https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Odkrycie z ul. Wiejskiej
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=169926
Strona 1 z 1

Autor:  czelentano [ niedziela, 27 marca 2016, 15:30 ]
Tytuł:  Odkrycie z ul. Wiejskiej

Cytuj:
Niesamowite odkrycie archeologów przy ul. Wiejskiej

Przedwojenne zastawy stołowe oraz drobne przedmioty metalowe zostały odsłonięte w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przy ul. Wiejskiej.

W dniu 14 marca przy ulicy Wiejskiej, na terenie, na którym dotychczas znajdował się betonowy parking, rozpoczęto wyprzedzające badania archeologiczne prowadzone na wniosek Kancelarii Sejmu. Badania związane są z budową budynku na potrzeby Komisji Sejmowych.

W piątek, 18 marca, BSKZ otrzymało od kierownika badań wiadomość o odsłonięciu pozostałości piwnic przedwojennych zabudowań. O mieszkalnej zabudowie na tym obszarze wiadomo było m.in. dzięki historycznym zdjęciom lotniczym. Niespodziewanym odkryciem były natomiast zachowane w doskonałym stanie zabytki codziennego użytku, czyli zastawy stołowe porcelanowe i kryształowe (niemal kompletne), pojedyncze porcelanowe naczynia, wazony itp. W jednym z naczyń (cukiernicy) znajdowała się zwinięta gazeta, która na etapie konserwacji zostanie wydobyta. Umieszczona na niej data pozwoli na szacunkowe określenie, kiedy odkryte przedmioty trafiły do piwnicy. Zastawy pochodzą m.in. z manufaktur Rosenthal, Thomas Bavaria (datowane na lata 1908–1939 r.), Shumann Bavaria (wyprodukowane w latach 1932–1944), Pirkenhammer Czechoslovakia (powstałe w latach 1918–1938). Ponadto natrafiono na różnego rodzaju metalowe narzędzia, w tym klucze i pilniki.

Odkrycie to jest zaskakujące i wyjątkowe, biorąc pod uwagę zniszczenia, jakim uległa w czasie wojny Warszawa – znajdujące się tutaj budynki zostały zburzone do poziomu gruntu. Nie spodziewano się, że mogły się zachować w prawie nienaruszonym stanie jakiekolwiek przedmioty pozostawione w piwnicach. Powyższy przypadek wskazuje na konieczność uwzględnienia prowadzenia wyprzedzających prac wykopaliskowych przede wszystkim na terenach, gdzie znajdowała się przedwojenna zabudowa. Prowadzenie badań w formie nadzorów archeologicznych, jak pokazuje ten przykład, byłoby niewystarczające. Odkryte relikty zabudowy zadokumentowane byłyby prawdopodobnie w sposób powierzchowny, a ciężki sprzęt pracujący na budowie najpewniej zniszczyłby znajdujące się w piwnicach przedmioty. Być może zabytki te mogłyby w ogóle nie zostać wydobyte.

Aby umożliwić jak najlepsze rozpoznanie nawarstwień kulturowych, zgodnie z załączonym do wniosku programem badań, w pierwszej kolejności zostanie otwartych dziewięć wykopów sondażowych. W późniejszym etapie, już po wykonaniu ścianek szczelinowych, przeprowadzone zostaną dalsze szerokopłaszczyznowe badania na całym obszarze inwestycji. Wydobyty materiał zabytkowy poddany będzie wstępnym zabiegom konserwatorskim i zinwentaryzowany. Dodatkowo archeolodzy będą korzystać z wykrywaczy metalu. Badania te prowadzone są na najwyższym poziomie (poprzez zastosowanie nowoczesnych metod dokumentacji – m.in. skaning laserowy oraz fotogrametria) i można się spodziewać dalszych odkryć, o których będziemy na bieżąco informować.
Źródło: http://warszawawpigulce.pl/niesamowite- ... wiejskiej/

PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z REGULAMINEM DZIAŁU "MEDIA"!

Autor:  Filip [ niedziela, 27 marca 2016, 17:13 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Dobrze że archeolodzy nie jeżdżą na warszawskie Koło, czy na olimpie, bo tam by dostali pomieszania zmysłów, od pomieszania warstw :) Tak serio to kiedyś archeologów nie interesowało wszystko od końca średniowiecza, kilka lat temu niebezpiecznie zbliżyli sie do okresu I Wojny Światowej, ale ta informacja staje się szokująca - możemy spodziewać sie trzepania piwnic, nie tylko przez policje ale i przez archeologów.

Autor:  pioterek [ niedziela, 27 marca 2016, 18:42 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Pokończyły się autostrady, a z czegoś trzeba żyć.
Najrozsądniej zacząć od akcji w mediach. ;)

Autor:  Kalciferny [ niedziela, 27 marca 2016, 19:01 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Rzeczywiście dość młode zabytki jak na taką akcje a nazywanie tego " Niesamowitym odkryciem archeologów " to lekka przesada :) . Żyją jeszcze ludzie pamiętający tamte budynki a pisze się o tym znalezisku jak o sensacji sprzed X lat , wychodzi na to że niedługo kilka części talara będzie dość znaczącym znaleziskiem żeby odgrodzić całe pole i rozpocząć zakrojone na szeroką skalę prace archeologiczne , no ale co ja tam wiem :ups:

Autor:  slimak [ niedziela, 27 marca 2016, 19:14 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Jestem wstrząśnięty rangą tego odkrycia. Wstrząśnięty i zmieszany.

Autor:  sulik84 [ niedziela, 27 marca 2016, 19:55 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

XX-wieczne Rosenthale i Bavarie "reliktami" i "zabytkami"? Czy ktoś położy kres temu szaleństwu? Co dalej, Frania i Rubin?

Autor:  Chirurg [ niedziela, 27 marca 2016, 20:25 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Przy następnej okazji postaram się zapamiętać, aby znalezione kapsle i puszki po piwie przekazać pod skrzydła WKZ - miejscowe zwyczaje kulturowe to także niezwykle ciekawa oraz inspirująca historia!

Autor:  frank [ niedziela, 27 marca 2016, 20:31 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

...najprościej wszystko nazwać zabytkami archeologicznymi i niby prawnie zawłaszczyć, bo ustawowo odkryte zabytki archeologiczne stanowią własność Skarbu Państwa, ale w tym przypadku takie znalezione przedmioty powinny podlegać pod ustawę o rzeczach znalezionych i zgodnie z tą ustawą powinni być poszukiwani ich właściciele, bo jest to możliwe.

Autor:  Renald [ niedziela, 27 marca 2016, 20:47 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Zaczynam się obawiać, czy z racji wieku nie skończę w jakiejś gablocie z numerkiem katalogowym na czole.

Autor:  Filip [ niedziela, 27 marca 2016, 20:54 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Frank, właśnie takie "skarby" to bardzo śliski temat, może się okazać że spadkobiercy żyją i że jest ich 50 kilku i że mieszkają na 7 kontynentach. Wykopiesz taki skarb, przekażesz konserwatorowi a tu nagle pojawia się spadkobierca z pretensjami do znaleziska, po czasie okazuje się że potencjalnych zainteresowanych jest więcej - mają pretensję że dysponujesz ich majątkiem i sami miedzy sobą nie mogą się dogadać. Nikomu nie życzę takiej sytuacji.

Autor:  Selim [ poniedziałek, 28 marca 2016, 23:12 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Kiedy wreszcie ktoś głośno powie że jesteśmy nosicielami kultury flasz półlitrowych o szyjce dołem rozszerzanej? tak w nawiązaniu do kapsli i zakrętek:)

Autor:  Grzebiuszka [ wtorek, 29 marca 2016, 00:03 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Dziwię się Waszemu zdziwieniu.
1.Przed rozpoczęciem budowy trwałych obiektów (n.p. autostrady, markety, osiedla itp) archeolodzy muszą sprawdzić teren, bo będzie on przez długie lata, a może i już nigdy niedostępny.
2.Podczas prowadzenia prac odnaleźli XX-wieczne przedmioty codziennego użytku. Mieli je wyrzucić na hałdę i nie przejmować się nimi? Zgłosili, że znaleźli i chwała im za to. Myślę, że nie odegrało tu roli znalezisko "archeologiczne" ale cenne znalezisko używanych w Polsce przedmiotów z WARSZAWY z początku XXw. Po prostu taki patriotyzm i świadomość archeologów, że nie tylko średniowiecze i wcześniejsze przedmioty są godne zachowania.
3.Archeolodzy zgłosili, bo muszą zgłaszać każdy wynik swoich prac, natomiast balon prawdopodobnie rozdmuchali dziennikarze.
4. "Niesamowite odkrycie archeologów" to specjalnie sensacyjny tytuł internetowy, by zwiększyć wejścia na stronę. Zapewne sami archeolodzy nie uważają tego za "niesamowite", natomiast jak jest później w artykule wspomniane "niesamowite" zdaniem dziennikarzy jest to, że przy tak wielkim zniszczeniu zabudowy w tym miejscu takie przedmioty zachowały się w idealnym stanie, a "nie przypuszczano" (kto? archeolodzy? dziennikarze? społeczeństwo? historycy?) by tam coś się zachowało.

Ja podchodzę do tego artykułu wyluzowany-znaleziono, fajnie że znaleziono, ale nie przynosi to archeologom ani ujmy, ani chluby. Ot, takie przypadkowe, ciekawe znalezisko, dobrze że w profesjonalny sposób wydobyte. Chyba przy ogólnej walce poszukiwacze-archeolodzy próbujecie dołożyć - tym razem niesłusznie - archeologom.

Autor:  Marcin Beuthen o/s [ wtorek, 29 marca 2016, 09:59 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Kurcze sugerowałem się tytułem wątku i miałem nadzieję że na Wiejskiej odnaleziono jakiegoś posła z nr IQ większym od rozmiaru buta.....Ale moja nadzieja umarła po wczytaniu się w treść :D

Autor:  frank [ wtorek, 29 marca 2016, 11:18 ]
Tytuł:  Re: Odkrycie z ul. Wiejskiej

Grzebiuszka napisał(a):
1.Przed rozpoczęciem budowy trwałych obiektów (n.p. autostrady, markety, osiedla itp) archeolodzy muszą sprawdzić teren, bo będzie on przez długie lata, a może i już nigdy niedostępny.

...te „sprawdzania” to jest największa pomyłka i tragedia w dziejach naszej archeologii.

...zabytki archeologiczne w przeciwieństwie do przedmiotów nie zabytkowych objęte są kosztowną procedurą, jak ewidencjonowanie, konserwacja, magazynowanie, ewentualna ekspozycja, a nie każdy wydobyty z ziemi przedmiot jest zabytkiem archeologicznym, bo to właśnie prowadzący badania archeolog z takich wydobytych przedmiotów, według swojej wiedzy i swojego uznania, „tworzy” zabytki archeologiczne, które uważa za godne zachowania, a inne przedmioty, według niego nie zasługujące na to by zostać zabytkami archeologicznymi, wracają nazad do dziury.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/