Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 21:11 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 3 maja 2017, 20:40
Posty: 12
Lokalizacja: Świskieętokrzy
Cytuj:
Wkrótce opracujemy taki tutorial.

Jest taki poradnik
https://www.detect.pl/mapy-do-wniosku-w ... 1wHA37yH0U


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 21:36 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
tomten napisał(a):
Witam, kontynuuję wątek ponieważ nareszcie dostałem moje pierwsze pozwolenie. :1
Wszystkie formalności udało mi się załatwić korzystając z Profilu Zaufanego, mapy topo kupiłem też przez internet w formie cyfrowej.
Przeciągnęło się ponieważ niezaakceptowali map z geoportalu, musiałem też poprawić program poszukiwań.
Wyłączyli jedną działkę (stanowisko archeo), plus jest taki że nie musiałem robić rozpoznania archeologicznego terenu sami wskazali gdzie nie kopać.
Termin do końca 2022, głębokość poszukiwań do 30cm. dla mnie ok.
Mam pytanie dotyczące powiadamiania WKZ( w załącznikach), jak to ogarniacie ,jeżeli w tygodniu wyjdę pięć razy to pięć powiadomień ? jak to u Was wygląda?


"Każdorazowo" to niedopuszczalny zapis...O wyjściu w teren powiadamiasz tylko raz na początku oraz każdorazowo gdy zmieniasz listę osób, zawsze na minimum dwa dni przed zaistnieniem tego faktu. Poniżej fragment wytycznych z 29 stycznia 2020 r.

W analogicznej, pisemnej formie realizowany winien być warunek określony w § 19
ust. 1 pkt 7 rozporządzenia, zobowiązujący wnioskodawcę do zawiadomienia wojewódzkiego
konserwatora zabytków albo dyrektora urzędu morskiego o terminie rozpoczęcia
i zakończenia wskazanych w pozwoleniu poszukiwań zabytków, przynajmniej 2 dni
przed dniem rozpoczęcia poszukiwań. W tym miejscu wyjaśnić trzeba, że zawiadomienie
o rozpoczęciu i zakończeniu poszukiwań dotyczy pierwszego podjęcia działań wskazanych
w pozwoleniu i ich ostatecznego zakończenia. Obowiązujące przepisy nie nakładają
obowiązku informowania organu każdorazowo o kolejnych etapach działań podejmowanych
zgodnie z programem poszukiwań.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 22:17 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 4 września 2019, 14:12
Posty: 35
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Dostaliśmy ze Stowarzyszeniem zgodę z Nadleśnictwa wraz z mapką i zaznaczonym obszarem poszukiwań. Przejdzie w WKZ? Nie jest z żadnej ze stron tylko oficjalnie z Nadleśnictwa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 22:20 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
LeszekzKijem napisał(a):
Cytuj:
Wkrótce opracujemy taki tutorial.

Jest taki poradnik
https://www.detect.pl/mapy-do-wniosku-w ... 1wHA37yH0U

Tak widziałam, dzisiaj chyba się pojawił. (edycja-dwa dni temu) Fajnie.
Problemem pozostaje to że mimo wszystko może nie być to wystarczające, tzn. nadal nie mamy pewności czy to są wystarczająco wiążące dane dla urzędu, ponieważ w pewnym sensie sami musimy te dane wygenerować. Urząd traktuje mapę jako dokument urzędowy. Ale dla niektórych urzędów być może wystarczy np. dla lubuskiego, dla niektórych nie. I masz babo placek. Cały czas jesteśmy w trakcie wyjaśniania kwestii map i źródeł ich pozyskiwania. Przy czym mapy dla mnie osobiście nie są najistotniejszym problemem obecnie. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 22:22 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Sarandiel napisał(a):
Dostaliśmy ze Stowarzyszeniem zgodę z Nadleśnictwa wraz z mapką i zaznaczonym obszarem poszukiwań. Przejdzie w WKZ? Nie jest z żadnej ze stron tylko oficjalnie z Nadleśnictwa.


Nie, nie przejdzie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 22:24 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 4 września 2019, 14:12
Posty: 35
Lokalizacja: Dolnyśląsk
A w WKZ nie mogą sami sobie zdobyc mapek? Mają w podaniu nr działek i zgody po co więcej?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 22:29 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 15:30
Posty: 191
dziękuję wszystkim za podpowiedzi, widzę wszystko zdecydowanie jaśniej :za


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 22:41 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Nie wiem, nie pamiętam czy wklejałam czy nie. Nowe wytyczne GKZ dość kategorycznie wypowiadają się na temat map. Wklejam tutaj tą część wytycznych dotyczącą map.



Stosownie do przepisu § 19 ust. 2 pkt 2 i ust. 5 rozporządzenia, pozwolenie
na poszukiwanie zabytków zawiera wskazanie miejsca poszukiwania zabytków z określeniem
współrzędnych geodezyjnych lub geograficznych z dokładnością do jednej setnej sekundy
dla punktów załamań obszaru poszukiwań lub nazwę albo numer obrębu ewidencyjnego
z numerami działek ewidencyjnych, a w odniesieniu do polskich obszarów morskich,
współrzędnych geocentrycznych i geodezyjnych naniesionych na morską mapę nawigacyjną,
natomiast załącznik do tego pozwolenia stanowi mapa topograficzna w skali 1:10 000
lub większej lub prezentacja kartograficzna bazy danych obiektów topograficznych
(BDOT10k), o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo
geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 276 ze zm.), a w odniesieniu
do polskich obszarów morskich, morska mapa nawigacyjna, z zaznaczonym obszarem
prowadzenia poszukiwań. W załączniku do pozwolenia w granicach obszaru prowadzenia
poszukiwań wyznacza się również strefy zakazu prowadzenia poszukiwań.
Podkreślić należy, że zarówno wnioskodawca, dołączając mapę do wniosku o wydanie
pozwolenia na podstawie § 10 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia, jak i organ wydający decyzję, mają
możliwość wykorzystania mapy o dowolnej skali, w zależności od wielkości obszaru,
czytelności mapy i zakresu poszukiwań. Muszą one jednak pochodzić ze źródła,
które dopuszcza ich użycie w postępowaniu administracyjnym, tj. zawierającego precyzyjne
dane, wiążące dla organów administracji publicznej. Oznacza to, że map topograficznych,
stanowiących załącznik do wniosku, nie można pobrać z portali internetowych opatrzonych
zastrzeżeniem, że mapy dostępne na tym portalu internetowym mają jedynie charakter
poglądowy i nie mogą zostać wykorzystane do celów administracyjnych (np. geoportal.gov.pl,
bdl.lasy.gov.pl). Każda mapa wykorzystywana w postępowaniu administracyjnym powinna
być czytelna oraz opatrzona legendą i skalą, a obszary poszukiwań i obszary z nich wyłączone
muszą zostać oznaczone precyzyjnie.
Warto mieć na względzie, że zgodnie z art. 40a ust. 1 prawa geodezyjnego
i kartograficznego, organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny
udostępniają materiały zasobu odpłatnie zgodnie z załącznikiem do ww. ustawy
oraz kalkulatorem opłat dostępnym na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji
i Kartografii. Jednakże organy administracji publicznej zwolnione są z rzeczonej opłaty
na podstawie art. 40a ust. 2 pkt 4b prawa geodezyjnego i kartograficznego, który stanowi,
że nie pobiera się opłaty za udostępnianie danych na podstawie art. 15 ustawy z dnia 17 lutego
2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zwolnienie
dotyczy więc materiałów udostępnianych w wersji elektronicznej.
Na marginesie omawianego zagadnienia wskazać należy, że przepisy § 10 ust. 3 pkt 4
rozporządzenia nie obligują wnioskodawcy do składania mapy topograficznej w większej
liczbie egzemplarzy niż jeden, co jasno wynika z zawartego w cyt. przepisie sformułowania:
„Do wniosku (…) dołącza się mapę topograficzną w skali 1:10 000 (…)”. Dodatkowe
egzemplarze organ konserwatorski może pozyskać we własnym zakresie, o czym mowa
powyżej.
Powyższe kwestie mają znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy organ konserwatorski,
w myśl § 19 ust 4 rozporządzenia, w treści wydawanego pozwolenia zadecyduje zawrzeć
warunek, polegający na zakazie prowadzenia poszukiwań zabytków w konkretnych miejscach
ze względu na ochronę zabytków archeologicznych (strefa zakazu prowadzenia poszukiwań).
Wyznaczenie takich stref pozostawiono uznaniu wojewódzkiego konserwatora zabytków,
nie ograniczając ich jedynie do zewidencjonowanych stanowisk archeologicznych.
Wyznaczenie stref zakazu poszukiwań wymaga jednak szczegółowego uzasadnienia
merytorycznego oraz precyzyjnego oznaczenia na załączniku mapowym, zgodnie z § 19 ust 4
rozporządzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2021, 23:53 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 15:30
Posty: 191
Ja pozyskałem odpłatnie mapy w formie cyfrowej ze strony www.gugik.gov.pl/pzgik/zamow-dane/mapy-topograficzne
Cena jednej mapy 10,95 potrzebowałem dwóch więc wyszło 21 zł.(godła mapy)
Wypełniłem formularz C i C2(interaktywne) można je złożyć w formie pisemnej, poprzez platformę ePUAP lub mailem:gugik@gugik.gov.pl ,później opłata na konto, udostępniają serwer ,ściągnąłem mapy na kompa i tyle.
Podałem 2 godła mapy a uzyskałem je z geoportalu.
Geoportal>Zawartość mapy>Specjalistyczna informacja geodezyjna>Sekcja map>Sekcja mapy w układzie 1992>zaznaczamy skalę 1:10000
Wyświetlają się wszystkie godła na aktualnej mapie.
Wygląda dosyć zawile ale w dobie pandemii można to ogarnąć nie wychodząc z domu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2021, 00:19 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
No tak, to na chwilę obecną PZGiK to wygodne rozwiązanie w wersji cyfrowej. Problem jest tylko taki, że mapa topograficzna jest bardzo niepraktyczna jeśli chodzi o zaznaczanie obszaru poszukiwań. No ale tak jest zawsze jak przepisy ustalają teoretycy, którzy kompletnie nie słuchają praktyków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2021, 08:58 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 15:30
Posty: 191
fakt, ale jak się nie ma :1 co się lubi to się lubi co się ma :) ,a obrys terenu wykonałem w darmowym programie paint.net ale można w zwykłym systemowym paincie, tylko ważne aby przy zakupie wybrać dobry format np TIFF, który można edytować.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2021, 10:09 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 22:34
Posty: 187
Czytam ten wątek , czytam, i przychodzi mi na myśl ta scena:

https://youtu.be/AgZ1CUFtp7A

Przepraszam za odejście od tematu, ale tak to właśnie wygląda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2021, 11:58 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Tak, dokładnie tak to wygląda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2021, 15:11 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Nie do końca, a gdzie telefon policję? :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: wnioski do WKZ
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2021, 15:37 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 3 maja 2017, 20:40
Posty: 12
Lokalizacja: Świskieętokrzy
prostozsadu :1
Od razu poprawił mi się humor, śmiechu co niemiara.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL