https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=202037
Strona 1 z 2

Autor:  bellator [ poniedziałek, 2 grudnia 2019, 23:15 ]
Tytuł:  Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

https://gazetakrakowska.pl/dewastacja-t ... 1-14599031

Bateria artyleryjska (fortyfikacja ziemna dla armat) w Węgrzcach (gm. Zielonki) to element wpisanej do rejestru zabytków grupy fortowej „Węgrzce” Twierdzy Kraków. Zamieniła się ostatnio w plac budowy domów jednorodzinnych z garażem podziemnym. Ruszyła wycinka drzew, w teren wjechały koparki i wywrotki. Zaniepokojeni obserwatorzy prac wszczęli alarm.

Wojewódzka konserwator zabytków nakazała wstrzymanie prac. Okazuje się bowiem, że wycinka miała być ograniczona do minimum, a przybrała maksymalne rozmiary, wbrew wydanej decyzji.
Domy w fosie

Pojechaliśmy na miejsce. Teren baterii otoczony jest wałem. Widać na nim ślady gąsienic, ziemia została rozjeżdżona przez ciężki sprzęt. - Na wale, wpisanym do rejestru zabytków, rosły drzewa, część z nich została wycięta - mówi Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Na rogu ulic Stary Trakt i Fortecznej znajduje się zespół obiektów fortecznych, które pokryte są bohomazami. Nie wyglądają na uszkodzone, pełno jednak w nich śmieci, są ewidentnie zaniedbane.

Wał ciągnię się dalej, wzdłuż ulicy Fortecznej. - Jak widać, został uszkodzony. Znajduje się w nim wyrwa - pokazuje nam prezes stowarzyszenia.

Sam teren baterii został rozjeżdżony przez ciężki sprzęt, jest tam również pełno gałęzi i pni po wyciętych drzewach, a także śmieci. Wycinka poważnie zaniepokoiła mieszkańców i społeczników. Alarmowali, że może być prowadzona bez stosownego pozwolenia.

Wczoraj na miejscu spotkaliśmy trzech mężczyzn, którzy pracowali przy wywózce pociętych na kawałki drzew, ładowanych na wywrotkę.
Starostwo daje zgodę

Bateria B1 Węgrzce powstała w latach 1902-03. To dzieło ziemne z trzema schronami pogotowia o kamienno-ceglanej konstrukcji ścian i stalobetonowych stropach. Przed wałem artyleryjskim znajduje się fosa.

- To właśnie na jej terenie mają powstać domy jednorodzinne - dodaje Krzyształowski. Będzie to zabudowa szeregowa: 21 budynków, każdy - zgodnie z projektem - wysoki na siedem metrów. Znajdzie się w nich łącznie 39 mieszkań, których lokatorzy będą parkować swoje samochody w podziemnym garażu.

Dla planowanej zabudowy w fosie baterii artyleryjskiej w 2017 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy, uzgadniana jeszcze przez poprzedniego wojewódzkiego konserwatora. Z obecną konserwator uzgadniano z kolei już pozwolenie na budowę (wydało je Starostwo Powiatowe w Krakowie) dla tej inwestycji, zaprojektowanej zgodnie z otrzymanymi wcześniej warunkami zabudowy. Projekt przewiduje - oprócz nowej zabudowy w fosie i jako rekompensatę za tę inwestycję - rekonstrukcję baterii B1 kompleksu fortecznego wraz z odtworzeniem zieleni na niej.
- Po wykonanej fachowej inwentaryzacji zieleni miały zostać zachowane prawie wszystkie drzewa. To mozolnie projektowane przedsięwzięcie, pilnowaliśmy każdego drzewa. Jestem przerażony tym, co robi inwestor i wykonawca - komentuje teraz współautor projektu architekt Kazimierz Łatak.

Również autor projektu dla zieleni, dr Wojciech Bobek podkreśla: - Miało być zachowanych możliwie najwięcej i najcenniejszych drzew. A zostały wycięte niemal wszystkie. Pełna nonszalancja - mówi rozgoryczony.
Interwencja konserwatora

Z odpowiedzialnymi za inwestycję w środę skontaktowała się i kazała wstrzymać wszelkie prace - zarówno budowlane i związane z usuwaniem zieleni - małopolska konserwator zabytków. Inwestor dostał nakaz usunięcia z terenu sprzętu, ludzi oraz zabezpieczenia placu budowy. W tej sprawie trafi do niego jeszcze oficjalne pismo.

Konserwator zareagowała natychmiast po kontroli, jaką trzy dni temu przeprowadzili na miejscu inspektorzy jej urzędu. Wcześniej, po zgłoszeniach mieszkańców, przewertowano dokumenty i sprawdzono, że było pozwolenie na wycinkę części drzew (ponad 50), jednak pod topór poszło ich więcej - stare i cenne okazy, które miały bezwzględnie zostać zachowane.
Najsurowsze konsekwencje

- Kontrola na miejscu dotyczyła zieleni. Dostałam po niej informację, że doszło do totalnej dewastacji. Wycięto drzewa, które były elementem fortecznego założenia, a więc elementem zabytku. Co więcej, okazało się, że przez koparki, ciężki sprzęt zostały rozjeżdżone konstrukcje ziemne zabytku - przekazała nam wojewódzka konserwator Monika Bogdanowska.

Spytaliśmy o potencjalne kary. Wojewódzka konserwator nie informuje o kwotach, natomiast kwituje: - Musimy wyciągnąć najsurowsze konsekwencje.

Inwestorem i wykonawcą przedsięwzięcia jest krakowska firma DES. Poprosiliśmy ją o komentarz do całej sytuacji, czekamy na odpowiedź.

- Będę niezwykle ostrożna w przypadku jakichkolwiek inwestycji na terenach fortecznych. Jak widać za nimi idą dewastacje, które inwestorzy wkalkulowują w całe przedsięwzięcie - zapowiada z kolei Monika Bogdanowska.

Autor:  bjar_1 [ poniedziałek, 2 grudnia 2019, 23:31 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Surowe konsekwencje czyli co? Kara 5000 czy 10000 złotych?

Autor:  Lipek [ wtorek, 3 grudnia 2019, 10:38 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Nowa ustawa pozwala nałożyć kary 6-cio cyfrowe, które idą na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, który utrzymuje się wyłacznie z nakładanych kar :)

Autor:  grOmit [ wtorek, 3 grudnia 2019, 11:20 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

oby te 6 czyfr składało sie z 9 :D + wycofanie pozwolenia na budowe

Autor:  frank [ wtorek, 3 grudnia 2019, 13:36 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Z pewnością te zniszczenia nie są i nie będą ostatnie, Kraków ma kilkudziesięcioletnią tradycję w wyburzaniu fortów Twierdzy Kraków, bo wyburzono ich aż kilkanaście i sporo innych mniejszych obiektów, masowo złomowano wieże i tarcze pancerne.

https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=193527&p=1223907
Obiekt w zeszłym roku został ponownie wpisany do gminnego rejestru zabytków. Szkopuł w tym, że w urzędowych dokumentach wpisano błędny adres. Według urzędników fort znajduje się przy ulicy Wielickiej, gdy w rzeczywistości usytuowany był on przy ulicy Wybickiego.

Pytamy Jana Janczykowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków
Inwestor przed przystąpieniem do wyburzenia elementów fortyfikacji zwrócił się do konserwatora o opinię. Dowiedział się, że obiekty na jego działce nie podlegają ochronie. To był Pana błąd?
Błąd moich pracowników. Rozumieli oni, że nie chodzi o działkę fortu, tylko o działkę obok. Dlatego stwierdzili, że usytuowane tam obiekty nie są chronione. Pomylili się, gdyż obiekt w ewidencji zabytków się znajdował. (...)
Czy pracownicy, którzy popełnili błąd, dostaną karę?
Trudno mi karać za tego rodzaju błąd. Ale mają nauczkę, aby dokładniej zajmować się prawidłową identyfikacją miejsca. Mogli zażądać planu.

Autor:  Darmatt [ wtorek, 3 grudnia 2019, 16:16 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

w Krakowie panoszy się wiadomo kto. A ten ktoś gdzieś ma nasze dziedzictwo - wręcz przeciwnie. Pamiętacie ostatnią sprawę pod Wawelem?
W perspektywie tysiąca lat - najważniejsze miasto w naszej historii, a dzieją się w nim rzeczy, za które winowajcy powinni być potrójnie ścięci (skoro za boratynki wsadzają do kicia) a potem powieszeni za nogi nad mrowiskiem.

Cytuj:
trudno mi karać za tego rodzaju błąd. Ale mają nauczkę[...]
to mnie rozwaliło.

Autor:  frank [ wtorek, 3 grudnia 2019, 16:50 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

"Kraków. Ktoś wyburzył dom bez wiedzy właściciela" https://gazetakrakowska.pl/krakow-ktos-wyburzyl-dom-bez-wiedzy-wlasciciela-zdjecia-wideo/ar/9928944 i ciąg dalszy: https://dziennikpolski24.pl/krakow-zagadka-domu-zburzonego-przez-nieznanych-sprawcow/ar/13599274

Autor:  slimak [ wtorek, 3 grudnia 2019, 18:14 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

http://www.kakofonia.pl/PL/PLsmisja/burdel.wav.

Autor:  marcin121 [ wtorek, 3 grudnia 2019, 20:08 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

A ja jednak wam się dziwię myślicie że będą jakieś konsekwencje za ten numer ,, zresztą nie pierwszy .. Wałek był uzgodniony z poprzednim konserwą ten nie został wprowadzony w obieg po prostu . Tym razem udało się deweloperowi wyciąć wszystek drzewostan zacząć niwelować teren ale zwykli ludzie zareagowali i bardzo dobrze zrobił się smród konserwator zaczął się tłumaczyć podejmować decyzje itp zrzucać winę na dewelopera . Ten dostanie kare i co z tego odwoła się sprawa pójdzie do sądu potrwa kilka lat budowa się ukończy ludzie dostaną swoje domki Firma padnie i tyle w tym temacie .

Autor:  kilgore [ środa, 4 grudnia 2019, 18:52 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Ja osobiście największy smutek odczuwam gdy czytam jak kolejna polska pseudo-inwestycja budowlana niszczy miejską przyrodę . Nie dość ,że miasta są zasyfiałe,zabetonowane ponad wszelką normę, to ciągle walczy się ze starodzewiem miejskim. Później następuje "sranie w banie " o sadzeniu nowych drzew,których oczywiście się nie pielęgnuje (czyli nie podlewa-od przynajmniej 5 lat w Polsce potworna susza ) . A jeszcze później wszyscy walczą o zielone płuca Amazonii. Jedna obłudna paczka tłuków urzedniczo-konserwatosko-deweloperskich :evil: Tak jest

Autor:  stan12 [ środa, 4 grudnia 2019, 19:35 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Ale ekolodzy walczą o to aby nie przeszkadzać kornikom w konsumpcji świerków w puszczy, a robienie betonowej pustyni w miastach przy okazji niszcząc zabytkowe miejsca, nie zważając na "kontekst" nie interesuje ani archeologów ani też ekologów.
Nie ważne są wartości a liczy się kasa.... po prostu gospodarka "rynkowa"

Autor:  Renald [ środa, 4 grudnia 2019, 22:01 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

A kim Wy jesteście ? Obywatelami czy zerami? Czekacie "niech ktoś", w międzyczasie plując jadem na lewo i prawo. To wszystko na co Was stać.
"Ekolodzy" mają pilnować drzew w Waszych miastach?! "Aktywiści" zabytków. A Wy będziecie pilnować czy robią to dobrze? Oczywiście na dystans, tak aby sobie paluszków nie ubrudzić. Bo są potrzebne do klepania w klawiaturę.
Czym, jak nie obłudą jest Wasza postawa?

Autor:  Olek_65 [ środa, 4 grudnia 2019, 22:21 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Oj tam, oj tam - nie bulwersuj się tak Renald ;)
Chyba Kolegom chodziło o to, że jeśli urzędnik bierze kasę za swoją pracę to wypadało by czasami ruszyć dupę zza biura i empirycznie sprawdzić - co i jak.
No ale się nie chce ... konto na koniec miesiąca zasilone to po cholerę się wysilać.
I tak nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wydane (bądź nie wydane czy też idiotyczne) decyzje.
Może jak inwestor szepnie na korytarzu że ''jest temat'' to i w deszcz taki wyjdzie ... a tak - po co ?
:666

Autor:  stan12 [ środa, 4 grudnia 2019, 23:04 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Renald napisał(a):
A kim Wy jesteście ? Obywatelami czy zerami? Czekacie "niech ktoś", w międzyczasie plując jadem na lewo i prawo. To wszystko na co Was stać.
"Ekolodzy" mają pilnować drzew w Waszych miastach?! "Aktywiści" zabytków. A Wy będziecie pilnować czy robią to dobrze? Oczywiście na dystans, tak aby sobie paluszków nie ubrudzić. Bo są potrzebne do klepania w klawiaturę.
Czym, jak nie obłudą jest Wasza postawa?


A skąd ty kolego moderatorze wiesz kto jest zerem i co robi w swoim mieście czy życiu, że tak hurtem wszystkich oceniasz?
W życiu jest różnie, więc twoja ocena nie do końca może być trafna.

Autor:  rom57 [ czwartek, 5 grudnia 2019, 10:16 ]
Tytuł:  Re: Dewastacja Twierdzy Kraków. Będą surowe konsekwencje?

Nie wiem jak w Krakowie, ale u nas na terenie zakładu wycinałem starą spróchniałą wierzbę (w obwodzie jak dobrze pamiętam około 5 m) 25 lat temu, to oprócz masy zezwoleń dostałem nakaz zasadzenia 30 drzew świerkowych i liściastych pod groźbą kary ok 30 tys. zł, za nie wykonanie (korzenie wierzby rozsadzały trafostacje, jedyną w okolicy km). Przez 5 lat, co roku (czasami 2 razy w roku) miałem kontrolę stanu posiadania, dziś jest ładny park - można, tylko trzeba chcieć (o tym mówią przepisy). Dowalić odpowiedzialnym i skończy się samowola, urzędników też się kara (jest wiele sposobów, tylko muszą być egzekwowane, włącznie z utratą pracy i "wilczym biletem" - zakaz pracy w urzędach państwowych i samorządowych) :) :lol: B+ :1

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/