Teraz jest sobota, 11 maja 2024, 16:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Anglia, detektorysta znajduje skarb na polu rolnika
PostNapisane: czwartek, 1 lutego 2024, 21:39 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3661
Lokalizacja: Górny Śląsk
Krótki artykuł, ładnie i przystępnie opisujący odkrycie detektorysty.

30 styczeń 2024 (https://www.bbc.com/news/articles/cv2q2p515q4o)
Cytuj:
Detektorysta znajduje skarb na polu rolnika

Detektorysta zlokalizował i wykopał na polu rolnika biżuterię, która ma ponad 400 lat i została oficjalnie uznana za skarb.
W zeszłym roku.podczas poszukiwań z detektorem metali Jacob Purdie z Lancaster znalazł złotą główkę szpili na polu w Burton-in-Kendal w Cumbrii
W grudniu urzędnik hrabstwa uznał go za skarb i teraz oczekuje na jego wycenę.
„Włożyłem wiele wysiłku w poszukiwania. Podchodzę do tego bardzo poważnie i uwielbiam uzupełniać swoją kolekcję” - mówi 30-letni Purdie.
Jest agentem spedycyjnym w dokach w Lancaster, hobby poznał dzięki przyjacielowi.
Na pierwszym wyjściu znalazł „dwie kule i guzik” teraz wychodzi na poszukiwania codziennie po pracy.
W zeszłym roku odkrył filigranową złotą główkę od szpili, a zaraz potem rzadką złotą monetę ¼ Noble.
Pojedyncze złote monety nie zaliczają się do skarbów, więc pan Purdie zapłacił właścicielowi gruntu połowę jej wartości i zatrzymał monetę.
Główka szpili pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku, a ponieważ jest złota i ma ponad 300 lat, kwalifikuje się jako skarb w rozumieniu ustawy o skarbach z 1996 r.
Purdie powiedział, że gdy tylko ją zobaczył, wiedział, że jest bardzo stara - „Po prostu stwierdziłem, że muszę to zaraz zgłosić i zgłosiłem tego samego dnia” – powiedział.
Komisja Wyceny Skarbów bada obecnie znalezisko, aby określić jego wartość, a muzea zostały powiadomione o możliwości zakupu.
Purdie mówi, że miał świadomość, że główka od szpili to „rzadkie znalezisko”, że jego motywacją nie były pieniądze. „To tylko historia, dla niej żyję” - mówi.
Jego matka również interesuje się historią, ale ojciec zawsze jest ciekaw, jaką wartość ma ta historia. „Dla mnie nie ma żadnego znaczenia, ile te rzeczy są warte", "jeśli kiedykolwiek będę potrzebował pieniędzy, na pewno nie sprzedam swojej kolekcji” - mówi Purdie.

Co zrobić z zabytkowymi znaleziskami:
- Sprawdź, czy może to być skarb (https://finds.org.uk/treasure/advice/summary)
- Potencjalny skarb zgłoś lokalnemu urzędnikowi w ciągu 14 dni od znalezienia go lub uświadomienia sobie, że może to być skarb (https://www.gov.uk/treasure)
- Inne przedmioty można zgłaszać do programu Portable Antiquities Scheme (https://finds.org.uk/)
- Ekspertyzy wykażą, czy jest to skarb, a następnie biegły go wyceni.
- O możliwości zakupu zostaną powiadomione muzea.
- Jeżeli muzeum kupi to znalazca i właściciel gruntu otrzymają zapłatę po połowie kwoty, ale znalazca pod warunkiem, że miał pozwolenie na szukanie.
- Jeżeli przedmiot nie zostanie kupiony, znalazca zatrzymuje go i może sprzedać prywatnie.

Główka szpili: (https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/1107196)
Załącznik:
Zrzut-ekranu_.jpg

Warta przytoczenia interesująca definicja skarbu: (https://finds.org.uk/treasure/advice/summary)
Cytuj:
Następujące znaleziska stanowią skarb wg. ustawy, jeżeli zostały znalezione po 24 września 1997 r. (lub w przypadku kategorii 2, jeśli zostały znalezione po 1 stycznia 2003 r.):

Każdy przedmiot metalowy, inny niż moneta, pod warunkiem, że co najmniej 10 procent masy metalu stanowi metal szlachetny (to znaczy złoto lub srebro) i że w momencie znalezienia ma co najmniej 300 lat. Jeśli obiekt pochodzi z czasów prehistorycznych, będzie skarbem, pod warunkiem, że jakakolwiek jego część będzie wykonana z metalu szlachetnego.
Dowolna grupa dwóch lub więcej metalowych przedmiotów o dowolnym składzie i dacie prehistorycznej, pochodzących z tego samego znaleziska (patrz uwaga poniżej).
Dwie lub więcej monet z tego samego znaleziska, pod warunkiem, że mają co najmniej 300 lat w momencie znalezienia i zawierają 10% złota lub srebra (jeśli monety zawierają mniej niż 10% złota lub srebra, musi być ich co najmniej dziesięć). Jedynie następujące grupy monet będą zwykle uznawane za pochodzące z tego samego znaleziska: Skarby, które zostały celowo ukryte; Mniejsze grupy monet, np. zawartość torebek, które mogły zostać upuszczone lub zgubione; Depozyty wotywne lub rytualne.
Skarbem jest każdy przedmiot, niezależnie od tego, z czego jest wykonany, znajdujący się w tym samym miejscu lub znajdujący się wcześniej razem z innym przedmiotem.
Każdy przedmiot, który wcześniej byłby skarbem, ale nie mieści się w określonych kategoriach podanych powyżej. Do tej kategorii zaliczają się wyłącznie przedmioty mające mniej niż 300 lat, wykonane głównie ze złota lub srebra, które zostały celowo ukryte w celu odzyskania i których właściciele lub spadkobiercy nie są znani.

Uwaga: Przedmiot lub moneta jest częścią „tego samego znaleziska”, co inny przedmiot lub moneta, jeśli zostanie znaleziony w tym samym miejscu co inny przedmiot lub znajdował się wcześniej razem z innym przedmiotem. Znaleziska mogły zostać rozproszone, ponieważ pierwotnie zostały zdeponowane w ziemi.

Jeśli zostanie znalezione 30 lipca 2023 r. lub później, znalezisko może stanowić potencjalny skarb, jeśli nie spełnia powyższych kryteriów, ale jest wykonane przynajmniej częściowo z metalu, ma co najmniej 200 lat i zawiera w sobie wyjątkowe aspekty narodowe lub regionalne historii, archeologii lub kultury ze względu na jedną lub więcej z poniższych cech:

- jego rzadkość, jako przykład tego typu znaleziska w Wielkiej Brytanii,
- lokalizację, region lub część Zjednoczonego Królestwa, w której został znaleziony lub jego związek z konkretną osobą lub wydarzeniem,
- znalezisko może być również skarbem, jeśli samo w sobie nie zapewnia takich cech, ale po znalezieniu stanowi część tego samego znaleziska co jeden lub więcej innych obiektów i zapewnia kontekst w połączeniu z tymi obiektami.

Co powinienem zrobić, jeśli znajdę coś, co może być skarbem?
Wszystkie znaleziska potencjalnego skarbu należy zgłosić urzędnikowi w okręgu, w którym zostały znalezione, albo w ciągu 14 dni od dnia, w którym dokonano odkrycia, albo w ciągu 14 dni od dnia, w którym zdałeś sobie sprawę, że znalezisko może być skarbem. Twój lokalny łącznik ds. poszukiwań może pomóc Ci w ustaleniu, czy znalezisko stanowi potencjalny skarb, i może w Twoim imieniu zgłosić je urzędnikowi.

Zgłaszanie skarbu: (https://www.gov.uk/treasure)
Zgłaszanie innych przedmiotów do programu "Portable Antiquities Scheme": (https://finds.org.uk/)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Anglia, detektorysta znajduje skarb na polu rolnika
PostNapisane: sobota, 3 lutego 2024, 19:42 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 6 czerwca 2011, 17:10
Posty: 40
Anglia Anglią ale my to mamy dopiero skarby ;za GS 24. pl

Skrzynie czekały na otwarcie 80 lat. Cenne rzeczy ukryte były pod ziemią
- W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panom Stanisławowi Swędowi, Ryszardowi Wachowi, Jackowi Janaszczykowi i Radosławowi Godlewskiemu - mówi dyrektor Kurka. - Widać, że zmienia się świadomość społeczna z zakresu ochrony dziedzictwa historycznego.

