Teraz jest wtorek, 23 kwietnia 2024, 16:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 maja 2010, 18:58 
Offline
Mr. Sturmgewehr

Dołączył(a): sobota, 5 marca 2005, 20:18
Posty: 954
Witam po dluzszej przerwie

Moze to nie artykul, ale tez ciekawe

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/4 ... palna.html

Cytuj:
Pistolet z niesprawną lufą nie może być traktowany jak broń palna

Istotne części broni lub amunicji mogą być uznane za broń palną tylko wówczas, gdy są niebezpieczne dla życia lub zdrowia i są zdolne do wystrzeliwania pocisków.

Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję. Tak stanowi ustawa z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są szkielet broni, baskila, lufa, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.

Według Sądu Apelacyjnego w Katowicach posiadacz części broni palnej nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, nawet jeśli nie ma pozwolenia na broń. Dla przypisania posiadaczowi części broni palnej odpowiedzialności przewidzianej w art. 263 par. 2 kodeksu karnego nie jest wystarczające ustalenie, że znajdują się w jego władaniu części takie jak lufa, bębenek czy komora zamkowa. Muszą być one niebezpieczne dla życia lub zdrowia, zdolne do wystrzeliwania pocisków i rażenia na odległość. Cechy gotowości będą zatem posiadać w rozumieniu ustawy o broni i amunicji tylko te części broni palnej, które wykazują sprawność i funkcjonalność techniczną pozwalająca na ich bezpośrednie wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem. Według orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Katowicach posiadanie skorodowanej broni o zakrzywionej lufie i niesprawnym mechanizmie spustowym nie może być więc karane.

Sygn.akt II AKa 397/09


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 maja 2010, 19:14 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
Gdyby w Polsce obowiązywał precedens sprawa wykopków została by rozwiązana raz na zawsze.
A tak dalej niedouczony prokurator do spółki z policją będzie próbował wciskać ciemnota pt. "arsenał broni".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 maja 2010, 19:18 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): środa, 13 stycznia 2010, 11:41
Posty: 281
Lokalizacja: Warszawa
Ale poniewaz w Polsce nie ma prawa precedensowego to ten wyrok dla innych nic niestety nie znaczy :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 maja 2010, 19:38 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
Znaczy. Ta sprawa i kilka poprzednich zakończonych podobnymi wyrokami opiera się po prostu na logicznej analizie przepisów i dla każdego może być wzorem strategii prawnej "w razie czego".
Artur


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 14:02 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): niedziela, 1 stycznia 2012, 20:40
Posty: 271
Lokalizacja: Francja
Ja moze troche odnowie temat, bo dawno nie pisano w tym watku. Mieszkajac za granica, posiadam kilka sztuk broni zdekowanej. Probowalem wyrobic cos jak paszport dla broni, tak jak robia to mysliwi. Po rozmowie w prefekturze w Nimie, nie bylo najmniejszego problemu. Tydzien pozniej przyjechalem na umowione spodkanie i okazalo sie ze paszportu mi nie wydadza, bo po terenie U.E. bez przeszkod moge sie z czyms takim poruszac przekraczajac granice. Nie udalo mi sie jednak wytlumaczyc ze Polska, pomimo ze w unii, to jednak tam jest troche inaczej. Ale do rzeczy:
W trakcie urlopu w Polsce, chcialbym wziasc czynny udzial w zlocie rekonstrukcyji historycznych. Czy wie ktos moze jak zalatwic pozwolenie na jednorazowy wjazd i wyjazd z bronia deko na teren Polski, bez zbednych problemow z :cop ? Zaznaczam, ze posiadam staly adres we Francji, nawet wszystkie dokumenty odnoscie certyfikatow o neutralizacji, juz przetlumaczylem na jez. polski. Rejestracja w Polsce mnie interesuje. Jesli ktos moze pomoc, to z gory dziekuje za odpowiedz.
Ps: Kontaktowalem sie z Ambasada Polski, ale od ponad miesiaca, nikt mi nie odpisal, pomimo zabewnien o uzyskaniu odpowiedzi...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: wtorek, 4 grudnia 2012, 19:12 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): poniedziałek, 22 października 2012, 23:04
Posty: 7
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Paszport (Europejska Karta Broni) były najlepszy, bo nasi super poszukiwacze bandytów mogą potrzebować 'sukcesu' do statystyki. A najlepiej to kup broń sprawną - do niej bez problemu dostaniesz paszport i możesz przyjeżdżać. Pamietaj, że potrzebne jest zaproszenie....

Jeśli miałbyś kwity na potwierdzenie zdekowania i zaproszenie, to też nie powinno być problemów (a przynajmniej powinno dać się z nich wywinąć).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: niedziela, 6 lipca 2014, 15:37 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): niedziela, 1 stycznia 2012, 20:40
Posty: 271
Lokalizacja: Francja
Czesc Panowie. Dawno nikt nic nie dopisal w tym watku. Czy moze cos sie ostatnio zmienilo na lepsze?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: niedziela, 6 lipca 2014, 22:20 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): czwartek, 29 marca 2012, 20:45
Posty: 326
Lokalizacja: Mirosławiec
Nawet posiadając pozwolenie na broń deko nie możesz się z nią przemieszczać po terenie RP, potrzeba dodatkowych pozwoleń ( dotyczy naszych przepisów, info po rozmowie z KWP :zb )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: niedziela, 6 lipca 2014, 22:47 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 9 stycznia 2006, 01:47
Posty: 575
EDEK:):):):) napisał(a):
Nawet posiadając pozwolenie na broń deko nie możesz się z nią przemieszczać
po terenie RP, potrzeba dodatkowych pozwoleń ( dotyczy naszych przepisów, info po rozmowie z KWP :zb )

Bzdury pleciesz, zacznijmy od tego że nie ma czegoś takiego jak pozwolenie na broń deko...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: wtorek, 8 lipca 2014, 21:03 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): niedziela, 1 stycznia 2012, 20:40
Posty: 271
Lokalizacja: Francja
Taka ciekawostka. Na poczatku roku bylem w ambasadzie R.P. w Lionie, by wymienic paszport. Zapytalem sie pani urzednik czy moge wjechac do Polski z bronia deko. Pani mi odpowiedziala, ze potrzebuje jedynie zaswiadczenie tutajszej policji, ze bron jest pozbawiona swoich cech. Zaufania do znajomosci prawa naszych urzednikow jakos nie mam, wiec przyjalem to stwierdzenie z przymruzeniem oka...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: czwartek, 17 lipca 2014, 23:11 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): czwartek, 29 marca 2012, 20:45
Posty: 326
Lokalizacja: Mirosławiec
Kolego Beryl pisząc pozwolenie mam na myśli żółtą książeczkę czyli kartę rejestracyjną broni. Czeski błąd z mojej strony, ale czemu od razu bzdury .... nie można normalnie odpisać :roll: :roll: :zb


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: czwartek, 17 lipca 2014, 23:46 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 9 stycznia 2006, 01:47
Posty: 575
Kolego Edek:), pomijając kwestię karty rejestracyjnej podaj proszę, który artykuł UoBiA lub innego aktu zabrania przemieszczania/ noszenia broni deko ? Pisząc nie zweryfikowane informacje wprowadzasz po prostu ludzi w błąd. Pani/Pan w WPA delikatnie mówiąc nie jest najlepszym źródłem informacji...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: piątek, 18 lipca 2014, 08:12 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): czwartek, 29 marca 2012, 20:45
Posty: 326
Lokalizacja: Mirosławiec
Nie mam tego mojego twierdzenia popartego żadnym artykułem jedynie tak jak pisałem wyżej, na moje zapytanie odnośnie noszenia i przemieszczania się np. na zloty militarne ( to wiadome ) odpowiedziała że niestety mogę sobie tę broń co najwyżej powiesić nad kominkiem a jak chce z tym latać to mam wystąpić o kwit na przewożenie i przemieszczanie, coś w ten deseń :ups:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Broń i amunicja pozbawione cech - ciekawe artykuły
PostNapisane: piątek, 18 lipca 2014, 16:39 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5066
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
...to mogłes jej powiedziec ze jest niedouczona pipa i co ona tam w ogole robi, bo nieodróżnia przenoszenia od noszenia, pierwsze dotyczy broni rozladowanej a drugie zaladowanej, a jak powszechnie wiedomo deka raczej sie nie da zaladowac, pomijajac szczegol ze deko posiada sie na podstawie rejestracji a nie pozwolenia na bron i zadne kwity wydawane przez WPA nic u nie maja do rzeczy ( na marginesie jakie kwity ??? ) ...zreszta trzeba bylo owej babki spytac o konkretna podstawe prawna takich kwitów , choc uwazam ze byloby to w stosunku do niej nieludzkie :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL