Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 16:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: środa, 7 grudnia 2022, 13:57 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 15:30
Posty: 191
witam, pytanie jak w tytule, z końcem roku wygasa moje pozwolenie z WKZ i nadleśnictwa.
W związku z tym, że poszukuję w pojedynkę i niezbyt często a teren jest rozległy, czy mogę wystąpić do nadleśnictwa i do WKZ o przedłużenie ważności pozwoleń bazując na dostarczonych do urzędów dokumentach.
Wysłałbym odpowiednio umotywowane wnioski z prośbą o przedłużenie pozwoleń.
Może ktoś z forumowiczów miał już takie doświadczenia i podzieli się wiedzą ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: środa, 7 grudnia 2022, 17:23 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 13 października 2009, 14:56
Posty: 1095
Lokalizacja: Warszawa
bardzo dobre pytanie, podbijam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: środa, 7 grudnia 2022, 17:56 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 28 lipca 2021, 10:09
Posty: 152
Przedłużenie pozwolenia w WKZ jest możliwe i co ciekawe :D opłata jest niższa jak za nowe.
Nie wiem jak to jest odgórnie ustalone ale, z tego co się orientuję ;), można przy przedłużaniu dodać nowe/inne tereny.

Oczywiście są to informacje bez jakichkolwiek gwarancji. B+


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: środa, 7 grudnia 2022, 19:44 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
To po co to piszesz, jak nie dajesz gwarancji rzetelności swoim informacją?

Przedłużenie i możliwe zmiany w zezwoleniu, to jest tylko dobra wola konserwatora. Opłata skarbowa może być niższa o 50%.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: środa, 7 grudnia 2022, 21:34 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 28 lipca 2021, 10:09
Posty: 152
Sam sobie odpowiedziałeś. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: czwartek, 8 grudnia 2022, 10:58 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 15:30
Posty: 191
dziękuję,
mam jeszcze pytanie dotyczące inwentaryzacji, jak najlepiej ją wykonać i co ze znalezionymi rzeczami.
Czy wystarczy dokumentacja zdjęciowa z lokalizacją czy trzeba wysłać fanty do WKZ ?
Robię to pierwszy raz a informacji na forum nie znalazłem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: czwartek, 8 grudnia 2022, 22:18 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 28 lipca 2021, 10:09
Posty: 152
Te informacje powinieneś otrzymać od Archeologa/Konserwatora.

Ja np. z reguły jeżdżę osobiście z fantami bo lubię bezpośredni kontakt i miłe pogawędki na temat znalezisk.

Inwentaryzację przeprowadzam co kilka wypadów. Zawsze mam kilka fotek "zabytku" z miejsca znalezienia i przy włączonym geotagowaniu od razu koordynanty przypisane do zdjęć.

Kiedyś opisywałem przedmioty jeszcze na polu i karteczkę wkładałem do woreczka w fantem. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: piątek, 9 grudnia 2022, 10:28 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1086
Lokalizacja: Olsztyn
tomten napisał(a):
witam, pytanie jak w tytule, z końcem roku wygasa moje pozwolenie z WKZ i nadleśnictwa.
W związku z tym, że poszukuję w pojedynkę i niezbyt często a teren jest rozległy, czy mogę wystąpić do nadleśnictwa i do WKZ o przedłużenie ważności pozwoleń bazując na dostarczonych do urzędów dokumentach.
Wysłałbym odpowiednio umotywowane wnioski z prośbą o przedłużenie pozwoleń.
Może ktoś z forumowiczów miał już takie doświadczenia i podzieli się wiedzą ?

Oczywiście, że możesz wystąpić o przedłużenie zgody nadleśnictwa i potem o przedłużenie terminu pozwolenia konserwatora zabytków. Pierwszą rzeczą co musisz zrobić to skontaktować się z nadleśnictwem (najlepiej do osoby wskazanej do kontaktu w obecnej zgodzie) z pytaniem w jaki sposób masz się do nich zwrócić o przedłużenie zgody. Niektórym nadleśnictwom wystarcza krótkie pismo gdzie trzeba powołać się na znak obecnej zgody i wskazać nowe terminy (pamiętaj, że muszą stanowić kontynuację starych bez ani jednego dnia przerwy) Niektóre nadleśnictwa wymagają złożenie nowego wniosku wg. zarządzenia DGLP nr 47 z 2018r. (skorzystaj ze starego wpisując nowe daty). Jak już dostaniesz tę zgodę to występujesz z wnioskiem do WKZ (znajdziesz go tu: http://pzeorgpl.webd.pro/poszukiwacz/) do którego dołączasz tę zgodę oraz dowód opłaty administracyjnej w wysokości 41 zł. To króciutkie pismo, w którym przywołujesz numer, sygnaturę i datę obecnego pozwolenia i wskazujesz nowy termin do którego posiadasz zgodę. Możesz też wniosek uzasadnić tym, że nie zdążyłeś zrealizować wszystkich założeń programu poszukiwań. Pamiętaj aby złożyć wniosek o prolongatę w trakcie trwania obecnego pozwolenia. W razie problemów pytaj.

Grzegorz
Biuro PZE


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: piątek, 9 grudnia 2022, 10:42 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 4 października 2013, 07:09
Posty: 1086
Lokalizacja: Olsztyn
tomten napisał(a):
dziękuję,
mam jeszcze pytanie dotyczące inwentaryzacji, jak najlepiej ją wykonać i co ze znalezionymi rzeczami.
Czy wystarczy dokumentacja zdjęciowa z lokalizacją czy trzeba wysłać fanty do WKZ ?
Robię to pierwszy raz a informacji na forum nie znalazłem.

Kolego, nie pytaj w internetach jak masz rozliczyć poszukiwania. Sposób rozliczenia wynika z decyzji pozwolenia WKZ i może różnić się znacząco od innych. Podstawowa sprawa to musisz przeczytać co zamieściłeś w programie poszukiwań i co dostałeś w warunkach pozwolenia. Rozliczenie musi być tożsame z tymi dwoma dokumentami. Jeżeli WKZ zmodyfikował ci w decyzji sposób rozliczenia, który zawarłeś w programie poszukiwań, a ty się od tej decyzji nie odwołałeś to musisz postępować zgodnie z zapisami tej decyzji. Za każdym razem głośno trąbimy o tym, aby czytać wnikliwie decyzje, które dostajecie, porównywać je z tym do czego zobowiązaliście się w programach i w razie czego odwoływać się od zawartych w nich zapisów, z którymi się nie zgadzacie. Może być taka sytuacja, że w decyzji masz zakaz wydobywania przedmiotów (tak też bywa i to nierzadko). Wówczas wysyłając zdjęcia rzeczy leżących na biurku, czy na dłoni podkładasz się konserwatorowi. Pamiętaj, że działanie wbrew pozwoleniu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2.

Przypominam
Otrzymanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na poszukiwanie to jeszcze nie jest sukces. Sukces jest wówczas gdy warunki pozwolenia dadzą wam możliwość realizacji poszukiwań w zakresie o jaki wnioskowaliście. CZYTAJCIE WARUNKI POZWOLENIA!


Grzegorz
biuro PZE


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: sobota, 10 grudnia 2022, 00:32 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): piątek, 7 października 2011, 22:17
Posty: 275
Kol. Jarzebina
Podaj proszę jakiej aplikacji używasz do geotagowania znalezisk na polu bo kilka testowałem i stwierdziłem, że potrafi być realna rozbieżność od kilku do kilkudziesięciu metrów rozbieżności między prawdziwą lokalizacją a tą odczytaną w apce. A te fałszywe koordynaty potrafią wtedy wskazać ze prowadziłeś poszukiwania na działce obok, na której już nie miałeś zgody.
Dzięki za odpowiedź


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: sobota, 10 grudnia 2022, 01:59 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 28 lipca 2021, 10:09
Posty: 152
A jeśli nie odpowiem, to nie podziękujesz? "Dzięki za odpowiedź". ;)
Taki żarcik. ;)

Oczywistym jest, że niedkoładności związane z GPS i używanymi aplikacjami istnieją, i nigdy nie jest się dokładym.

Cytuj:
A te fałszywe koordynaty potrafią wtedy wskazać ze prowadziłeś poszukiwania na działce obok, na której już nie miałeś zgody.


Jestem dokładny i zawsze trzymam się w terenu, który mi WKZ udostępnił ;), i nie widzę powodu by ktoś przypuszczał, że będę się poruszał w zakazanych terenach.
Zaufanie i takie tam.
Edit. Używam Locus Map.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: poniedziałek, 12 grudnia 2022, 23:29 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Jarzębina napisał(a):
Przedłużenie pozwolenia w WKZ jest możliwe i co ciekawe :D opłata jest niższa jak za nowe.
Nie wiem jak to jest odgórnie ustalone ale, z tego co się orientuję ;), można przy przedłużaniu dodać nowe/inne tereny.

Oczywiście są to informacje bez jakichkolwiek gwarancji. B+


Nie jest możliwe przedłużenie pozwolenia z jednoczesnym dołączeniem nowych terenów do poszukiwań. Dołączenie nowych terenów wymaga bowiem przeprowadzenia nowego postępowania administracyjnego, wyjaśniającego i oceny merytorycznych aspektów sprawy. Nie można skutecznie żądać zmiany decyzji ostatecznej w trybie art. 155 Kpa powołując się na nową okoliczność faktyczną, mającą znaczenie dla merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Taką okolicznością są bez wątpienia nowe tereny, które trzeba sprawdzić pod kątem występowania stanowisk archeologicznych a także często pod kątem udzielonych zgód zwłaszcza prywatnych właścicieli nieruchomości. To, że jakiś urząd tak robi to tylko jego wyjątkowo dobra wola ale bez uzasadnienia w przepisach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: wtorek, 13 grudnia 2022, 22:29 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 28 lipca 2021, 10:09
Posty: 152
Aśka72 napisał(a):
Jarzębina napisał(a):
Przedłużenie pozwolenia w WKZ jest możliwe i co ciekawe :D opłata jest niższa jak za nowe.
Nie wiem jak to jest odgórnie ustalone ale, z tego co się orientuję ;), można przy przedłużaniu dodać nowe/inne tereny.

Oczywiście są to informacje bez jakichkolwiek gwarancji. B+


Nie jest możliwe przedłużenie pozwolenia z jednoczesnym dołączeniem nowych terenów do poszukiwań. Dołączenie nowych terenów wymaga bowiem przeprowadzenia nowego postępowania administracyjnego, wyjaśniającego i oceny merytorycznych aspektów sprawy. Nie można skutecznie żądać zmiany decyzji ostatecznej w trybie art. 155 Kpa powołując się na nową okoliczność faktyczną, mającą znaczenie dla merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Taką okolicznością są bez wątpienia nowe tereny, które trzeba sprawdzić pod kątem występowania stanowisk archeologicznych a także często pod kątem udzielonych zgód zwłaszcza prywatnych właścicieli nieruchomości. To, że jakiś urząd tak robi to tylko jego wyjątkowo dobra wola ale bez uzasadnienia w przepisach.



Posiadając zgodę właściciela terenu, na której podstawie otrzymało się wcześniejsze pozwolenie WKZ i przylączając do prośby o przedłużenie pozwolenia dodatek o rozszerzenie terenów poszukiwań, które zawierają się we wcześniejszym pozwoleniu/zgodzie właściciela terenu(czasami niekoniecznie) ;) to raczej problemu z uzyskanieniem takiego przedłużenia nie powinno się mieć.



Tutaj ponownie napiszę: Oczywiście są to informacje bez jakichkolwiek gwarancji.
Zaznaczyłem też dość ważną część z wypowiedzi Aśka72.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: przedłużenie pozwoleń
PostNapisane: środa, 14 grudnia 2022, 01:00 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Hmm...po pierwsze to nie wiem do końca o co Ci chodzi. Jeśli od początku miałeś zgodę właściciela terenu na większą ilość działek, to dlaczego nie dostałeś na nie zgody konserwatora, to trochę mało logiczne. Po drugie, to że masz zgodę na dany teren ale część działek nie była jeszcze przedmiotem postępowania oznacza, że to postępowanie wobec nich musi zostać przeprowadzone. Konserwator musi otworzyć sobie mapę terenu, swoje teczuszki AZP i sprawdzić czy nie ma na tych działkach jakiś zewidencjonowanych zabytków. To się z kolei może wiązać z ewentualnym wyłączeniem części obszarów z poszukiwań, czyli wprowadzeniem stref zakazu prowadzenia poszukiwań i przygotowaniem do pozwolenia załączników graficznych. Poza tym jeśli właścicielem nieruchomości nie są Lasy to nadal wobec działek innych nich w dotychczasowym pozwoleniu urzędnik musi przeprowadzić postępowanie ustalające kto jest ich właścicielem. To, że właścicielem działek a, b i c w poprzednim pozwoleniu był dany właściciel, nie jest dowodem, że jest on nim również wobec działek d, e i f.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL