https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Porosty kontra zabytek
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=211948
Strona 1 z 1

Autor:  frank [ piątek, 23 lutego 2024, 13:46 ]
Tytuł:  Porosty kontra zabytek

Żełuczka i odnożyca zablokowały prace konserwatorskie w lubiąskim opactwie.

https://turystyka.wp.pl/porosty-kontra-swiatowej-klasy-zabytek-konserwatorzy-w-potrzasku-6998758591642592a fragmenty:
Cytuj:
Porosty kontra światowej klasy zabytek. Konserwatorzy w potrzasku

Opactwo w dolnośląskim Lubiążu to drugi pod względem wielkości obiekt sakralny na świecie i jednocześnie największe na ziemi opactwo cysterskie. Znajduje się w niewielkiej wsi w zakolu Odry, na terenie Dolnego Śląska - niedaleko trasy z Wrocławia do Legnicy. Zabytek od lat nie mógł się doczekać remontu z prawdziwego zdarzenia, to teraz, gdy remont się zaczął - na drodze do odzyskania świetności stanęły... żełuczka i odnożyca.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wystosowała pismo, w którym wzywa do natychmiastowego zaprzestania wykonywania czynności, w trakcie których mogą zostać zniszczone okazy porostów lub ich siedliska oraz do złożenia wyjaśnień w tej sprawie.

Ale co tu wyjaśniać - osoby opiekujące się opactwem, nie miały nawet pojęcia, że niepozorne narośla na ścianach zewnętrznych figurują w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych na liście porostów wymarłych i zagrożonych w Polsce. Zlokalizowano tam ponad czterdzieści stanowisk - najwięcej na ścianie pałacu opata, który stanowi największą atrakcję turystyczną zabytku.

Konserwatorzy znaleźli się więc w sytuacji patowej. Z jednej strony na szali jest światowej klasy, wspaniały zabytek, który niszczeje w oczach, z drugiej niepozorne, choć jak się okazało unikatowe porosty. Rosną one na cegłach, na spoiwie i tynku, a największe skupiska utworzyły pod parapetami okiennymi, w miejscach zacienionych.

Gdy wykonuje się prace w starych obiektach, zdarza się, że trzeba przenosić siedliska nietoperzy, ptasie gniazda czy chronić cenne okazy bluszczu, ale odnożyca lub żełuczka szczerze zaskoczyła ekspertów od ratowania zabytków.

Po wizji lokalnej w klasztorze urzędnicy RDOŚ wyrazili zgodę na przeprowadzkę porostów. Ich nowym siedliskiem ma być mur otaczający klasztor.

Konserwatorzy przymierzają się wstępnie do operacji przenosin - oczywiście po uzyskaniu wszystkich zgód. Czy odnożyca i żełuczka zaakceptują swój nowy dom i równie chętnie będą na nim rozwijać swoje plechy? Czas pokaże. Jedno jest pewne - przypadek z Lubiąża pokazał, że obrońcom przyrody i konserwatorom zabytków nie zawsze jest po drodze.

Autor:  Darmatt [ piątek, 23 lutego 2024, 13:53 ]
Tytuł:  Re: Porosty kontra zabytek

:D
to już wiem dlaczego nie remontują dróg w moim mieście

Autor:  frank [ piątek, 23 lutego 2024, 16:47 ]
Tytuł:  Re: Porosty kontra zabytek

Profilaktyczna hodowla porostów na zabytku, to może być jakieś awaryjne wyjście z sytuacji, gdy np. właściciel zabytku dostanie od WKZ nakaz wykonania niezbędnych prac w celu zabezpieczenia zabytku przed zniszczeniem, a jest w trudnej sytuacji finansowej, wtedy takie chronione porosty pomogą odsunąć problem w czasie. :)

Autor:  ekskalibur [ piątek, 23 lutego 2024, 18:11 ]
Tytuł:  Re: Porosty kontra zabytek

Dawno temu miałem seicento,ktore stało nieużywane pod chmurką ze dwa lata.Naroslo na nim mnóstwo zielonych porostów.Nikt nie chciał mi go zezłomować,a przecież mogłem oddać go ekologom w darze z porostami.

Autor:  Ponury [ piątek, 23 lutego 2024, 18:52 ]
Tytuł:  Re: Porosty kontra zabytek

Na aukcję WOŚP, jak to słynne Seicento z Oświęcimia :)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/