Skarb nieznanej gospodyni został oczyszczony, a fragmenty potłuczonych naczyń sklejono. Wyczyszczono również paterę i posrebrzane sztućce. Niestety, nie wszystko udało się uratować.

- Mimo wszystko depozyt i tak robi wrażenie - mówi Grzegorz Kurka. - Teraz skupimy się na inwentaryzacji. Udało się zidentyfikować sygnatury firm, z jakich pochodziła ceramika. To Bavaria, ale też Bavaria Waldershof. Ta druga firma to współpracowała nawet z Rosenthalem.

Sygnatura „Bavaria” założona została w 1881 w Arzberg przez Eduarda Schumanna (1822-1884). Od 1923 do 1994 roku firma nosiła nazwę Porzellanfabrik Carl Schumann AG.

Sygnatura „Bavaria Waldershof”, „Bavaria Johann Haviland” - Porzellanfabrik Waldershof” założona została w 1907 roku przez Johanna Havilanda (1883-1961) w Waldershof z inicjatywy jego ojca. Od 1937 roku firma była częścią grupy Rosenthal.

Dodajmy, że nie jest to pierwszy depozyt w kamieńskim muzeum. Latem 2018 roku otwarto metalową bańkę z II wojny światowej. Depozyt został przekazany do muzeum przez Jana Orlińskiego, szefa Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” Kołobrzeg. Został on przypadkowo odkryty podczas prac ziemnych prowadzonych przy poniemieckim gospodarstwie przez właściciela posesji, który następnie ofiarował go kołobrzeskiej grupie „Parsęta”. Co było w środku? Tekstylia: sukienki, bielizna, hafty, szlufki od paska, a więc coś, co miało większą wartość w czasie wojny niż pieniądze.
To jest dobra ilustracja w jakiej głupocie my żyjemy, Już mi się nie chce ani śmiać ani płakać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Anglia, detektorysta znajduje skarb na polu rolnika
PostNapisane: sobota, 3 lutego 2024, 19:43 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 6 czerwca 2011, 17:10
Posty: 40
Anglia Anglią ale my to mamy dopiero skarby ;za GS 24. pl

Skrzynie czekały na otwarcie 80 lat. Cenne rzeczy ukryte były pod ziemią
- W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panom Stanisławowi Swędowi, Ryszardowi Wachowi, Jackowi Janaszczykowi i Radosławowi Godlewskiemu - mówi dyrektor Kurka. - Widać, że zmienia się świadomość społeczna z zakresu ochrony dziedzictwa historycznego.

Skarb nieznanej gospodyni został oczyszczony, a fragmenty potłuczonych naczyń sklejono. Wyczyszczono również paterę i posrebrzane sztućce. Niestety, nie wszystko udało się uratować.

- Mimo wszystko depozyt i tak robi wrażenie - mówi Grzegorz Kurka. - Teraz skupimy się na inwentaryzacji. Udało się zidentyfikować sygnatury firm, z jakich pochodziła ceramika. To Bavaria, ale też Bavaria Waldershof. Ta druga firma to współpracowała nawet z Rosenthalem.

Sygnatura „Bavaria” założona została w 1881 w Arzberg przez Eduarda Schumanna (1822-1884). Od 1923 do 1994 roku firma nosiła nazwę Porzellanfabrik Carl Schumann AG.

Sygnatura „Bavaria Waldershof”, „Bavaria Johann Haviland” - Porzellanfabrik Waldershof” założona została w 1907 roku przez Johanna Havilanda (1883-1961) w Waldershof z inicjatywy jego ojca. Od 1937 roku firma była częścią grupy Rosenthal.

Dodajmy, że nie jest to pierwszy depozyt w kamieńskim muzeum. Latem 2018 roku otwarto metalową bańkę z II wojny światowej. Depozyt został przekazany do muzeum przez Jana Orlińskiego, szefa Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” Kołobrzeg. Został on przypadkowo odkryty podczas prac ziemnych prowadzonych przy poniemieckim gospodarstwie przez właściciela posesji, który następnie ofiarował go kołobrzeskiej grupie „Parsęta”. Co było w środku? Tekstylia: sukienki, bielizna, hafty, szlufki od paska, a więc coś, co miało większą wartość w czasie wojny niż pieniądze.
To jest dobra ilustracja w jakiej głupocie my żyjemy, Już mi się nie chce ani śmiać ani płakać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL