:roll: ministerstwo chwali się naukowcami i wysyła ich na żebry: :lol:
(
https://www.gov.pl/web/nauka/polscy-archeolodzy-zbadaja-grobowiec-faraona-szepseskafa-w-egipcie)
Cytuj:
10.11.2024, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Polscy archeolodzy z początkiem 2025 r. zbadają grób faraona Szepseskafa, który znajduje się na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu. Grobowiec, wokół którego narosło wiele teorii i mitów, nie został nigdy szczegółowo zbadany.
Naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN), przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis, powracają do Egiptu, by kontynuować prace w ramach polsko-egipskiej misji archeologicznej „Mastaba Faraona”.
W kolejnym sezonie misja planuje przeprowadzić dużo szerzej zakrojone badania interdyscyplinarne. Obok archeologów, w pracach uczestniczyć będą m.in. architekci, geodeci, geolodzy i konserwatorzy.
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu polscy archeolodzy stoją przed szansą poszerzenia dorobku archeologicznego o kwestie, które jeszcze kilkanaście lat temu były poza zasięgiem, a wynikami podzielić się nie tylko z międzynarodowym światem nauki, ale także ogromnymi rzeszami entuzjastów starożytnego Egiptu.
Prowadzenie prac na tak ważnym stanowisku nie byłoby możliwe bez zaufania egipskich władz. Od dawna nie ukrywają tego, że polscy naukowcy są dla nich gwarantem profesjonalizmu i najwyższej jakości prac.
Aby kontynuować misję i umożliwić dalsze odkrycia, niezbędne jest wsparcie finansowe zewnętrznych podmiotów. Koszt projektu, którego początek zaplanowano na styczeń 2025 r., wynosi około 250 tys. zł. Badacze zapraszają więc do wsparcia projektu i wkładu w rozwój światowych badań archeologicznych.
(
https://patronite.pl/app/fundraise/cQUlaApVeb6) :D
Cytuj:
Misja archeologiczna w grobowcu faraona Szepseskafa
Dlaczego potrzebujemy Waszego wsparcia?
Dofinansowanie jest kluczowe dla prowadzenia i kontynuacji badań oraz umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii. Wasze wsparcie pozwoli na:
- zakup lub wynajęcie specjalistycznych urządzeń badawczych,
- przeprowadzenie szczegółowych analiz archeologicznych i antropologicznych,
- konserwację i zachowanie dla przyszłych pokoleń unikatowych obiektów, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO,
- zapewnienie badaczom niezbędnych środków do codziennego funkcjonowania na stanowisku,
- publikację wyników badań oraz ich popularyzację.