frank napisał(a):
Ciekawe, ile sztuk boratynek znajduje się w muzeach i magazynach archeologicznych?
Jaka ilość posiadanych boratynek zaspokoi muzea i jaka zaspokoi naukowców i ich żądzę wiedzy o boratynkach?
Henryk Wojtulewicz na VII Sesji Numizmatycznej w Nowej Soli w 1980 roku podał informację, że w polskich muzeach znajdowało się wtedy 126700 boratynek / na podstawie ankiety rozesłanej do wszystkich ówczesnych muzeów w Polsce/. Od tego czasu znaleziono 2 skarby z Rokitna w 1981 i 2011 razem 14 tys. sztuk, a ponadto wiele skarbów w ilości kilkaset- do 1000 sztuk. W sumie można szacować, że obecnie muzea posiadają około 160 tys. sztuk boratynek.
Dla badania emisji boratynek pojedyncze znaleziska tych monet nie mają żadnego znaczenia. Natomiast zwarte, nienaruszone skarby mają znaczenie olbrzymie. To właśnie na podstawie analizy składu takich skarbów szacuje się ilość falsyfikatów boratynek w obiegu, a co za tym idzie można dokładniej szacować wielkość emisji monet fałszywych. Na podstawie obecności monet tej samej odmiany i rocznika metodą Thordemana można dokładniej szacować ilość monet wybitych ponad kontrakt w każdej mennicy i w poszczególnych latach. Im więcej analizowanych skarbów, tym dokładniejsze szacunki.
Na potrzeby mojego artykułu o SOLIDVS-ach 5 muzeów, w których przechowywane są największe skarby boratynek dokonało kwerendy /przeszukało/ 59201 boratynek. Znaleziono 18 monet z SOLIDVS. Pozwoliło to oszacować wielkość tej rzadkiej emisji na podstawie właśnie ilości tych monet w skarbach. Gdyby tych skarbów w muzeach nie było, by zostały rozgrabione, to takich informacji nie byłoby gdzie uzyskać.
Zbieracze i kolekcjonerzy chętnie sięgają do katalogów, innej literatury, pytają o rzadkość swoich monet zapominając, że te katalogi autorzy piszą w dużej mierze na podstawie przeszukiwania zasobów muzealnych.