Teraz jest niedziela, 20 lipca 2025, 20:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skarb sprzed 3000 lat i 500-letni tasak
PostNapisane: poniedziałek, 27 maja 2019, 10:50 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): piątek, 30 września 2011, 23:05
Posty: 47
Unikalne znaleziska w Muzeum Historycznym w Sanoku. Trafiły tu skarb sprzed 3000 lat i 500-letni tasak.
Do Muzeum Historycznego w Sanoku trafiły niezwykle cenne znaleziska. Pierwsze to skarb przedmiotów brązowych sprzed 3 tysięcy lat. Drugie - niemal 500-letni tasak.
Załącznik:
Miejsce.jpg

Mamy takie szczęście, że nasze muzeum leży w terenie bardzo bogatym w ślady z przeszłości - mówi Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku. - I co jakiś czas trafiają do nas przeróżne, niesamowite przedmioty datowane na epokę kamienia, brązu, żelaza. Dokumentujące to, co działo się tutaj w naszych okolicach w odległej przeszłości. Ten sezon zaczęliśmy świetnie. Dzięki odkryciu naszego stałego współpracownika - pana Mieczysława Skowrońskiego z Pisarowiec, pasjonata, fascynata historii i archeologii.

Skarb z późnej epoki brązu
Dwa dni temu do muzeum w Sanoku trafił skarb przedmiotów brązowych, z późnej epoki brązu. Datowany wstępnie na około tysięczny rok przed naszą erą.
Załącznik:
Bryła.jpg

- Ten skarb nie został jeszcze całkowicie odkryty. Mamy go w muzeum, w bryle ziemi o kształcie prostokąta o wymiarach 23 na 30 centymetrów. Powoli się z nim "rozprawiamy", czyli oczyszczamy milimetr po milimetrze. W glinie tkwią bardzo delikatne rzeczy
- tłumaczy Piotr Kotowicz.
To głównie ozdoby.
Załącznik:
tarcza.jpg

- Na razie widać dwie okrągłe falery wykonane z miedzi, zdobione na krawędziach jakby guzkami. Piękne - opisuje archeolog. - Jedna ma średnicę ok. 25 a druga ok. 15 cm. Prawdopodobnie stanowiły element stroju. Być może były naszywane na strój. Zwłaszcza, że pod nimi mamy zachowane ślady tkaniny. Obok mamy też bardzo ładnie ułożone takie rurkowate paciorki, wykonane z cieniutkiej blachy.
Widać także trapezowaty, zdobiony wisiorek. Na uszku w kształcie kółeczka.
- I prawdopodobnie zaczyna się nam wyłaniać pod spodem niewielkie, miedziane naczynie - mówi Piotr Kotowicz. - Może jakaś czarka? Na razie mamy fragment ścianki, więc trudno powiedzieć co to jest.
Kiedy dojdziecie do środka? - pytamy.
- Myślę, że potrwa to jeszcze kilka dni. To dość skomplikowana operacja, mozolna praca. Chcemy się dowiedzieć, jak ten skarb został zakopany, dlaczego go tam ukryto 3 tysiąc lat temu, sprawdzić elementy organiczne pod spodem, czy nie zachowały się szczątki skóry, pobrać próbki do badań laboratoryjnych.
Precyzuje, że skarb został odkryty w Górach Słonnych, głęboko w lesie, w dzielnicy Babia Góra. Pozostanie w sanockim muzeum.
W Nozdrzcu odkryto 500-letni tasak

To nie jedyne cenne znalezisko, które trafiło do sanockiego muzeum. Kolejne to niemal 500-letni tasak odkryty kilkanaście dni temu w trakcie wybierania żwiru w Nozdrzcu, niedaleko Dynowa nad Sanem.
Załącznik:
Tasak.jpg

- Niezwykle przytomny operator koparki zauważył, że z warstwy żwiru wystaje jakiś podłużny przedmiot, coś w rodzaju miecza. Wiedział, że takie rzeczy należy zgłaszać konserwatorowi zabytków i zawędrował z tym do Krosna.
Konserwator przekazał ten zabytek do zbiorów sanockiego muzeum.
- Ponieważ interesuję się średniowieczną bronią, od razu miałem pewność, że to nie jest nic nowożytnego, współczesnego. Nie żaden IX-wieczny tasak austro-węgierski, tylko najprawdziwsza broń z przełomu XV i XVI wieku.
Załącznik:
REKOJEŚĆ 2.jpg

Nie wiadomo, w jaki sposób znalazła się w tej okolicy. Na pewno tędy wzdłuż Sanu szedł szlak komunikacyjno - handlowy.
- Co ciekawe, ten przedmiot jest jednym z zaledwie kilku tasaków znanych z terenu ziem polskich, a właściwie w ogóle nie znamy ich z terenów dawnej Rusi Czerwonej, obejmujących dziś duża część województwa podkarpackiego i zachodniej Ukrainy. Zatem kapitalne znalezisko - zachwyca się archeolog. - Także dlatego, że zachowało się z elementami organicznymi. Dzięki temu, że tasak zalegał w dość wilgotnych warunkach, zachowały się okładziny jego rękojeści, czyli drewniane elementy oraz fragmenty skórzanej tarczki, która chroniła broń schowaną w pochwie, aby do wewnątrz nie dostała się woda i brud.
Tasak będzie konserwowany w muzeum.
- Myślę, że za jakiś czas znajdzie się na naszej wystawie w zbrojowni.
Artykuł
https://nowiny24.pl/unikalne-znaleziska ... 1-14159361
Galeria
https://nowiny24.pl/unikalne-znaleziska ... d/36091281
Filmik
https://www.youtube.com/watch?v=j1WOIKB9hJI
Tu link do innego artykułu z "kontekstem" znalezienia
https://www.zwiadowcahistorii.pl/znalaz ... heologiem/


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL