Teraz jest sobota, 27 czerwca 2026, 09:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kluczewo - Szczecin i Me 163 Komet
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2005, 21:08 
Offline
Pytalski

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 427
Lokalizacja: Wrocław
Witam
Poszukuję informacji na temat ewentualnego pobytu Me 163 w okolicach Szczecina, a może nawet na lotnisku w Kluczewie. Czy w ogóle były, czy może jest to kolejna kaczka dziennikarska lub może przeinaczenie faktów.

Pozdrawiam K(?)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2005, 14:50 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): piątek, 22 marca 2002, 01:00
Posty: 450
"W okolicach" na pewno były - jedna eskadra stanowić miała osłonę rafinerii w Policach, ale na stanowieniu mianiu, adaptacji lotniska i co najwyżej lotach treningowych na holu się skończyło z braku paliwa. Więcej konkretów musiałbym sprawdzić w domu, bo w zakamarkach pamięci tylko tyle mi się zbunkrowało. :(

Pzdr

Grzesiu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2005, 23:52 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 lipca 2002, 00:00
Posty: 576
Lokalizacja: ze wsi
Cześć Krzysiu,
Zerknij na:
http://www.sml.lr.tudelft.nl/~home/rob/ ... rfield.htm
oraz:
http://www.sml.lr.tudelft.nl/~home/rob/me163/units.htm
Powodzenia,
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 20:29 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): piątek, 22 marca 2002, 01:00
Posty: 450
No cóż, podług moich książczyn w okolicy Szczecina stacjonował - jak zresztą z w/w linków wynika - cały II./JG 400, utworzony z trzech tamtejszych eskadr w listopadzie 1944.
W październiku 1944 do Stargard-Kluetzow trafiły 3. i 4./JG 400 (12 listopada przemianowano je na 5. i 6./JG 400 oraz stworzono Stab II./JG 400 bazujący takoż w Kluczewie), natomiast 7./JG 400 sformowany został w pażdzierniku i bazował w Stettin-Altdamm.
Dla potrzeb Kometów zbudowano przy pomocy radzieckich jeńców betonowy pas startowy (być może nie ukończony), zlokalizowany na południowy zachód od Kluczewa oraz lotniska i skierowany w stronę Polic. Zbudowano także drogę z lotniska w Stargardzie-Kluczewie, na którym lądować miały Komety po lotach treningowych - które, z braku paliwa, odbywały się tylko na holu. Obsługę techniczną i hangar zapewniał Kometom bazujący w Kluczewie EJG 1. Dywizjon ewakuowano stopniowo do Salzwedel od lutego do początku marca 1945, niszcząc pozostawione instalacje.

Pzdr

Grzesiu


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2005, 18:59 
Offline
Pytalski

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 427
Lokalizacja: Wrocław
Witam
Dzięki za pomoc, jeszcze tylko jakby ktoś posiadał fotki, nawet współczesne tego miejsca będę wdzięczny :)

Pozdrawiam :que


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL