Bardzo mi się spodobało określenie archeolog-amator. Ech ,pomarzyć można.
Na duńskich mokradłach odkryto 250 monet
Archeolodzy na mokradłach w Jutlandii w Danii odkryli ponad 250 wikińskich srebrnych monet. Szacuje się, że zostały wybite na początku IX wieku, czyli za czasów panowania duńskiego króla Godfreda.
Załącznik:
dunskie-monety-bagna-jutlandia-1.jpg
W tym roku w sierpniu archeolog-amator Tommy Lybekker zgłosił się go profesjonalnych archeologów, których poinformował o znalezieniu kilku monet na terenach bagiennych w Jutlandii w pobliżu duńskiego miasta Ribe.
Podczas wykopalisk za pomocą wykrywacza metali odnaleziono łącznie 252 srebrnych monet. Datowane są na początek IX wieku, czyli za czasów panowania duńskiego króla Godfreda. Na monetach widnieją wizerunki m.in. jeleni i statków.
Znalezisko jest niezwykle rzadkie, ponieważ tego typu monet znaleziono zalewie jedynaście – „Jest to niezwykłe odkrycie, który ma znaczny wkład w zrozumieniu ponad 800-letniej historii. Te monety dużo nam mówią o władzy królewskiej oraz ówczesnej gospodarce i ekonomii”. powiedział Claus Feveil, kustosz Muzeum Środkowej-Południowej Jutlandii.
Monety, dzięki temu, że znajdowały się w mokradłach zachowały się w doskonałym stanie, tak jakby były niedawno wbite. Badacze przyjmują, że znalazła w tym miejscu jako ofiara dla bogów. Znajdowały się najprawdopodobniej w sakiewce, która uległa rozkładowi.
Obecnie monety można zobaczyć na czasowej wystawie w Muzeum Środkowej-Południowej Jutlandii w Esbjerg, potem w Muzeum Wiking w Ribe. Ostatecznie znalezisko ma trafić na stałe do duńskiego Muzeum Narodowego w Kopenhadze
Autor: Jacek Czubacki
Na podstawie: The Local Denmark, Archeology News Network, nyheder.tv2.dk