek - Sanitätspack


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL