źródło:
https://czasopisma.uni.lodz.pl/Iuridica/article/view/3209/2808ACTA UNIVERSITATIS LODZIENSIS FOLIA IURIDICA 83, 2018
Adam Grajewski
PRAKTYKA WYKORZYSTYWANIA INTERNETU W ZWALCZANIU PRZESTĘPCZOŚCI PRZECIWKO ZABYTKOM
wybrane fragmenty:
Cytuj:
Podstawowymi źródłami dowodowymi mogą być: komputery, telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne, nośniki zewnętrzne, systemy księgowe, bazy danych, serwery i szeroko pojęte dane internetowe. Dowodami elektronicznymi mogą być na przykład dane w postaci tekstów lub informacji z forów internetowych, a także informacje ze skrzynek e-mailowych i oferty sprzedaży z portali internetowych. Dowodem mogą być dane graficzne lub numeryczne zapisane w postaci zdjęć lub filmu, rysunku, mapy albo nagranej rozmowy lub zapisu kamery internetowej.
Najczęstszym zjawiskiem, na temat którego znajdujemy liczne dowody w Internecie, jest przestępczość związana z nielegalnie prowadzonymi poszukiwaniami zabytków i nielegalnym obrotem zabytkami archeologicznymi. Dokonywane jest to za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych, forów internetowych wymieniających informacje pomiędzy poszukiwaczami zabytków lub innych portali społecznościowych, za pomocą których użytkownicy prezentują przedmioty uzyskane w trakcie działalności przestępczej.
Często przedmiotem kolekcjonerów oraz poszukiwaczy zabytków jest broń i inne pamiątki stanowiące wyposażenie żołnierskie. Przedmioty takie są najczęściej oferowane na internetowych portalach aukcyjnych, a także prezentowane i omawiane na specjalistycznych dyskusyjnych forach internetowych. Często wejście w posiadanie takich przedmiotów, co wynika z dotychczasowej praktyki, jest ściśle powiązane z prowadzeniem poszukiwań z wykrywaczem metalu.
W związku z czynnościami prowadzonymi przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi związanymi z informacją w sprawie osób dokonujących nielegalnych poszukiwań zabytków, dokonano przejrzenia filmów zamieszczonych na internetowym portalu youtube.com. (...) Ponadto ustalenia potwierdziły liczne zabytki archeologiczne zarejestrowane na filmie, znalezione przez bohaterów filmu za pośrednictwem wykrywacza metalu. Na pozostałych filmach również widoczne są osoby, które z wykrywaczami metalu poszukują zabytków. (…) Po dokonaniu analizy materiału filmowego oraz materiałów zamieszczonych na innych dostępnych portalach internetowych w postaci zdjęć i filmów umieszczanych przez te osoby podjęto próbę identyfikacji tych osób. Na podstawie zgromadzonego materiału prokuratura wydała postanowienia o przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych i zatrzymaniu jedenastu osób biorących udział w tym procederze. W trakcie czynności zatrzymano dużą ilość zabytków, militariów, a także amunicję.
Niepokojący obecnie jest wzrost liczby kolekcjonerów zainteresowanych poszukiwaniami militariów. Zjawisko to stanowi poważne zagrożenie dla materialnych pozostałości historii okresu I i II wojny światowej, które coraz częściej jest dostrzegane przez służby konserwatorskie.