Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 10:10 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
Zapraszam do obejrzenia ponad 40 minutowego skrótu ze spotkania środowisk eksploracyjnych, muzealniczych, akademickich oraz przedstawicieli rządu.
Spotkanie miało na celu miedzy innymi zapoczątkowanie zmian systemowych dotyczących uregulowania statusu prawnego poszukiwaczy.
Według deklaracji rządu było to jedno z pierwszych spotkań i planowane są kolejne.
Zapraszam do materiału:
https://www.youtube.com/watch?v=GmRMpu6GXuE


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:03 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): piątek, 6 września 2013, 21:36
Posty: 2339
Lokalizacja: Areszt śledczy
Czy ja dobrze zrozumiałem? Prognoza czasowa na zmianę ustawy to około 3 lata?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:17 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2018, 12:51
Posty: 29
Do 3 lat. Tak to się niestety często odbywa w naszych realiach sejmowych. Do tego czasu pewnie jeszcze nie raz zmieni się skład personalny MKiDN albo i cały rząd. Przy czym jest tu mowa o całkowitej nowelizacji ustawy. Zakładam, że pomniejsze korekty, takie jak ta ze stycznia 2018, kiedy to zaostrzono sankcje za nielegalne poszukiwania (cokolwiek to znaczy), będą mogłyby być wdrażane szybciej. Zwłaszcza, że sytuacja tego wymaga bo zabytki zamiast być lepiej chronione, są teraz ukrywane i sprzedawane za granicę, często bezpowrotnie tracone.

Jacku, patrząc na zgromadzonych na spotkaniu gości nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że była tam zdecydowana przewaga osób reprezentujących środowiska poszukiwaczy. Panią archeolog wypatrzyłem właściwie tylko jedną. To w sumie dobrze, ale zaskoczył mnie trochę taki skład osobowy. Wydawało mi się, że będzie to spotkanie mające na celu wysłuchanie obu stron sporu a tymczasem wyszło raczej wysłuchanie strony poszukiwaczy. No chyba, że odpowiedni montaż filmu narzucił taką narrację a na spotkaniu wyglądało to nieco inaczej?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:23 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pani Zalasińska mówi o konieczności włączenia nas w system, w ten sam system, który ledwo co nas skutecznie wykluczył i oczernił, przy czym twierdzi, że zmieniła się tylko sankcja, kwalifikacja z wykroczenia na przestępstwo, więc powinna wyjaśnić dlaczego pozmieniało się aż tak dużo, kto miał na to wpływ, kto wydawał zalecenia, kto i na czyje polecenie opracowywał wytyczne dla policji.

Bez zrozumienia i wyjaśnienie przyczyn nic się nie zmieni, każde nowe prawo nawet najdoskonalej wypracowane, ci sami ludzie będą nadal naginać przeciwko nam, nadal będą rozpowszechniać swoje racje, kwestionować działania i osiągnięcia poszukiwaczy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:50 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
PAX
Materiał ma ponad 4 godziny a to jest skrót.
W spotkaniu uczestniczyło kilku archeologów takich jak profesor Zbigniew Kobyliński, dr hab Krzysztof Jakubiak dyrektor IAUW, dwie panie ze SNAP, pani z Wrocławia, której funkcji i nazwiska nie pamiętam.
Wypowiedzi archeologów zostały wycięte z materiału bo tym razem środowisko archeologiczne było słabo przygotowane w przeciwieństwie do poszukiwaczy. Niestety nie odrobili lekcji i powtarzali jak mantrę znane od lat opinie i próbowali potraktować nas jak ludzi niewyedukowanych i nieświadomych czym jest dziedzictwo archeologiczne. To był swoisty test mający na celu sprawdzenie czy jest z kim w ogóle z naszej strony rozmawiać i czy rozmowa będzie rzeczowa i konstruktywna czy jak to wcześniej bywało przyjdą Leśne Władki pokłócą się z archeologami i rozejdą w niezgodzie na następne 20 lat.
Nie podjęliśmy narracji konfrontacyjnej a przedstawiliśmy rzeczowo problem.
Gdy profesor Kobyliński próbował nas zaatakować został skutecznie przyprowadzony do porządku przez moderującą spotkanie.
W tej chwili przesyłamy do MKIDN dokumenty z bzdurnymi decyzjami WKZetów w celu wypracowania najszybciej jak się da wytycznych dla WKZów w sprawie wydawania pozwoleń na poszukiwania.
Pracy mnóstwo ludzi i pieniędzy brak ;)
Nawet nie mamy czasu ruszyć porządnie ze stroną internetową i zapisami dla nowych członków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 14:02 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2018, 12:51
Posty: 29
Nie wiem jak prezentowała się druga strona, ale delegacja poszukiwaczy wypadła bardzo profesjonalnie. Wyważone wypowiedzi, kulturalny sposób dyskusji, dużo merytoryki i precyzyjnych informacji. Kilka / kilkanaście osób prezentujących różne środowiska - od poszukiwaczy amatorów, poprzez stowarzyszenia historyczne aż po muzealników - wszyscy mówiący jednym głosem, to sytuacja miażdżąca dla każdego potencjalnego oponenta.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 19:23 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): czwartek, 22 marca 2012, 21:54
Posty: 424
Lokalizacja: Wschód
To prawda, pokazaliście pełny profesjonalizm poparty rzeczowymi przykładami i wyłożyliście konkrety na ławę.
:1 :1 :1 :1 :1 :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 19:50 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): niedziela, 16 sierpnia 2009, 11:46
Posty: 80
Ja mysle, ze jednak pani profesor uczciwie i bez owijania w bawelne dala sygnal, ze zmiany poiwinny nastapic. Jak nadmienila nie jest to proces chwili ani nawet jednego roku bo wypadaloby gruntownie przebudowac caly system ochrony dziedzictwa. My, o ile tak mozna powiedziec, w osobie PZE, pojawilismy sie w sama pore. Teraz tylko kwestia wlasciwego przedstawienia wszelakich aspektow dotyczacych, posiadania, kolekcjonowania czy poszukiwania staroci (mysle, ze to wlasciwsze okreslenie przedmiotu naszych zaineresowan niz zabytki). I satysfakcjonujacy kompromis z pozostalymi srodowiskami.
Troche razilo mnie a nawet nekalo to tajemnicze "edukowanie" wypowiadane na wskros. O ile, ze dwie osoby o tym mowiace rzeczywiscie zdawaly sobie sprawe jaka edukacja jest nam potrzebna o tyle pozostale uzywaly tego slowa jak flagi aby oznaczyc, po ktorej stronie frontu chca przycupnac aby nie oberwac i raczej same powinny sie doedukowac a chociazby aby nalezycie okreslic istote "zabytku".
Bo to wcale nie musi byc postac niedookreslona (ze uzyje slow pani Zalasinskiej). Uczciwie jestem zawiedziony wypowiedzia Artura Troncika. Byc moze moja ocena jest znieksztalcona bo taki a nie inny fragment obejrzalem i nie widzialem wszystkiego. Pomijajac moje subiektywne spostrzezenia ze spotkania wyciagam jeden wniosek, ze oto byc moze jest niepowtarzalna szansa na odmitologizowanie wizerunku poszukiwacza, czy tez eksploratora.
Przy okazji przypomne po raz wtory, ze moze udaloby sie uzyskac jakies merytoryczne wsparcie od ECMD gdzie mamy swojego przedstawiciela.

(te sama wypowiedz wkleilem w innym watku bo ten zbyt pozno dostrzeglem)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 20:03 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
Jacek napisał(a):
W tej chwili przesyłamy do MKIDN dokumenty z bzdurnymi decyzjami WKZetów w celu wypracowania najszybciej jak się da wytycznych dla WKZów w sprawie wydawania pozwoleń na poszukiwania.


:1 :1 :1 :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 20:48 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
Jedynie niszczarki do dokumentów im się zagrzeją .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 23:19 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
Olek_65 napisał(a):
Jedynie niszczarki do dokumentów im się zagrzeją .

Jak zwykle bez sensu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 23:34 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
Nie jestem Jacek pesymistą - jestem realistą.
Przepraszam że nie jestem wyznawcą hasła - '' Chcieć to móc '' , ale przez jednego malkontenta chyba ta słuszna idea nie padnie ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 23:47 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
Olek_65 napisał(a):
Nie jestem Jacek pesymistą - jestem realistą.
Przepraszam że nie jestem wyznawcą hasła - '' Chcieć to móc '' , ale przez jednego malkontenta chyba ta słuszna idea nie padnie ?

Słusznie zauważyłeś malkontenta czyli upierdliwego narzekacza.
Oczywiście, że nie padnie ale takich mało konstruktywnych jest niestety więcej.
Może lepiej jednak zając się czymś pożytecznym ?
Bo to co robisz nie jest ani mądre ani konstruktywne.
Tak tylko podpowiadam a Ty z tą wiedzą zrób co chcesz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: wtorek, 15 maja 2018, 18:31 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
Zdecydowanie masz słuszność ... aczkolwiek :
- pamiętam ''hurra - optymizm'' gdy na Forum pan Kukiz nam zagościł ,
- pamiętam euforie po jego (jedynym) wpisie - złapaliśmy Pana Boga za nogi !
- pamiętam również jak malkontenci dostawali podczas dyskusji batony - a jeden nawet bana zarwał...

Jak wyszło - każdy wie.

Dlatego też wpisy typu : ''byli nieprzygotowani'' , jesteśmy lepsi , bardziej merytoryczni , generalnie jesteśmy górą - są śmieszne i rozbudzają u niektórych użytkowników płonne nadzieje.

Niepotrzebnie bierzesz to do siebie - ja nie krytykuje Twojego zaangażowania - bo koncept jest dobry i chwała Ci za to.

Ale bądźmy realistami - ONI się przygotują ... i tanio swoich skór nie sprzedadzą .
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Relacja filmowa ze spotkania w MKiDN 11 maja 2018 roku
PostNapisane: wtorek, 15 maja 2018, 19:35 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
Ale co wnosi w dyskurs to co piszesz ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL