Tak na marginesie prowadzonej burzliwie dyskusji o ujawnionym orle ze sztandaru podhalańczyków.
Przerzucając stare czasopisma w Świat Młodych nr 36, z 04.05.1962 znalazłem taki ciekawy artykulik.
Cytuj:
Ojczyzna Nasza: dla niej, dla niej
Gorący trud nasz i wytrwanie
Wł. BroniewskiJanek Miękwicz z VIIa stoi skupiony i poważny. Przed chwilą otrzymał z rąk pana kierownika Tadeusza Adamczaka-sztandar szkolny. Jest chorążym pocztu sztandarowego. A pod koniec roku szkolnego przekaże sztandar uczniom VI klasy. I odtąd, już co roku, starsi uczniowie będą przekazywali młodszym sztandar, na którym wypisano słowa Władysława Broniewskiego:
Ojczyzna Nasza: dla niej, dla niej
Gorący trud nasz i wytrwanie.Czarek Małaczewski z I klasy, patrząc na drzewce sztandaru, bez trudu poznaje orła, który je wieńczy.
Ten orzeł przez 22 lata stanowił skarb rodzinny. Tatuś Czarka odnalazł go na moście Poniatowskiego, we wrześniu 1939 roku. Orzeł pochodził ze sztandaru bojowego polskich żołnierzy, którzy w krwawych walkach bronili wtedy Warszawy. I doczekał się orzeł dnia, kiedy znowu wrócił na sztandar. Tym razem- na sztandar szkolny warszawskich dzieci.Major Bogusław Jaworski- Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego stoi wzruszony. To z jego rąk przejął sztandar szkolny pan Kurator Kazimierz Wojciechowski i przekazał w imieniu fundatorów, wszystkich rodziców- kierownikowi szkoły, nadając Szkole nr 121 imię Władysława Broniewskiego.
Załącznik:
DSC03191.jpg
Załącznik:
DSC03185.jpg
Sama uroczystość wręczenia sztandaru miała miejsce 30 kwietnia 1962 r. Pozostałej części artykułu nie przepisuję, bo dotyczy głównie patrona szkoły, więc raczej niczego nie wniesie do tematu.
Niestety jedyne zdjęcie sztandaru jest zbyt słabej jakości by cokolwiek stwierdzić. Chociaż wydaje się, że orzeł stoi na cokoliku.
Nasuwają mi się takie pytania.
Co się stało ze sztandarem 121 SP? Szkoła zdaje się została przekształcona w gimnazjum, ma nowego patrona i nowy sztandar z innym orłem. Podejrzewam, że by móc oficjalnie występować na szkolnym sztandarze, orzeł stracił koronę i ewentualne cyfry z cokolika. Może orzeł trafił do np. MWP?
Czy wiadomo, jakiej jednostki WP był to orzeł sztandarowy i czy był to na pewno sztandar pułkowy? Jakie były okoliczności jego utracenia?
Pozdrawiam!
Arek