Teraz jest piątek, 18 lipca 2025, 22:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 199 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: piątek, 6 grudnia 2019, 15:05 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): poniedziałek, 27 lipca 2015, 10:33
Posty: 251
Jakiś czas temu w związku z większym projektem wysmarowałem coś takiego:




5. Zabytek: nieruchomość (np. pojedynczy budynek, cmentarz, historyczny układ urbanistyczny lub krajobraz kulturowy) albo rzecz ruchoma (np. dzieło sztuki użytkowej, obraz, rzeźba, znalezisko archeologiczne – np. artefakt), ich części lub zespoły rzeczy, które są dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowią świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na swoją wartość artystyczną, naukową lub historyczną. Obiekty takie mogą być wpisane do rejestru zabytków prowadzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
6. Obiekt historyczny: nieruchomość lub ruchomość, powstała przed 1900r., nie spełniająca wymogu określonego w ust. 5 (szczególna wartość artystyczna, naukowa lub historyczna).
Na potrzeby niniejszej ustawy przyjmuje się, że zabytkami nie są:
- monety obiegowe o nakładzie co najmniej 50.000 szt. wyprodukowane w 1600r. i później,
- guziki i inne zapięcia,
- elementy broni i uzbrojenia wyprodukowane w roku 1800r. i później (przepisy niniejszej ustawy nie naruszają wymogów określonych w Ustawie o broni i amunicji z dn. 21 maja 1999r. (Dz.U. z 1999r. nr 53 poz. 549 z późniejszymi zmianami),
- sztućce i inne artykuły gospodarstwa domowego,
- (…)
7.Przedmiot współczesnej kultury materialnej: przedmiotem kultury materialnej są przedmioty powstałe w roku 1900 i później.



Rzucam to pod rozwagę. Może się komuś na coś przyda a może (co bardziej prawdopodobne) uwagi do tych wypocin pomogą mi pogłębić moją wiedzę i rozumienie istotnych dla mnie kwestii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: piątek, 6 grudnia 2019, 17:21 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 17 lipca 2011, 08:42
Posty: 238
Czy zabytkiem jest meteoryt znaleziony w kontekście archeologicznym?

Jednocześnie meteoryt nietknięty przez człowieka (zachowany w stanie nienaruszonym).

A co jeśli ów gość z kosmosu leżał sobie na ołtarzu 3000 lat temu?
A co z naturalnym nieobrabianym bursztynem znalezionym w miejscach gdzie naturalnie nie występuje?

3000 lat temu:

-Zenek pa.. niebo płonie
-Zigi toć to zorza polarna, nie pij więcej tych wywarów z bielunia
-Mówię Ci, cho no... polecim tam gdzie ta kreska dotknęła ziemi
-Ech! Czekaj ino sandały nowe se wystrugam.

Po 17 minutach:
-Mówiłem? Pa.. czerwony kamień leży w dole. Auććć... gorące.
-Zigi. ty to faja jesteś jednak, przynieś wody.
-Nie ma Zenek
-To poczekamy

Po 32 godzinach:
-Fajny ten kamol, jeno osmalony jakoś. Może by przetrzeć?
-Zgłupiałeś Zigi? We wiosce Cię #%^@#$! Zostaw, postawi się w chacie, w końcu to meteoryt. Za parę lat bedą się o niego zabijać, może z księżyca on?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: niedziela, 3 maja 2020, 19:45 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
"Konferencja archeologiczno-muzealniczo-konserwatorska, przechowywanie znalezisk archeologicznych z mazowsza" Warszawa, dn. 13.10.2017 r.

Cytuj:
Referat zamykający sesję wygłosili mgr Katarzyna Zdeb z IA UKSW, mgr Wawrzyniec Orliń­ski z MHwL i mgr Andrzej Jankowski z Pracowni Archeologicznej ArcheoVision w Legionowie. Autorzy skupili się na definicji zabytku archeologicznego znajdującej się w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pretekstem do rozważań na ten temat stały się badania arche­ologiczne prowadzone przy ulicy Wolskiej w Warszawie.
Podczas tych prac odnaleziono liczne przedmioty metalowe, takie jak maszyny do szycia, tygle, zamki do drzwi, koksownik oraz elementy niediagnostyczne, jak fragmenty drutów. Przedsta­wione wątpliwości dotyczyły odpowiedzialności związanej z podjęciem decyzji, który z odkrytych przedmiotów należy uznać za zabytek, a więc własność Skarbu Państwa. Na mocy obecnie panują­cych przepisów to od kierownika badań zależy, co zostanie umieszczone w inwentarzu zabytków (z odpowiednim rozdzieleniem na zabytki masowe i wydzielone). Następnie pracownicy muzeów włączają te różnorodne przedmioty do muzealnych kolekcji, zapewniając im także konserwację i odpowiednie warunki przechowania. Autorzy zaproponowali rozwiązanie w postaci zmiany prawa, a dokładnie uściślenia definicji zabytku archeologicznego. Ponadto zasugerowali możli­wość utworzenia każdorazowo komisji składających się z kierownika badań oraz przedstawicieli działów archeologicznych z danego muzeum i osoby wydelegowanej z urzędu konserwatorskiego. Ich celem byłoby uzgodnienie wspólnego stanowiska odnośnie znalezionych przedmiotów, wpi­sanie ich do ostatecznej wersji inwentarza oraz przekazanie do muzeum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: niedziela, 3 maja 2020, 20:50 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 17 lipca 2011, 08:42
Posty: 238
Mhm, czyli stanęli wianuszkiem wokół "elementów niediagnostycznych" i zapłakali rzewnie:
-olaboga, i co teraz? Kto podejmie decyzję?
-Może pan, panie magistrze?
-Nigdy w życiu, panie doktorze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: piątek, 8 maja 2020, 22:35 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): piątek, 17 września 2010, 19:12
Posty: 13
Lokalizacja: z domu
berthiot napisał(a):
Mhm, czyli stanęli wianuszkiem wokół "elementów niediagnostycznych" i zapłakali rzewnie:
-olaboga, i co teraz? Kto podejmie decyzję?
-Może pan, panie magistrze?
-Nigdy w życiu, panie doktorze.

A co profesor na to ?
W nowomowie ,komuna już dawno została przegoniona ,chyba że to dzieci ówczesnych aparatczyków tworzą te banialuki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2020, 13:31 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Polski Związek Eksploratorów: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3464985390192636&id=1724123507612175&__tn__=K-R
Cytuj:
Największym problemem w kwestii rozwiązań systemowych dotyczących zmian w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są definicje zabytku i zabytku archeologicznego.

Od lat toczy się dyskusja nad tym, co zabytkiem jest, a co nim nie jest. Nikt jak dotąd nie potrafi jednoznacznie określić, gdzie znajduje się granica, od której przedmiot staje się zabytkiem. Żaden z wojewódzkich konserwatorów zabytków nie potrafił na to pytanie odpowiedzieć, choć decyzja o zabytkowości danego przedmiotu właśnie do nich należy! Odpowiedzią zazwyczaj jest zacytowanie ustawowej definicji, której prawdopodobnie sami nie rozumieją. Obowiązujące definicje zabytku nie przystają do czasów współczesnych i stanowią wielkie pole do nadużyć.
Ustawodawca nie przewidział, że pojawi się zjawisko zwane detektoryzmem. Nie przewidział również, że tak uznaniowa granica doprowadzi do wielu patologii w systemie ochrony zabytków takich jak na przykład wyłudzenia państwowych pieniędzy poprzez konserwację współczesnych śmieci, czy wyburzanie zabytkowych obiektów.
Nieprzystające do czasów współczesnych definicje zabytku doprowadziły również do wielu zagrożeń dla zwykłych obywateli. Często stawiane są im zarzuty prokuratorskie za posiadanie lub nabycie przedmiotów uznanych za zabytki wbrew wszelakiej logice. Dzieje się tak głównie dlatego, że podobne przedmioty podczas badan inwestycyjnych zostały zakwalifikowane jako zabytek archeologiczny, choć nim nie były, ale można było w ten sposób wyłudzić kilkadziesiąt złotych za konserwację takiego uzabytkowionego przedmiotu.

Poniżej przedstawiamy próbę podjęcia rozwiązania tego problemu poprzez zaproponowanie logicznego podziału. Prezentowane rozwiązanie w jasny sposób oddzieliłoby zabytki od przedmiotów współczesnych. Poniższa rozprawka została opracowana przez zaprzyjaźnionego poszukiwaczom archeologa. Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.

Jacek Wielgus
PZE

Definicja według słownika

Według słownika PWN zabytek to: "stara i cenna rzecz lub budowla o dużej wartości historycznej i naukowej", a według WSJP zabytek to: "obiekt lub przedmiot mający szczególną wartość ze względu na wiek lub walory estetyczne". Upraszczając, w obydwu przypadkach mamy więc dwa, współzależne!!! od siebie wyznaczniki zabytku - coś starego (rzecz, przedmiot, obiekt, budowla) i jednocześnie cennego (wartość historyczna, naukowa, estetyczna).

Prawdopodobnie, nie bez powodu, twórcy tych definicji wskazali na współzależność obydwu słów. Nie wszystko bowiem co stare jest zabytkiem i nie wszystko co cenne tym zabytkiem jest.

Sięgnijmy po przykład. Moja kurtka z lat 70-tych jest stara. Aby stała się zabytkiem powinna być cenna z uwagi na wartość historyczną, naukową lub estetyczną.

Cenne, to według słownika PWN "mające dużą wartość materialną lub mające duże znaczenie", a historyczne to historia, czyli "nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej".

Reasumując, powstaje więc definicja zabytku historycznego, czyli czegoś starego, mającego duże znaczenie dla badania działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej. Dolna granica definicji zabytku historycznego jest oczywista i przechodzi płynnie w górną granicę definicji zabytku archeologicznego - wyznaczają ją pierwsze źródła pisane mogące udokumentować działania i wytwory ludzkie, tu zaczyna się historia, a kończy archeologia.

Gdzie jednak znajduje się górna granica tej definicji? Gdzie kończy się zabytek historyczny, a zaczyna moja kurtka? Konsekwencja i logika nakazuje wyznaczyć analogiczną do źródeł pisanych granicę, w oparciu o źródła drukowane, fonograficzne, filmowe i cyfrowe.

Moja kurtka jest jedną z wielu kurtek, w które rodzice w latach 70-tych ubierali swoje dzieci. Na dowód tego mamy liczne zdjęcia z placów zabaw i zimowisk. Identyczne kurtki dokumentowała nagminnie polska kronika filmowa. Mało tego - mamy krawieckie wykroje tych kurtek i szczegółową specyfikacje użytych do ich produkcji tkanin. Czy mając tak "udokumentowaną" kurtkę zainteresuję nią jakieś muzeum? Może jeśli nie w formie ekspozycji powinna mimo to trafić do muzealnego magazynu i zostać skrzętnie zainwentaryzowana? Nie - ponieważ nie ma dużego znaczenia dla badania działań i wytworów ludzkich. Jest jedynie jednym z wielu materialnych świadectw epoki PRl-u poświadczonym drukiem, fotografią i filmem. Może więc ma wartość naukową? Jest przecież częścią historii przemysłu odzieżowego. Może student wydziału wzornictwa ASP zechce poświęcić im swoją pracę dyplomową? Być może tak, ale czy potrzebna mu będzie do tego analiza wszystkich wyprodukowanych, identycznych kurtek? Nie - ponieważ wykroje, szablony, zdjęcia i filmy zapewnią mu wystarczającą bazę źródłową. Rozważania nad wartością estetyczną można pozostawić bez komentarza.

Definicja według ustawy

Inną definicję zabytku zawarto w ustawie z 2003 roku, wg której zabytek to: "nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową".

Różnice dotyczą dwóch rzeczy - zawiłości sformułowań zawartych w definicji ministerialnej w stosunku do prostego języka polonistów oraz wprowadzenia określenia "interes społeczny".
Budowla została zastąpiona nieruchomością, stare zamieniono na minioną epokę i zgodzono się co do koniecznych dla bycia zabytkiem wartości. Jakkolwiek niefortunnie to sformułowano, nadal można by się domyślać, że według ustawy, żeby coś było zabytkiem musi być jednocześnie i stare i cenne.

Jednak, o ile słowniki nie stanowią wykładni prawnej, definicje zawarte w ustawie niosą ze sobą konkretne regulacje. Jeśli są nieprecyzyjne, otwierają pole do dowolnej interpretacji przepisów i pozostawiają, zarówno ustawodawcę, jak i obywatela w sferze domysłów.

Największe kontrowersje budzą dwa zagadnienia - czy należy wprowadzić do definicji cezurę czasową dla zabytku oraz co lub kto arbitralnie zadecyduje o jego szczególnej wartości.

W pierwszym przypadku odpowiedź brzmi nie. Posługując się zarówno datami bezwzględnymi jak i względnymi zawsze będziemy musieli się odnosić do teraźniejszości, która jak wiadomo z uwagi na upływ czasu ma charakter przejściowy. Ofiarą takich zabiegów padły m.in. perełki postmodernistycznej architektury, kiedy to część środowiska konserwatorskiego ustanowiła umowną granicę zabytku na rok 1945. Z kolei określenie, że zabytkiem jest wszystko co ma więcej niż np. 100 lat może oznaczać, że moja przywoływana już wcześniej kurtka w 2070 roku spocznie w muzeum.

Ta przytoczona, abstrakcyjna w tej chwili data, powinna uświadomić nam wszystkim, że w ochronie zabytków najistotniejsza jest ich wartość w ujęciu globalnym i długoczasowym. Zabytki powinny być świadectwem naszej kultury, tożsamości, cywilizacji, a nie zbieraniną produkowanych na masową skalę przedmiotów. I tu zaczyna się odpowiedź na drugie, kontrowersyjne pytanie. Co decyduje o tym, że przedmiot czy budowla staje się zabytkiem. Można by tu sparafrazować Szymborską - tyle jesteśmy warci ile są w stanie zapłacić za naszą konserwację. Ustawodawca, podobnie jak działający z jego ramienia urzędnik, powinni mieć świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności za los wszystkich przedmiotów czy budowli określonych przez nich arbitralnie jako zabytek. Wydaje się kuriozalnie, że niedookreślenie definicji zabytku i subiektywizm w tym względzie, bardziej przyczynił się do utraty bezcennych zbiorów niż przestępcze działania. Co stoi na przeszkodzie, aby wzorem np. przyrodników stworzyć listę "gatunków chronionych" czyli kategorie przedmiotów czy budowli, których wartość jest unikatowa - ich produkcja nie miała charakteru masowego, a informacje o nich nie są udokumentowane. Bez wątpienia nie można pozostawiać decyzji o wartościowaniu przedmiotu przypadkowi.

W ustawie zawarto również definicję dodatkowej kategorii zabytku czyli zabytku archeologicznego czyli: "zabytek nieruchomy, będący powierzchniową, podziemną lub podwodną pozostałością egzystencji i działalności człowieka, złożoną z nawarstwień kulturowych i znajdujących się w nich wytworów bądź ich śladów albo zabytek ruchomy, będący tym wytworem".

Podstawowa różnica pomiędzy zabytkiem a zabytkiem archeologicznym polega na tym, że zabytkiem jest rzecz stanowiąca świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, której zachowanie leży w interesie społecznym, a zabytkiem archeologicznym jest każdy zabytek bez względu na chronologię czy wartość. Skoro jednak nie mamy jednoznacznej definicji samego zabytku, za zabytek archeologiczny należy zgodnie z intencją ustawodawców uznać każdą rzecz.

Propozycja definicji

Zabytek archeologiczny - każdy wytwór człowieka z czasów, dla których brak źródeł pisanych mogących udokumentować ten wytwór
Zabytek historyczny - cenny wytwór człowieka z czasów, dla których istnieją źródła pisane mogące udokumentować ten wytwór
Przedmiot współczesny - wytwór człowieka z czasów, dla których istnieją źródła pisane, drukowane, fonograficzne, filmowe lub cyfrowe mogące udokumentować ten wytwór


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2020, 15:09 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Cytuj:
Sięgnijmy po przykład. Moja kurtka z lat 70-tych jest stara. Aby stała się zabytkiem powinna być cenna z uwagi na wartość historyczną, naukową lub estetyczną.

Jeszcze nic straconego, może kiedyś Pan Archeolog dokona w tej kurtce jakiegoś spektakularnego odkrycia na skalę światową i kurtka jak i inne przedmioty będące własnością Pana Archeologa staną się ważnymi dla naszego dziedzictwa eksponatami w muzeum prezentującym dorobek naukowy Pana Archeologa. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2020, 21:06 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): wtorek, 8 listopada 2005, 20:00
Posty: 72
Może gdzieś nie doczytałem, ale jaki problem jest po prostu przetłumaczyć kilka definicji zabytku najbardziej rozwiniętych krajów EU i zrobić coś w ich stylu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2020, 22:17 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Prawdopodobnie wszędzie definicje będą podobne, a różne jest podejście archeologów i urzędników, u nas właśnie problemem jest wszechwładza i mentalność urzędników w nadinterpretacji przepisów i ich chroniczna niechęć do detektorystów, więc jedynie pomóc może całkowita reorganizacja urzędów WKZ.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: środa, 22 lipca 2020, 02:37 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1046
Lokalizacja: Pępek Świata
Dokładnie. Frank ma rację.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: środa, 22 lipca 2020, 10:03 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1091
Lokalizacja: Olsztyn
Rozprawka jest świetna i pogratulować autorowi jasności umysłu i racjonalnego podejścia. Mam identyczne przemyślenia stąd mój ostatni osąd co do znalezisk w Ełku. Co do propozycji definicji uzupełnił bym drugą dodając "unikatowy, stanowiący świadectwo minionych epok". Do tego dodałbym definicję "skarbu" wszak może się on składać z przedmiotów masowo produkowanych, ale jako zespół stanowi świadectwo konkretnego, czasem dramatycznego wydarzenia historycznego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2020, 19:17 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Jacek Wielgus PZE napisał(a):
Największym problemem w kwestii rozwiązań systemowych dotyczących zmian w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są definicje zabytku i zabytku archeologicznego. (...)
Zapraszamy do merytorycznej dyskusji.


Doprecyzowanie art. 109c, o szczegół „na stanowiskach archeologicznych”, o czym piszę od kilku lat i co obecnie podziela Lubuski WKZ i SNAP* :) , to niby niewielka ingerencja, która bardzo dużo zmienia, która właściwie całkowicie rozwiązuje problem, także sankcje karne nakierowuje na prawdziwych przestępców naruszających konkretne stanowiska archeologiczne, a nie z założenia robi przestępców z wszystkich właścicieli detektorów na każdym m2 naszego kraju:
Cytuj:
Art. 109c. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje "na stanowiskach archeologicznych" ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


W przypadku doprecyzowania art. 109c., pozwolenia będą wymagane wyłącznie na poszukiwania na stanowiskach archeologicznych i na intencjonalne poszukiwania zabytków w innych miejscach:
Cytuj:
Art. 36. 1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.


Po doprecyzowaniu art. 109c., nie jest konieczna zmiana definicji zabytku i zabytku archeologicznego, więc zawiły i praktycznie nierozwiązywalny problem definicji mamy z głowy.
Cytuj:
Art. 3. 1)zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;
4) zabytek archeologiczny – zabytek nieruchomy, będący powierzchniową, podziemną lub podwodną pozostałością egzystencji i działalności człowieka, złożoną z nawarstwień kulturowych i znajdujących się w nich wytworów bądź ich śladów albo zabytek ruchomy, będący tym wytworem;


Znalezione w trakcie poszukiwań przedmioty, które według naszej wiedzy mogą być zabytkami archeologicznymi przekazujemy do WKZ:
Cytuj:
Art. 33. 1. Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).


Nie każdy „wiekowy” przedmiot jest zabytkiem archeologicznym i nie każdy zabytek archeologiczny jest własnością Skarbu Państwa, tylko:
Cytuj:
Art. 35. 1. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.


*załącznik :) :
http://snap.org.pl/wp-content/uploads/Ulotka-dla-inwestor%C3%B3w.pdf


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2020, 20:44 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1046
Lokalizacja: Pępek Świata
No mniej więcej tak to powinno wyglądać. SNAP w swoich pismach i ulotkach popełnił kilka błędów, które można z powodzeniem wykorzystać. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: wtorek, 8 września 2020, 19:15 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
:roll: SNAP i definicja zabytku: http://snap.org.pl/zabytek-archeologiczny/

wybrany fragment:
Cytuj:
Ruchome zabytki archeologiczne zawsze zalegają w warstwach i obiektach archeologicznych, ale bardzo często zdarza się, że z różnych powodów wydobywane są na powierzchnię ziemi, np. w wyniku procesów naturalnych, uprawy ziemi (orka) czy prowadzenia prac ziemnych. Paradoksalnie, dzięki tym procesom, a więc częściowemu niszczeniu stanowiska archeologicznego, dowiadujemy się o jego istnieniu i tym samym możemy objąć je ochroną prawną.

Dlaczego zatem postuluje się zmianę definicji zabytku archeologicznego?

Dla niektórych środowisk (tzw. poszukiwaczy skarbów/detektorystów) najistotniejszy jest ostatni składnik definicji, czyli ruchomy zabytek archeologiczny, który pozyskują w wyniku prowadzonych poszukiwań. Żądają wyłączenia go i ujęcia w osobną definicję, najlepiej z cezurą czasową.

Na to, jako archeolodzy, nie możemy się zgodzić, ponieważ nie można jednoznacznie ustalić konkretnej daty, po której przedmioty wydobyte z ziemi przestają być zabytkami. O tym, że każda z nich jest niedoskonała (np. przełom XIX i XX wieku czy 1945 rok) wiedzą archeolodzy badający stanowiska nowożytne i współczesne. Na przykład moneta z lat 20. XX wieku znaleziona w nawarstwieniu miasta jest jednym z ważniejszych elementów w ustaleniu jego chronologii, bardziej istotnym od innych, starszych zabytków. Ta sama moneta znaleziona np. na powierzchni drogi ma mniejsze znaczenie dla archeologii. Kryterium czasowe z pewnością jest najważniejszym czynnikiem określającym zabytek (pamiątka przeszłości), jednak nie jedynym, gdyż zachowanie danego przedmiotu może leżeć „w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową” (art. 3, pkt. 1 ustawy).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Definicja zabytku
PostNapisane: środa, 9 września 2020, 08:25 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1091
Lokalizacja: Olsztyn
Co do zasady to zgadzam się z retoryką SNAP'u - zabytek wydobyty przez orkę również może wpisywać się w kontekst. Irytujące natomiast jest to, że archeolodzy włażą z butami w dziedzinę historyków. Po co zajmują się oni okresami, które z racji istniejących już technologii są świetnie opisane i udokumentowane. Lepiej by było, aby zajęli się np. pruskimi cmentarzyska mi, bo tu nadal są białe plamy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 199 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL