Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 16:05

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 707 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 19 marca 2019, 15:14 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 02:45
Posty: 799
"Prawdziwa plaga kleszczy wciąż jest jeszcze przed nami. Dojdzie do niej w 2020 roku"
Polscy naukowcy ostrzegają. Najpierw czeka nas plaga myszy, a później kleszczy. Dlaczego?
Dzięki polskim naukowcom zdecydowanie łatwiej będzie przewidywać kiedy i gdzie może dochodzić do inwazji kleszczy, które roznoszą bardzo niebezpieczną boreliozę. Trudno w to uwierzyć, ale kluczowe znaczenie mają żołędzie i myszy.
Według badania Lasów Państwowych niemal 40 procent Polaków w ogóle nie chodzi do lasu, nawet jeśli mieszka blisko niego, ponieważ obawia się kleszczy, które są nosicielami niebezpiecznych chorób. Nie ma się im co dziwić, ponieważ na roznoszoną przez te stawonogi boreliozę w ostatnich latach zapada coraz więcej osób.

Niestety, choroba sieje spustoszenie w organizmie, a dotychczas nie odkryto skutecznej metody jej wykrycia. Borelioza może przebiegać bezobjawowo nawet kilka lat, po czym nagle się uaktywnić. Z tego właśnie powodu jej skutków zwykle nie wiążemy z ugryzieniem kleszcza sprzed lat, a to może się źle skończyć.

Wiemy, że liczebność kleszczy na tle lat zwiększa się, ale nie każdego roku jest ich zarojenie. Prognozowanie aktywności tych pajęczaków pomoże nam uniknąć niepotrzebnego narażania się na ich ugryzienie, a co za tym idzie, zmniejszy liczbę zachorowań.
Dotychczas lekarze nie potrafili skutecznie prognozować liczebności kleszczy, ale właśnie się to zmieniło za sprawą młodych naukowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dowiedli oni, że inwazje kleszczy są związane z opadem żołędzi i myszami. Jak to możliwe?

Okazuje się, że kluczową rolę w tym temacie odgrywa tzw. rok nasienny. Dęby i buki cyklicznie co 5-8 lat, nie do końca wiadomo z jakiego powodu, jakby się ze sobą umówiły, wydają wielokrotnie więcej nasion niż zwykle. Właśnie takie zjawisko obserwowaliśmy jesienią ubiegłego roku. Dla naukowców to niezwykle cenna wskazówka.
Obserwacje wykazały bowiem, że im więcej jest w lesie żołędzi, tym więcej jest też myszy. Liczebność tych gryzoni może w roku następnym po roku nasiennym wzrastać nawet 12-krotnie. To oznacza, że w bieżącym roku musimy się liczyć z inwazją myszy.

Gdy dęby czy buki produkują bardzo dużo nasion, dostępność pokarmu dla małych ssaków drastycznie rośnie, co skutkuje zwiększeniem się liczebności ich populacji w kolejnym roku. Podobnie jak nasiona są paliwem dla liczebności małych ssaków, tak później małe ssaki dla kleszczy - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl dr Michał Bogdziewicz z Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z kolei im więcej jest myszy, tym więcej jest też kleszczy, ponieważ myszy są nosicielkami krętka boreliozy, który bardzo łatwo przekazywany jest kleszczom.

Gdy gryzoni jest bardzo dużo, kleszczom łatwiej jest odnaleźć gospodarza, co zwiększa ich przeżywalność. Co więcej, gryzonie są świetnym rezerwuarem boreliozy, oznacza to, że kleszcze żywiące się na małych ssakach mają większą szansę by zarazić się od nich krętkiem boreliozy - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl dr Michał Bogdziewicz z Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Naukowiec nie ma dla nas dobrych wieści. Prawdziwa plaga kleszczy wciąż jest jeszcze przed nami. Dojdzie do niej w 2020 roku.
Dwa lata po roku nasiennym można oczekiwać większej liczebności przenoszących boreliozę kleszczy - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl dr Michał Bogdziewicz z Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Liczebność kleszczy jest też uzależniona od warunków atmosferycznych. Bardzo gorące i suche okresy letnie są zabójcze dla tych stawonogów, podobnie jak mroźne i bezśnieżne zimy. Kleszcze najlepiej czują się w zimy łagodne, gdy chroni je pokrywa śnieżna.

To wieloczynnikowy proces, w którym pogoda odgrywa bardzo ważną rolę. Mikroklimat w warstwach roślinności zamieszkiwanej przez kleszcze jest ważnym czynnikiem regulującym ich liczebność. W naszym umiarkowanym klimacie, wysokie temperatury latem połączone z niską wilgotnością powietrza mogą prowadzić do zwiększenia się śmiertelności tych pajęczaków, gdyż poniżej pewnego progu wilgotności powietrza nie są one w stanie absorbować wody z atmosfery. Podobnie, długie zimy o wyjątkowo niskich temperaturach mogą wywołać wysoką śmiertelność kleszczy zimujących w glebie. Z drugiej strony, pokrywa śnieżna może chronić kleszcze przed niskimi temperaturami - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl dr Michał Bogdziewicz z Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wzrost średnich temperatur powietrza to bardzo niekorzystny proces, który zwiększa aktywność kleszczy i będzie stanowił dla nas problem w przyszłości.

Ocieplenie klimatu oraz coraz cieplejsze zimy są jednym z czynników uznawanych za odpowiedzialny za rozszerzanie się zasięgów geograficznych kleszczy. Zawirowania w regionalnej pogodzie mogą też prowadzić do nietypowych okresów aktywności tych pajęczaków, jak np. znane są przypadki, gdy ciepła zima w Niemczech doprowadziła do pojawienia się kleszczy w zimie - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl dr Michał Bogdziewicz z Zakładu Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... NU1uTuPnMM


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 08:40 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 19:11
Posty: 1125
Stosował ktoś tabletki z witaminą b1 ? Coś takiego https://www.domzdrowia.pl/produkt/comar ... etek-91855
Działa to ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 09:18 
Offline
Młodszy Chorąży Sztabowy
Młodszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 2 lutego 2014, 19:02
Posty: 171
Ogólnie witamina b jak łyka się codziennie to wiem że komary nie gryzą można stosować też ocet ale nie wiem jak to dokładnie działa... Michał na swoim konale mówił coś kiedys o środku na kleszcze ale nie mogę sobie przypomnieć nazwy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 09:26 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2016, 21:40
Posty: 907
Lokalizacja: woj.łódzkie
Panowie jak kogos tylko cos niepokoi to róbcie testy bo to jest naprawde złosliwa bestia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 09:38 
Offline
Młodszy Chorąży Sztabowy
Młodszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 2 lutego 2014, 19:02
Posty: 171
Mnie nie bardzo łapią no miałem kilka razy ale to częściej po wypadkach na jagody za to moja bratowa 22 sztuki nimfy wokół kostki ale to tak jest jak ktoś idzie na zrąb z gołą nogą


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 09:46 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2016, 21:40
Posty: 907
Lokalizacja: woj.łódzkie
Mnie jeden ale skutecznie(4-5 lat temu) i to w ogrodzie..............wyszło teraz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 10:24 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 3 marca 2018, 19:19
Posty: 926
krzysiekk napisał(a):
Panowie jak kogos tylko cos niepokoi to róbcie testy bo to jest naprawde złosliwa bestia

Trzeba mieć też świadomość że refundowane badania w Polsce na boreliozę są tak pewne jak wyrzucenia orła/reszki monetą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 10:27 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): niedziela, 27 grudnia 2009, 20:50
Posty: 920
Lokalizacja: Warszawa
Stąd powtarza się je w odstępie czasowym, by zminimalizować ryzyko błędu. Wszystkim którzy chodzą po krzakach polecam rosyjskie ubrania firmy Bioton. Używa je Gazprom w głębokiej Syberii. Kurtki są nasączone neurotksyną i mają mechanicznie pułapki w postaci naszytych obramówek. Pajęczak wchodzi w taką kieszeń i ginie. Kaptur ma daszek i siatkę p moskitierę. Wszystko ma specjalne dodatkowe podszewki wkładane w spodnie. Nie ma szans, żeby coś wlazło. Rhinskyn też robi podobne rzeczy w postaci bielizny. Od 8 lat chodzę po lesie i zero problemów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 10:37 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): środa, 1 czerwca 2016, 21:40
Posty: 907
Lokalizacja: woj.łódzkie
boniek napisał(a):
krzysiekk napisał(a):
Panowie jak kogos tylko cos niepokoi to róbcie testy bo to jest naprawde złosliwa bestia

Trzeba mieć też świadomość że refundowane badania w Polsce na boreliozę są tak pewne jak wyrzucenia orła/reszki monetą.

Skierowanie na podstawowy test mozna dostac od lekarza rodzinnego bez problemu-choc musiałem o to prosic bo twierdziła ,ze nie mam objawów ale sie uparłem i wypisała.A juz na pózniejsze testy musiałem zapłacic sam(3 testy-ok.370 zł)-zalezało mi na czasie.
Ps.Mozna po ugryzieniu wyjąc kleszcza i jego dac na badania czy jest "wsciekły"

Cytuj:
Badania serologiczne krwi nie zawsze dają jednoznaczne wyniki i potwierdzenie czy po ugryzieniu kleszcza rozwija się borelioza. Dlatego coraz częściej wykonywane jest badanie kleszcza w kierunku boreliozy. Koszt badania kleszcza w laboratorium to około 150 zł, a test z apteki, który umożliwia analizę kleszcza to 70 zł.


Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, która wciąż jeszcze stwarza problemy diagnostyczne. Badania w kierunku boreliozy wykonywane są najczęściej po ukąszeniu kleszcza, gdy na skórze pojawi się charakterystyczna zmiana – rumień wędrujący. W wielu przypadkach rumień się nie pojawia, co sprzyja rozwojowi kolejnych stadiów choroby. Potwierdzeniem zakażenia bakterią Borrelia burgdorferi są testy laboratoryjne: badanie krwi w kierunku obecności przeciwciał oraz badania molekularne metodą PCR, które wykrywają obecność antygenów bakterii.

Ograniczeniem metod serologicznych jest możliwość wykonania badania dopiero po 3–4 tygodniach od zakażenia, ponadto oznaczanie przeciwciał obciążone jest występowaniem wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych. Poza badaniem pacjenta możliwe jest także badanie kleszcza metodą PCR w celu wykrycia DNA Borrelia spp. Badanie kleszcza oferowane jest przez laboratoria diagnostyczne, ponadto w aptekach dostępny jest domowy test umożliwiający zbadanie kleszcza.

Badanie kleszcza – kiedy wykonać?
Nie każde ukąszenie kleszcza prowadzi do zakażenia krętkami boreliozy. Wynika to z faktu, że nie każdy kleszcz jest nosicielem Borrelia burgdorferi, ponadto nawet ukąszenie przez zainfekowanego kleszcza nie oznacza transmisji zakażenia. Z tego względu badanie kleszcza nie jest uznawane za metodę diagnostyczną boreliozy. Jaka jest zatem zasadność wykonania takiego badania?

Największe ryzyko boreliozy towarzyszy długotrwałym ukąszeniom, gdy kleszcz pozostawał wkłuty przez co najmniej kilkanaście godzin. Podstawowym wskazaniem do wykonania analizy kleszcza w kierunku boreliozy jest zatem znalezienie na ciele dużego, opitego krwią kleszcza. W przypadku, gdy do ukąszenia doszło tuż przed odnalezieniem kleszcza na ciele, badanie kleszcza może nie być zasadne.

Jaka jest cena badania kleszcza?
Gdzie można zbadać kleszcza wyjętego z ciała? Badania kleszcza wykonywane są w coraz większej liczbie laboratoriów. Ile kosztuje badanie kleszcza? Cena badania kleszcza po jego usunięciu to około 150 zł. Niekiedy w poszczególnych miastach organizowane są czasowe akcje, umożliwiające badanie kleszcza za darmo. Wówczas informacji o tym, gdzie oddać kleszcza do badania można poszukiwać w Internecie czy placówkach ochrony zdrowia. Skuteczność tych badań w wykrywaniu choroby jest wysoka.

Test na boreliozę z apteki
Jeśli wykonywany jest domowy test badający kleszcze, po usunięciu kleszcza umieszcza się go w probówce i zalewa specjalnym buforem. Po rozgnieceniu kleszczu i uwolnieniu bytujących w jego jelitach bakterii, kroplę płynu przenosi się na płytkę testową. W przypadku obecności bakterii boreliozy pojawia się barwny pasek. Cena testu to około 40–70 zł.

To badanie nie jest refundowane, nie można go wykonać na NFZ za darmo.

Kleszcz do badania – jak go przygotować?
W celu zbadania kleszcza w kierunku boreliozy konieczne jest umiejętne usunięcie kleszcza. Najbardziej polecaną techniką usuwania kleszcza jest wykorzystanie wąskich szczypczyków. Należy nimi uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie usunąć kleszcza w kierunku zgodnym z osią wkłucia kleszcza. Po usunięciu kleszcza miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem do odkażania skóry. Niewskazane jest wykonywanie ruchów obrotowych czy uciskanie ciała kleszcza, gdyż sprzyja to przedostaniu się bakterii boreliozy wraz ze ślina kleszcza.

Analiza kleszcza – gdzie wysłać?
Usunięty kleszcz powinien być umieszczony w zamykanym pojemniczku i dostarczony do laboratorium. Niekiedy nie ma potrzeby osobistego dostarczenia kleszcza, istnieje bowiem możliwość wysyłki. Wówczas kleszcz powinien być umieszczony na zwilżonym waciku kosmetycznym, a następnie włożony do strunowego woreczka foliowego. Przesyłkę należy umieścić w bąbelkowej kopercie. Informacji o tym, gdzie wysłać kleszcza udziela laboratorium. Pomocny w uzyskaniu informacji może być także Sanepid. W większości dużych Polskich takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Łódź, są laboratoria przyjmujące takie próbki.

Na czym polega badanie kleszcza w kierunku boreliozy?
Diagnostyka boreliozy na drodze badania kleszcza opiera się na metodzie PCR. Jest to badanie molekularne, w którym detekcji podlega materiał genetyczny bakterii Borrelia burgdorferi, a także innych chorobotwórczych bakterii Borrelia. Test ten jest metodą bardzo czułą i swoistą, umożliwiającą wykrycie nawet niewielkich ilości DNA krętka. Na wynik testów kleszcza na boreliozę czeka się od jednego do nawet 10 dni roboczych, zazwyczaj czas oczekiwania na wynik badania to kilka dni roboczych.



Dodatni wynik badania kleszcza – co oznacza?
Uzyskanie dodatniego wyniku badania kleszcza w kierunku boreliozy nie jest jednoznaczne z wystąpieniem choroby u człowieka. O czym zatem informuje takie badanie molekularne? Borelioza może wystąpić, ale nie musi. Zazwyczaj w przypadku dodatniego wyniku badania kleszcza lekarz wstrzymuje się z wdrożeniem antybiotykoterapii do momentu wystąpienia objawów zakażenia. Niekiedy jednak antybiotyk jest włączany od razu.

https://wylecz.to/badania-diagnostyczne ... a-badanie/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 10:58 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 3 marca 2018, 19:19
Posty: 926
Badania:

Mi z badań ELISA i Western-blot wyszło że boreliozy nie mam, następnie zrobiłem badanie LTT (500zł) próbki wysyłają do Niemiec i tam badają - wyszedł wynik dodatni. Nasz kraj nie wykonuje takich badań:
Cytuj:
... test LTT nie jest rekomendowanym badaniem w diagnostyce boreliozy z Lyme przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, ponieważ test ten wymaga jeszcze walidacji (czyli potwierdzenia jego wiarygodności) w tej jednostce chorobowej.
Wg mnie bardziej chodzi w naszym kraju o taką "walidację":
Cytuj:
Test LTT jest bardzo wymagającym badaniem laboratoryjnie. Wymaga drogiego i nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego oraz doświadczenia personelu wykonującego badanie.
Dodatkowo zrobiłem też diagnostykę biorezonansem - wynik dodatni. Następnie powtórzyłem ELISA i Western-blot i tym razem wyszedł wynik dodatni obu. Nadmieniam że do ukąszeń kleszczy doszło kilka lat temu.

Leczenie (lub jego brak):

Co do leczenia w moim przypadku: czystek (kreteński) do każdej herbaty (proporcje herbata-czystek 1:1) - 2 lata. Po ostatnich badaniach biorezonansem - borelioza zaleczona. Kontynuuję leczenie czystkiem i od niedawna leczenie biorezonansem tak by dobić dziada. Czy pomógł w tym czystek? Nie wiem, ale nic innego nie stosowałem, być może sam organizm intensywnie i skutecznie zwalcza tę bakterię. Nadmienię jeszcze, że był czas gdy do poruszania się potrzebne były mi kule (stawy biodrowe z ograniczoną ruchomością i silnym bólem) ale na antybiotyki się nie zdecydowałem... Obecnie całymi dniami napier.... z wykrywaczem ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 18:26 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): wtorek, 20 marca 2018, 10:33
Posty: 75
Lokalizacja: Galicja
Powiem wam , że spróbowałem się posmarować skórką od pomarańczy , oczywiście ją gotowałem jakiś czas . Póki co działa , ale może to przypadek?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 18:38 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 3 marca 2018, 19:19
Posty: 926
Co do samego odstraszania kleszcza na działce to potwierdzam, że wrotycz (takie śmierdzące zioło) działa... mam parę arów z tym rosnącym śmierdzielem i nigdy tam kleszcza nie uświadczyłem ale coś za coś. Przy koszeniu czuć jego moc ;) Być może da się go jakoś użyć do ochrony naszego ciała.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 22:17 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 3 kwietnia 2019, 20:15
Posty: 102
Zrób zdjęcie tego badyla, dowiemy się co to jest :1 Z tego badyla można zrobić wywar (ekstrakt-koncentrat) i spróbujemy, a że capi to nic, byleby było skutecznie.
W tym roku lekka zima była...więc kleszczy aż szok :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 23:17 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
SamotnyWilk napisał(a):
.
W tym roku lekka zima była...więc kleszczy aż szok :(

Pewnie masz Wilk rację, zmiany klimatu bardzo im służą - ale one podobno rozmnażają się cyklicznie.Tak czytałem.
Apogeum ma przyjść w przyszłym roku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: UWAGA KLESZCZE
PostNapisane: wtorek, 7 maja 2019, 23:31 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 3 kwietnia 2019, 20:15
Posty: 102
Nawet w tamtym roku, kupiłem kilka perliczek (uwielbią kleszcze i odstraszają szczury)...to i tak kropla w morzu.
Jak była mroźna zima co trzymała prawie do maja o połowę było mniej.
Aż strach pomyśleć co będzie za rok, oby była mroźna zima, to wymrozi większość robactwa, i będzie bardziej optymistycznie niż zapowiadają :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 707 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL