Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 10:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grot, płoszcze krzemienne w hałdzie przywiezionej ziemi.
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2023, 14:41 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3637
Lokalizacja: Górny Śląsk
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, facebook: (https://is.gd/LvSmGH) fragmenty:
Cytuj:
Grot włóczni wykonany z krzemienia, znaleziony na terenie Lubyczy Królewskiej, powiat tomaszowski - w województwie lubelskim.
W dniu 7 listopada Pani Iwona Szczerba przekazała do dyspozycji WUOZ Lublin Delegatura Zamość - znalezisko zabytku archeologicznego. Był to duży grot krzemienny zachowany w całości (a przez archeologów – "krzemieniarzy" nazywany „płoszczem”) . Został znaleziony podczas rozsuwania ziemi, którą dostarczono na jej posesję, w celu wyrównania terenu. Miejsce pobrania tej ziemi jest na razie nieokreślone, a więc nie znamy miejsca skąd pochodzi to narzędzie. Sprawę będziemy dalej rozpoznawać.
Całkowita długość grota wynosi 18 cm, jego największa szerokość dochodzi do 6,2 cm, natomiast grubość jego ostrza wynosi 0,9 cm. Długość samego ostrza to 12 cm. Natomiast trzpień grota o długości 6 cm jest nieco węższy i cieńszy niż ostrze, posiada bowiem 3,2 cm szerokości i 0.7 cm grubości, a jego końcówka jest zaokrąglona. Pomiędzy nasadą liściowatego w kształcie ostrza a trzpieniem, który służył do osadzenia w drzewcu włóczni, widoczne są wyraźne, półkoliste wcięcia, wykonane w celu lepszego i bardziej stabilnego mocowania ostrza na drzewcu za pomocą sznura.
Analiza surowca, technologii i techniki jego wykonania oraz typologii omawianego zabytku wskazuje, że został wykonany z krzemienia wołyńskiego o ciemnoszarej barwie z przebarwieniami beżowo – popielatymi. Wytwór ten można przypisać ludności kultury mierzanowickiej i datować na wczesny okres epoki brązu, czyli 1990-1750 lat p.n.e.
Grot zapewne został wykonany przez wybitnego specjalistę zajmującego się wytwarzaniem tego typu narzędzi, znającego bardzo dobrze strukturę i właściwości surowca na którym pracował, gdyż jedno niewłaściwe uderzenie przy obróbce i kształtowaniu krzemiennego narzędzia mogło spowodować jego nieodwracalne uszkodzenia lub pęknięcia, co niweczyło wielogodzinną pracę wytwórcy.
Opisywany zabytek zostanie oficjalnie przekazany do Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, zaraz po wykonaniu specjalistycznych analiz traseologicznych, które mogą określić sposób jego użytkowania.

To grot włóczni, czy sztylet, a może jedno i drugie w zależności od zastosowania?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: frank i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL