Nie zagłębiajmy się zbytnio w szczegóły w jaki sposób kolega namierzył te skorupy? Przyjmijmy, że obserwował cykl godowy jakiegoś robaczka na okolicznych polach lub szykujące się do odlotu żurawie...Zbieranie grzybów w lesie to akurat kiepskie alibi w przypadku skorupek ( na wielu hektarach) i żaden konserwator nie da temu wiary.
Jednak jest konkretne pytanie o to jak wygląda nagradzanie za przypadkowe znaleziska w tym kraju?
Od razu mówię 1978mariusz, że raczej źle zrozumiałeś pana z NIDu, który mówi, "że tak i że mam się dogadać z tymi co będą już tam kopać ". Ty nie możesz się z nikim dogadywać w tym temacie. Jemu raczej chodziło,że to zależy od tego co zostanie znalezione w przypadku gdy będą prowadzone badania? A to czy w ogóle będę prowadzone to jest patykiem na wodzie pisane. To wcale nie jest takie oczywiste. Nie słyszałam w każdym razie, żeby za same skorupki dawali nagrody. Także kolego nie nastawiaj się zbytnio. ;)
Tutaj masz trochę informacji o samej procedurze przyznawania nagród. Trzeba pamiętać, że minister decyduje ale to WKZ-et wnioskuje o przyznanie nagrody:
Procedura przyznawania nagród ma kilka etapów. Pierwszym jest złożenie wniosku o przyznanie nagrody. Jak zawsze w przypadku obiektów zabytkowych osobą decyzyjną w tej sprawie jest wojewódzki konserwator zabytków. On określa czy znaleziony obiekt spełnia definicję zabytku i od niego zależy decyzja w sprawie wniosku. Musi też ustalić okoliczności odkrycia i skompletować dokumenty, które trafią do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ministerstwie wniosek jest wstępnie weryfikowany. Następnie dokumentacja trafia do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie wydawana jest opinia, której najważniejszym elementem jest opis naukowy znaleziska wykonany przez jednego z rzeczoznawców Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. archeologii. Rzeczoznawcy ministra to grupa ekspertów różnych dziedzin związanych z dziedzictwem, powołana do wydawania opinii w sprawach ochrony zabytków. Po wydaniu opinii przez rzeczoznawcę i NID, minister podejmuje decyzję o nagrodzie. Przepisy mówią, że nagrodą może być dyplom, a gdy zabytek ma znaczną wartość historyczną, artystyczną lub naukową, przyznawana jest nagroda pieniężna.Źródło:https://archeologia.com.pl/2019/04/01/nagrody-za-odkrycie-zabytku-archeologicznego/
Natomiast poniżej podaję informacje dotyczące przyznawania nagród za lata 2012-2018. Tych informacji nie ma w necie bo ostatnie opublikowane przez ministerstwo dane pochodzą z 2012 roku . Nowe dane PZE pozyskał w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną.
Nie mogę wkleić całego pisma więc chociaż tabelka:
Załącznik:
Nagrody.JPG
Teraz będziemy się dowiadywać ile było przyznanych nagród za zgłoszenie znalezisk nieprzypadkowych ? :D
Jak znajdę chwilę to Ci
1978mariuszwyślę na PW dane z ostatnich trzech lat dotyczące Twojego regionu. Muszę to wygrzebać z czeluści .