https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Domniemane szczątki majora Henryka Dobrzańskiego - badania
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=171867
Strona 1 z 1

Autor:  manitu [ czwartek, 5 maja 2016, 00:29 ]
Tytuł:  Domniemane szczątki majora Henryka Dobrzańskiego - badania

Cytuj:
Domniemane szczątki majora kawalerii Wojska Polskiego Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" trafiły do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Badania genetyczne nad ich identyfikacją już się rozpoczęły. Mogą potrwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Kości zostały odnalezione pod koniec kwietnia w Inowłodzu w województwie łódzkim przez Fundację „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa. Przeszły już badania antropologiczne w Warszawie.

Wszystko wskazuje na to, że mamy przełom w poszukiwaniach szczątków "Hubala" - mówi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Są świadkowie, którzy wskazują konkretne miejsce pochówku. Oczywiście takich typowań w przeszłości było kilka i tutaj wszyscy jesteśmy bardzo ostrożni. Natomiast ta historia jest bardzo realna i mamy nadzieję, że tym razem się w końcu uda - tłumaczy Ossowski.

Szczątki nie są w najlepszym stanie, co może utrudniać badania. Specjaliści z PUM-u do ich identyfikacji wykorzystają materiał genetyczny córki majora.

Henryk Dobrzański ps. "Hubal" był dowódcą Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Jest określany mianem "Szalonego majora" za swój heroizm w walce. Został zabity w 1940 roku w okolicach wsi Anielin przez żołnierzy Wehrmachtu.


źródło: http://radioszczecin.pl/index.php?idp=1&idx=337241

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/