Cytuj:
Amnestia na broń w Czechach. Jeden z obywateli oddał w ręce policji... czołg
Od 30 stycznia obywatele Czech, którzy posiadają w domu broń lub amunicję bez niezbędnych ważnych dokumentów, mogą skorzystać z amnestii i bezkarnie oddać je w najbliższej jednostce policji. Ku zdziwieniu policjantów z regionu Hradec Králové, ktoś postanowił oddać… działo samobieżne i czołg.
W Republice Czeskiej obywatele mieli już czterokrotnie możliwość skorzystania z podobnej amnestii i oddano tysiące sztuk broni i setki tysięcy sztuk amunicji. Podobna amnestia ma miejsce także obecnie. Od 30 stycznia 2021 r. nowelizacji ustawy o broni i amunicji zakłada zniesienie karalności nielegalnego uzbrojenia.
Obywatele, którzy posiadają w domu broń lub amunicję podlegającą rejestracji bez niezbędnych ważnych dokumentów, mogą skorzystać z amnestii do 31 lipca 2021 r. i bezkarnie oddać je w najbliższej jednostce policji. Właściciel broni otrzymuje potwierdzenie jej oddania i po przeprowadzeniu badania kryminalistycznego, które wykluczy popełnienie przestępstwa z użyciem broni, będzie mógł wystąpić o jej legalizację lub pozostawić ją w posiadaniu państwa.
https://twitter.com/PolicieCZ/status/1379692133855158275Załącznik:
Screen-Shot-04-07-
21.jpg
Cytuj:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,6883116,Czesi_masowo_oddaja_bron.html31.07.2009
Czesi masowo oddają broń
Pistolety, broń automatyczna, a nawet granaty, w sumie ponad 6300 sztuk nielegalnie posiadanej broni zwrócili czescy obywatele podczas półrocznej amnestii od 1 lutego do 31 lipca. To dwa razy więcej niż podczas każdej z dwóch poprzednich amnestii.Zdaniem czeskiej policji, amnestia spełniła swój cel, zwłaszcza jeśli porównać liczbę zwróconej broni z legalnymi zezwoleniami, których wydano do tej pory 650 tysięcy.
Czesi przynosili na komisariaty policji najczęściej pistolety i broń automatyczną. Zdarzały się jednak muzealne zabytki. Jeden z mieszkańców Ostrawy przekazał karabin maszynowy z 1937 roku, który przed II wojną światową produkowały Czechosłowackie Zakłady Zbrojeniowe w Brnie.
Policja odbierała również granaty i broń krótką oraz broń radziecką produkowaną po II wojnie światowej. Amnestia dla właścicieli nielegalnej broni została ogłoszona już po raz trzeci. Podobnie jak w roku 1996 i 2003 miała na celu nie tylko oczyszczenie czeskich domów z broni ,ale ujawnienie źródeł jej pochodzenia. Każdy egzemplarz był badany przez ekspertów. Jeśli nie znalazł się w archiwach policyjnych, jego właściciel mógł wystąpić oficjalnie o pozwolenie w ciągu dwóch miesięcy.